Návrat 50. let. Chystá se nařízení, komu máte prodat pole

ODS varuje před omezováním vlastníků půdy

Návrat 50. let. Chystá se nařízení, komu máte prodat poleNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Porušení základních práv a svobod a návrat do socialismu temných padesátých let. Tak vidí šéf ODS Petr Fiala návrh zákona, podle kterého by vlastníci nemohli prodat svou půdu komukoliv, ale naopak by ji museli přednostně nabídnout tomu, kdo na ni aktuálně hospodaří. Návrh jde podle vlastníků půdy na ruku velkým zemědělským společnostem.

Předkupní právo, s nímž počítá návrh Agrární komory, je podle malých zemědělců zásadním omezením vlastnických práv majitelů půdy. Obrátili se proto na některé politické strany s žádostí o pomoc a jejich prosby vyslyšela ODS.

„V demokratickém a právním státě je nemyslitelné, aby zákon zemědělcům nařizoval, komu mohou prodat své pole. Návrh zákona, se kterým přichází Agrární komora, nás vrací do temných padesátých let, kdy drobní zemědělci byli nuceni odevzdat svůj majetek do družstva,“ říká k návrhu předseda občanských demokratů Petr Fiala s tím, že tentokrát jde návrh na ruku velkým zemědělským společnostem hospodařícím na pronajatých pozemcích.

Právě ty by totiž nově získaly automatické předkupní právo. „Jedná se o nebezpečnou hru. Je jenom otázkou času, než budou předloženy další zákony, které omezí vlastnická práva všech občanů,“ dodává Fiala.

Skutečnost, že by se vlastník půdy nemohl svobodně rozhodnout, komu svoji půdu prodá, kritizuje také expertka ODS pro oblast zemědělství Veronika Vrecionová: „Šlo by o naprosto bezprecedentní zlepšení pozice pouze jedné skupiny na úkor všech ostatních. Ta změna by jednoznačně prospěla velkým zemědělcům.“

Na ruku Agrofertu?

O zákonu se podle Vrecionové proslýchalo už zhruba před rokem, v současné době má informace, že chce návrh Agrární komora protlačit jako poslaneckou iniciativu přes některého ze zákonodárců.

Na možnost okleštění vlastnických práv porve začátkem prosince upozornil týdeník Dotyk. Podle něj je největším sponzorem Agrární komory Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) a přímo v jejím vedení je hned několik zaměstnanců Babišova konglomerátu. Do roku 2013 byl navíc členem představenstva komory Jaroslav Faltýnek, nynější šéf zemědělského výboru sněmovny a pravá ruka Andreje Babiše.

Agrární komora všechny výtky odmítá a upozorňuje, že zemědělská půda mizí pod tlakem průmyslové, dopravní a obecní výstavby. Návrh má podle ní jediný cíl. A sice ochránit půdu před výprodejem a spekulativními nákupy.

„Je jasné, že pokud nebude ze zákona možná soutěž uchazečů o prodávané pozemky, klesne výrazně cena takových pozemků, tedy i možný finanční příjem, který by z prodeje mohli vlastníci pozemků mít,“ zní od soukromých zemědělců.

Podobně se komora staví i ke spojování s hnutím ANO nebo Agrofertem: „Příjmy komory v žádném případě nestojí a nepadají se ‚sponzorstvím Agrofertu‘. Stejně tak složení orgánů Agrární komory vychází z jasně daných předpisů, které nijak nepodléhají ‚agrofertizaci‘.“

Nicméně argumenty Agrární komory rozhodně nijak nepřesvědčily vlastníky půdy.

„V naší zemi jsou podle odhadů téměř tři miliony drobných vlastníků půdy. Ti všichni by byli zmiňovaným zákonem poškozeni, a to nejen na ústavou zaručených právech při nakládání se svým majetkem, ale také finančně,“ říká předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. „Je jasné, že pokud nebude ze zákona možná soutěž uchazečů o prodávané pozemky, klesne výrazně cena takových pozemků, tedy i možný finanční příjem, který by z prodeje mohli vlastníci pozemků mít,“ doplňuje.

„Ten zákon je nepřijatelný a jen dokresluje celkový vývoj, který v České republice nastává,“ uzavírá místopředseda Svazu vlastníků půdy František Janda, který varuje i před chystanou možností rychlejšího vyvlastňování.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články