NOVÉ

Británie přitvrzuje. Po promoci chce deportovat zahraniční studenty

,

Proti zahraničním studentům

Témata:

Velká Británie přitvrzuje ve své protipřistěhovalecké politice. Nejnovější návrh ministryně vnitra Theresy Mayové počítá s tím, že zahraničním studentům zakáže v Británii pracovat a také je ihned po promoci deportuje, píše The Independent.

Ministryně Mayová v pondělí představila nová pravidla vízové politiky, jejichž cílem je zakročit proti podvodníkům s vízy. Vztahovat se budou pouze na studenty z nečlenských zemí Evropské unie. Právě z těchto zemí v minulém roce imigrovalo do Británie 121 tisíc lidí, přičemž jen 51 tisíc z nich zemi nakonec i opustilo.

Zahraniční studenti totiž často využívají svých studijních pobytů na ostrovech k tomu, aby se sem natrvalo přestěhovali. Ministryně Mayová proto označuje univerzity jako tzv. zadní vchod pro přistěhovalce a z toho důvodu již některým univerzitám zakázala přijímat ke studiu studenty ze zahraničí. Ministryně vnitra dále trvá na tom, aby i ti studenti, kteří v mezidobí, kdy dostudují a čekají na schválení svého pracovního víza, z Británie odjeli.

James Brokenshire, spoluautor návrhu uvedl, že se tím zastaví podvodná imigrace, která zneužívá univerzit financovaných z veřejných prostředků. ,,Někteří lidé prodávají přístup na britský pracovní trh a mnoho zákazníků je ochotných si ho koupit. Pracovití daňoví poplatníci spolufinancují veřejné vysoké školy, od kterých očekávají nejvyšší úroveň vzdělávání – ne zadní dveře pro ty, kteří chtějí získat pracovní vízum.“

,,Naše reforma zahrnuje testování úrovně angličtiny nebo omezování přístupu studentů na pracovní trh,“ dodal Brokenshire s tím, že to vše má vést k větší kontrole přistěhovalectví ve prospěch Británie.

Čtěte také: Maďaři začali stavět plot proti uprchlíkům

Přejít na diskusi