Babišův obětní beránek? Úředník ze spisů vynášet nemohl, říká jeho exšéf

NAHRÁVKY BABIŠE S NOVINÁŘEM PŘIBILEM

Babišův obětní beránek? Úředník ze spisů vynášet nemohl, říká jeho exšéfROZHOVOR
Bývalý šéf finanční správy Jiří Žežulka. Foto:

FOTO: archiv

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Z tajemných nahrávek, které se nedávno objevily na veřejnosti, na nichž vystupuje Andrej Babiš a jeho “novinář” Marek Přibil, vyplývá, že tito lidé patrně listují v policejních spisech, které jsou neveřejné. To je předmětem vyšetřování – mimo jiné i poslanecké komise – a hledá se viník, který informace z policejních spisů vynesl. Podle některých zjištění stojí za únikem jeden ze zaměstnanců finanční správy Milan Večeřa. Jeho bývalý nadřízený, bývalý šéf finanční správy Jiří Žežulka však soudí, že Večeřa může být jen obětním beránkem, aby byl „někdo“ za úniky potrestaný.

S informacemi přišel zpravodajský server iRozhlas, podle nějž vytahováním informací ze spisů Večeřou měly vznikat kompromitující materiály na ministra vnitra Milana Chovance či policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Celý postup iRozhlasu popsal policejní důstojník Bronislav Šabršula, který řekl, že předávání kompromitujících materiálů řídil právě Večeřa. Podle Babiše byl přitom Večeřa „nasazený“ bývalým šéfem finanční správy Janem Knížkem. Podle Jiřího Žežulky, který krátce vedl finanční správu před jejím současným šéfem Martinem Janečkem ale celá konstrukce nedává smysl. Večeřa podle něj takovým způsobem do spisů nahlížet nemohl, jak říká Jiří Žežulka v rozhovoru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Andrej Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že pan Večeřa byl „pravděpodobně nasazený kámoš Miroslava Kalouska Janem Knížkem“ (bývalý šéf GFŘ – pozn. red.) a že jste ho nabíral s panem Knížkem vy. Nastoupil tam za vašeho působení?

Pokud mám správné informace, tak pan Večeřa nastupoval k 1. dubnu. To byla doba, kdy pan generální ředitel Knížek věděl, že už odchází, a myslím si, že už jeho nástup neřešil. Ostatně lze těžko očekávat, že generální ředitel nebo ministr bude vědět či schvalovat nástup řadového pracovníka. Já jsem pana Knížka v té době střídal, takže ano, nastupoval za mě. Během toho mého krátkého působení v čele měl Milan Večeřa na starosti kauzy, kde se řekněme daňová trestná činnost prolínala s působením pracovníků správce daně. Tedy kde bylo podezření, že některý finanční úředník napomáhá trestné činnosti. Takže Večeřa neměl přístup k nějakým závažným kauzám tohoto typu, kde by se ty informace mohly vynášet.

Policejní plukovník Bronislav Šabršula popisuje, jak měl Večeřa vytahovat informace ze spisů. Podle něj stačí, že finanční správa zahájí šetření podezření z daňového úniku, a pak policie musí spis předložit. Jak vy tohle hodnotíte?

Mně se to zdá jako spojení dvou věcí, které spolu nemají vůbec nic společného. Představa toho, že pan Večeřa přišel do finanční správy proto, aby sbíral kompromitující informace o komkoliv – ať už o Andreji Babišovi nebo o ministru vnitra Milanu Chovancovi – je nesmyslná.

Proč je nesmyslná?

Protože tak, jak to popisoval i pan Šabršula, to prostě nefunguje. Představa, že policejní orgán vede trestní řízení v nějaké korupční kauze, finanční úřad podá trestní oznámení a pak realizuje právo poškozeného nahlížet do spisů, to je prostě nesmysl. Pakliže by se mohl někdo dostat k nějakým informacím z policejního spisu, tak pouze v případě, že by ten policejní orgán vedl to trestní řízení pro daňovou trestnou činnost. A to si myslím v tomto případě nestalo. Takže jsem přesvědčený o tom, že takto ty informace získávány nebyly.

Takže podle vás formálně ze své pozice ve finanční správě do spisů a k těmto informacím přístup mít nemohl?

Určitě bych nespojoval to, co se odehrávalo mezi panem Večeřou a panem Přibilem s tím, že pan Večeřa pracoval na finanční správě. Protože i kdybych přijal tu verzi pana Šabršuly, že se prostřednictvím trestních oznámení vytahovaly informace ze spisu policie, pak jak říkám, muselo to být jenom v daňových trestních věcech. A druhá věc, kdyby trestní oznámení podávalo GFŘ, kde pan Večeřa pracoval, musel by to podepsat nějaký jeho nadřízený. Dost pravděpodobně i generální ředitel. Takže se mi nezdá, že by se účelově podávala trestní oznámení jen proto, aby se získaly informace z trestního spisu. Myslím, že pan Šabršula zná trestní řád, ví, jak se realizují práva poškozeného, a nevím úplně přesně, proč říká věci, které nejsou pravdivé.

Tohle je pro běžného člověka, který neví, jak celý proces funguje, dost komplikovaný popis.

Určitě. Pro neznalého člověka dává ten Šabršulův příběh smysl. Ale ve skutečnosti nedává. Takhle to nefunguje. Představa to, že vás elitní policejní útvar pustí do každého spisu na základě toho, že finanční správa podá smyšlené trestní oznámení, je víceméně komická. Pak je legitimní otázka, proč má potřebu tady někdo tu legendu takto stavět.

Jak vy to tedy interpretujete? Co se tady děje?

Mam pocit, že možná na pana Večeřu někdo připravil něco nekalého. Možná je potřeba najít někoho, koho za ty úniky potrestat. Možné je i to, že se někdo snaží poškodit celý projekt Daňové Kobry. Ale pochopil jsem, že GFŘ podalo trestní oznámení, takže orgány činné v trestním řízení to budou schopny vyšetřit. Po každém nahlížení do spisu dělá policejní orgán úřední záznam. Dokonce si myslím, že nahlížení do spisu v určitých kauzách schvaluje i státní zástupce, takže o tom musí být někde nějaká písemná zmínka. Takže uvidíme, na co policejní orgán přijde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Přibil byl jen pěšák. Babiš a vedení MF DNES jeho roli znali, píše exkolega

Není to vřed jménem Přibil, je to nádor jménem Mafra

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články