Lidovci vyvolali zmatek se snížením DPH na potraviny a pivo

Bělobrádek popletl Jurečku a ten všechny

Lidovci vyvolali zmatek se snížením DPH na potraviny a pivoNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zmatek způsobilo nepřesné informování v rámci české vlády. Do servisu ČTK se totiž dostala zpráva, že čepované pivo by se od roku 2017 mělo přesunout z 21procentní sazby do 15procentní sazby DPH a od roku 2018 by měla klesnout DPH u základních potravin, jako je mléko, chléb, maso, máslo a sladkovodní ryby, na deset procent. Tvrdil to ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka, který byl ale, jak se později ukázalo, špatně informován předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Místopředseda vlády pro vědu a výzkum se omluvil s tím, že návrh koalicí zatím odsouhlasen nebyl.

Na původní zprávu z úst Jurečky nejprve reagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vzkázal, že o dohodě nic neví. Později popřel dohodu premiér Bohuslav Sobotka i mluvčí vlády Martin Ayer s tím, že o snížení DPH se nejednalo.

Místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že se na tomto návrhu shodli koaliční partneři již před týdnem, schválen ale nebyl. „Předsedové koaličních stran se minulý týden shodli, že se sníží DPH na točené pivo na 15%, na rok 2018 klesne DPH u vybraných potravin,“ napsal Bělobrádek na Twitter. „Musím uznat svoji chybu. Špatně jsem informoval Mariana Jurečku i média. Návrh na snížení DPH nebyl ještě odsouhlasen koalicí. Všem se omlouvám,“ kál se Pavel Bělobrádek.

„Předsedové koaličních stran toto téma neřešili a žádné snížení DPH dohodnuto nebylo,“ sdělil ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer.

Jurečka nejprve prohlašoval, že ke snížení DPH opravdu došlo. „Zlevněním základních potravin snižujeme daňové zatížení občanů, a to zejména u těch ekonomicky nejslabších. Právě pro sociálně nejvíce ohrožené skupiny obyvatel představují potraviny velký podíl na jejich výdajích,“ uváděl Jurečka.

Snížení daně u čepovaného piva už letos v lednu navrhoval šéf předseda ANO a ministr financí Babiš. Zdůvodňoval to podporou hospod kvůli vyšším nákladům v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Chtěla se k ní vrátit až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

Proti snižování DPH na pivo se v minulosti vyjádřil například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Řekl, že pivo je zodpovědné za polovinu zdravotních a společenských následků spojených v ČR s alkoholem. V ekonomickém vyjádření jde podle něj o škody za nejméně deset miliard korun ročně. Cenová dostupnost má přitom podle současných studií na míru spotřeby rozhodující vliv, Vobořil by proto o cenotvorbě rád vedl podrobnější debatu.

„Pokud by vláda chtěla přinést změnu v DPH, nemělo by se to odrážet na snižování ceny alkoholických nápojů,“ podotkl. Snížení DPH na základní potraviny podporovala i sociální demokracie. Do budoucna by podle dřívějších vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtěla snížit DPH na deset procent u všech potravin, v tomto volebním období se to ale podle něj nedalo stihnout.

Čtěte také: Předvolební trumfy: Babiš nižší DPH u piva, Sobotka u základních potravin

Babišovi byrokrati mu zkazili byznys. Zakázali mu platit DPH

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články