Stíhání radních a zastupitelů. Mnozí mají strach znovu kandidovat

Stíhání radních a zastupitelů. Mnozí mají strach znovu kandidovat
Ilustrační foto z Poslanecké sněmovny Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Sdílet:

Desítky komunálních politiků byly loni obviněny v souvislosti s výkonem funkce. Čísla rostou každým rokem a současní zastupitelé se bojí znovu kandidovat nebo dělat složitá či kontroverzní rozhodnutí. Narůstající problém dnes ve sněmovně řešili odborníci. Právní expert TOP 09 a Starostů Stanislav Polčák mluví o potřebě změny zákona.

„Dnes tu padlo, že jen za loňský rok bylo v souvislosti s výkonem své funkce obviněno sto úředních osob. A téměř polovina těch lidí byla z komunálního prostředí,“ poodhalil debatu ze sněmovního semináře Polčák.

Na setkání, kde kromě zákonodárců diskutovali soudci, státní zástupci a více než stovka komunálních politiků, dorazili i zástupci několika obcí, kde byly v minulosti obviněny celé rady nebo dokonce zastupitelstva. Nechyběli třeba lidé z Hnojníku, kde loni policie obvinila téměř kompletní vedení obce kvůli veřejné zakázce na opravu vodovodního řadu v obci z roku 2012.

„Někteří odjeli ještě s mnohem větším strachem, než přijeli,“ přiblížil jednání senátor ODS Jaroslav Kubera a dodal: „Ta situace není dobrá, trestní právo vniklo tam, kam nepatří. A musí se to řešit. Stalo se to legitimní součástí politického boje. Ty konce mohou být děsivé.“

Podle obou politiků na jednání zaznívalo, že mají lidé z komunálu strach znovu kandidovat, nebo  rozhodovat v některých finančních záležitostech obce. Polčák kvůli stoupajícímu počtu trestních kauz komunálních politiků a nejednotnému přístupu různých policejních orgánů zvažuje, že navrhne změnu trestního zákona. „Je tam třeba jedna věc, která už dnes zasluhuje zpřesnění. A sice možnost rozhodování orgánu obce, které nemusí z vnějšku vypadat jako extra výhodné, ale je odůvodněné a tedy legitimní. Tato věc je zatím řešena velmi sporadicky a možná by bylo dobré ji promítnout do právního předpisu,“ vysvětluje poslanec.

Nečas: Lidé nechtějí rozhodovat o penězích

Případů, kdy policie stíhá komunální politiky, je mnoho. Na konci února třeba začal proces s osmi exradními Brna-sever, kteří podle žalobců měli schválit smlouvy se společností spravující bytový fond, které měly být pro městskou část značně nevýhodné. Jiní zastupitelé jsou už odsouzení, nebo je naopak soudy osvobodily. Do druhé kategorie patří například problematický prodej pozemků v Hajanech. Zastupitelé měli podle žalobce před pěti lety prodat obecní parcely za cenu orné půdy, i když je Hajany evidovaly jako stavební pozemky. Na případ upozornila Česká televize a ukončil ho až Nejvyšší soud.

Na to, že komunální politici začínají mít strach rozhodovat cokoliv kontroverzního, upozornil o víkendu v rozhovoru pro ECHO24.cz i bývalý premiér Petr Nečas: „Pobavte se s kterýmkoli místním zastupitelem, od Dolních Kotěhůlek až po krajská města, všichni mají strach rozhodovat o veřejných zakázkách, obecně o penězích. Mají strach, že se najednou objeví nějaký policejní podplukovník a začne tam plošně rozdávat trestní oznámení. Údaje z veřejných rozpočtů říkají, že obce a kraje vytvořily loni 18 miliard korun přebytek, hlavně proto, že nespotřebovaly investice – protože se bojí“.

Rozhovor s Petrem Nečasem čtěte: Nečas: Dělají z nás protistátní spiklenecké centrum

Podle něj se v Čechách stále častěji kriminalizují běžná politická rozhodnutí. Samozřejmě ale existuje i velké množství komunálních kauz, kdy je stíhání opodstatněné. Dokazovat to může třeba i případ z Břeclavi, o kterém píše dnešní Právo. Funkcionáři tamní ČSSD tu na tajné nahrávce řeší mimo jiné manipulaci výběrových řízení.

Sdílet:

Hlavní zprávy