Zdravotnický skandál míří na tři ministry

Zdravotnictví a korupce

Zdravotnický skandál míří na tři ministryNOVÉ
Lékaři - ilustrační foto Foto: Wikipedie
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Schyluje se ke skandálu, který může změnit obraz tuzemského zdravotnictví. Ministerstvo financí dokončuje kontrolu, která podle neoficiálních informací odhaluje manipulaci veřejných zakázek a předražování zdravotnických přístrojů v řadě nemocnic. Do případu jsou zapleteni tři ministři zdravotnictví, kteří se dostali do podezření, že organizovali či kryli manipulace s veřejnými zakázkami.

Kontrola proběhla na žádost Evropské komise, která se obávala, že nemocnice utratily celkem sedm miliard z dotačního programu IOP málo efektivně. Auditoři vyslaní ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) navštívili celkem čtrnáct nemocnic, z toho sedm fakultních, a dvě specializované kliniky. Nemocnice nakupovaly přístroje pro svá traumatologická, onkologická a kardiologická centra.

Na neuspokojivé výsledky auditů překvapivě upozornily samy kontrolované nemocnice už ve chvíli, kdy dostaly kontrolní protokoly k připomínkám. Stěžovaly si, že je kontroloři za předražené nákupy pokutují, přesnou částku však neuvedly. „Pokud by nemocnice sankce platily, určitá stabilizace zdravotnictví by byla významně narušena. Rezervy nemocnice nemají,“ naznačil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), že jde o vysokou částku. Na Vysočině proběhla kontrola v jihlavské nemocnici.

Ke stížnostem se přidal i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Upozornil v rozhovoru pro ČTK, že pokuty vyplývající z kontrol mohou být tak vysoké, že Česká republika přijde „o několik stovek milionů korun“. Nechá proto výsledky prověřit vlastními úředníky. Shodou okolností se kontrola týkala samotného Němečka, který přístroje nakupoval ve funkci ředitele ostravské fakultní nemocnice.

Julínek, Heger, Němeček

Jádrem kontroly byla návštěva pěti nemocnic, které v letech 2008 a 2009 pořizovaly přístroje pro svá onkocentra a traumacentra. Nakupovalo se podle systému, který nemocnicím předepsalo ministerstvo zdravotnictví pod Tomášem Julínkem. Julínkovi lidé tehdy určili maximální ceny, za které měly nemocnice nakupovat. Většina nemocnic tehdy využila služby tzv. kompletačních firem, které jsou jen překupníky a k ceně od výrobce si v té době zpravidla přičítaly obvykle vysokou provizi. Právě zástupci největších kompletačních firem Hospimed a Puro-klima byli obviněni v korupčním případu středočeského hejtmana Davida Ratha.

Nemocnice skutečně nakoupily přes kompletační firmy přístroje za maximální cenu doporučenou ministerstvem. Právě nákupy Fakultní nemocnice Hradec Králové, kterou tehdy řídil pozdější ministr Leoš Heger, a Němečkovy ostravské nemocnice upozornily, že ústavy platily výrazně nad obvyklou tržní hodnotou.

V Ostravě pořídil Němeček za evropské peníze CT přístroj Siemens Somatom AS64 za 28,4 milionu korun. V té době se přístroje stejné značky i stejného typu kupovaly rovněž pod cenou 15 milionů. Kritické články z doby před pěti lety také upozorňovaly na třicetiprocentní předražení CT a magnetické rezonance pro Hradec Králové.

Potíže s onkocentry a traumacentry se pokusili zamést pod koberec ministerští úředníci v období ministra Hegera. Objednali audit od expertů společnosti KPMG, kteří prohlásili, že nákupy předražené nejsou. Vycházeli ovšem pouze ze zjištění, že ceny nakoupených přístrojů zhruba odpovídají cenové hladině, kterou předtím doporučilo ministerstvo zdravotnictví. Například nákupy ostravské nemocnice překročily doporučenou cenu jen o pět procent. Audit nezjišťoval, jestli v té době nešlo koupit přístroje levněji.

Letos na Ostravsku

Další kontroly proběhly při nákupech pro kardiologická centra z roku 2010. Ani v tomto případě nemohly všechny kontroly dopadnout dobře, protože například nákupy pro centrum v Liberci už vyšetřuje policie.

Kontrolovala se také iktová centra, která léčí pacienty s mrtvicí. Největší riziko, že kontroly něco našly, hrozí krajské nemocnici v Třinci a Městské nemocnici v Ostravě, které letos rovněž nakupovaly CT přístroje. V obou případech byly vyloučeny nejlacinější nabídky a nákupy vysoko překročily hranici deseti milionů, pod kterou se dnes obdobné přístroje kupují. Ještě letos v červnu přitom Němečkovo ministerstvo zdravotnictví hájilo cenu třineckého a ostravského nákupu jako přiměřenou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit