Izrael přebírá první supermoderní stíhačky F-35. Bude jich mít 50

Izrael přebírá první supermoderní stíhačky F-35. Bude jich mít 50NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Do Izraele přiletěly v pondělí první dvě americké supermoderní stíhačky F-35. Aby si udržel svou značnou vzdušnou převahu v blízkovýchodním regionu, objednal si jich Izrael od Spojených států rovnou padesát. Jedna z nich vyjde na více než sto milionů dolarů (přes 2,5 miliardy korun), uvedla CNN.

Izraelci se chystají zařadit nové letouny páté generace do služby pravděpodobně koncem roku 2017, a to jako vůbec první země vyjma Spojených států. F-35 je víceúčelová útočná stíhačka vyráběná v několika verzích. Mimo jiné je vybavena technologií stealth, takže je neviditelná pro radary. Některé varianty jsou také schopny kolmého startu. Maximální rychlost dosahuje 1,5 machu. Jeden mach je zhruba 340 metrů za sekundu, což odpovídá rychlosti zvuku v blízkosti zemského povrchu.

Dva první letouny měly z Texasu na izraelskou základnu Nevatim dorazit už pondělí odpoledne. Jejich poslední fázi letu z Itálie však zdržela mlha. Média uvedla, že stroje mohou v mlze létat pouze během operací, a tak se jejich odlet zpozdil, informoval server Times of Israel.

Na základně v jižním Izraeli se kvůli příletu stíhaček konala slavnostní ceremonie, přítomni byli izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký ministr obrany Ashton Carter.

Do roku 2017 by měl Izrael získat prvních šest strojů, celkem nakoupí padesát kusů. Přes prvotní protesty Američanů si Izraelci vymohli souhlas k vybavení stíhaček vlastním systémem, který je nadstavbou k americkému jádru elektroniky, počítačů a software, uvádí server iDnes.cz.

Nové stíhačky se mají stát pilířem vzdušné převahy Izraele v regionu, typ F-35 je v současnosti považován za nejmodernější letoun vůbec. Ostatně silné letectvo bylo vždy klíčovým aspektem ve všech izraelsko-arabských válkách. Pro srovnání české letectvo, které brání daleko větší prostor, než zaujímá stát Izrael, má jen 14 nadzvukových letadel JAS Gripen.

Za aktuální hrozbu považuje Izrael vedle Sýrie především Írán s jeho jaderným programem a šíitské milice Hizballáh v Libanonu. Izrael si s novými stroji slibuje lepší obranu před Íránem, který si v posledních letech pořídil ruské raketové baterie S-300. Ty byly v poslední době použity také ve válce v Sýrii.

Projekt stíhaček F-35 vyvolával vedle Izraele velké vášně především ve Spojených státech. Budoucí americký prezident Donald Trump právě v pondělí zkritizoval vládní kontrakt se zbrojní firmou Lockheed Martin, která stíhačky dodává, s tím, že je předražený. „Program F-35 se vymkl kontrole. Po 20. lednu mohou být a budou ušetřeny miliardy dolarů na nákupech zbraní a jiné produkce,“ napsal Trump.

Americká vláda má za modernizované letouny firmě Lockheed zaplatit 7,18 miliardy dolarů (183 miliardy korun), část této sumy už byla splacena. Stroj má být určen hlavně pro americkou armádu, malé množství těchto letadel má slíbené jen hrstka amerických spojenců včetně zmíněného Izraele.

Firma Lockheed dnes v reakci na Trumpovu kritiku oznámila, že investovala velké částky, aby se cena letadel F-35 snížila. „Od samého začátku jsme investovali stovky milionů dolarů, aby se cena snížila zhruba o 70 procent ve srovnání s úvodní nabídkou. V letech 2019-20 to bude dokonce 85 procent,“ prohlásil šéf projektu F-35 Jeff Babione.

Čtěte také: Chození mezi minami a střílení na Bibiho. Írán má zábavní park pro děti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články