Povinné kvóty jsou nezákonné, naznačuje ministerská analýza

Chovanec: Pošleme to do Bruselu

Povinné kvóty jsou nezákonné, naznačuje ministerská analýzaNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Reuters
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo vnitra vypracovalo analýzu, podle jejíchž výsledků jsou povinné kvóty pro přijímání uprchlíků zřejmě nezákonné. Na sociální síti Twitter to v neděli uvedl ministr vnitra Milan Chovanec ‏(ČSSD). Dodal, že Česko s analýzou v pondělí seznámí Evropskou unii. Kvóty, podle kterých by unijní státy musely přijímat běžence, prosazuje Evropská komise s podporou Německa a dalších západoevropských zemí. Proti se staví Česko a další státy visegrádské skupiny.

„Dokončili jsme analýzu, z níž vyplývá, že povinné kvóty jsou nejen slepá, ale zřejmě i nezákonná cesta. Zítra s ní seznámíme EU,“ napsal Chovanec na Twitteru. Ministr ČTK řekl, že analýza je uceleným právním textem s otázkami ke kvótám, které kladl na minulém jednání unijních ministrů vnitra a nedostal na ně dosud odpověď.

„Série otázek podložená právním rozborem, na které bychom chtěli odpovědi ještě před tím, než se v úterý sejdeme,“ popsal dokument. V úterý budou v Bruselu ministři vnitra znovu mimořádně jednat o uprchlické krizi.

Chovanec ČTK řekl, že analýzu Česko v pondělí odešle Evropské komisi a také ji předá v Praze na jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) se šéfy diplomacie dalších unijních zemí včetně Lucemburska, které nyní předsedá EU. Dokument podle něj ministerstvo vnitro poslalo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (oba ČSSD).

Imigranty bude těžké v Česku udržet

Česko odmítá plán Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120.000 žadatelů o azyl ze tří unijních zemí, které čelí největšímu náporu migrantů. Po úterní schůzce ministrů vnitra bude o kvótách ve středu jednat mimořádný summit EU s účastí Sobotky. Při rozhodování se může stát, že Česko i další odpůrci přerozdělování uprchlíků budou v rámci unie přehlasováni. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) už řekl, že v takovém případě se Česko může obrátit na evropské soudy.

Česká vláda tvrdí, že není pro běžence cílovou zemí a bude obtížné migranty v Česku i po případném přerozdělení udržet. Navrhuje lepší kontrolu unijní hranice, a tím lepší regulaci přílivu uprchlíků. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes uvedl, že státy visegrádské skupiny by mohly na maďarských hranicích vybudovat záchytné centrum, které by běžence registrovalo před vstupem do schengenského prostoru.

Česká armáda také podle Stropnického může v případě potřeby vyslat do uprchlických táborů v okolí Sýrie tisíce vojáků, kteří by tam pomáhali organizačně a zapojili se třeba do ochrany táborů.

Čtěte také: Odmítače kvót přehlasujeme, plánuje Německo

Sobotka: V kvótách neustoupíme. Filip chce Brusel žalovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články