‚Majdan zklamal. Nežijeme, přežíváme. A pohár trpělivosti znovu přeteče‘

Současná Ukrajina: nedostatek peněz a práce

‚Majdan zklamal. Nežijeme, přežíváme. A pohár trpělivosti znovu přeteče‘REPORTÁŽ 1
Svět
  • Anžela Afoňuškina
Sdílet:

'Nežijeme, ale snažíme se přežít.' Tak nejčastěji komentují život na Ukrajině její obyvatelé. Události na Majdanu před necelými třemi lety slibovaly každému Ukrajinci lepší životní podmínky a změny ve vládním systému, ale nic z toho se prý nestalo. „Tady buď máš peníze a zbytek obyvatelstva tě nezajímá, nebo nemáš skoro nic a snažíš se přežít,“ říká 19letá obyvatelka Oděsy.

„Na Ukrajině není důvod k úsměvu: každý den někdo umírá ve válce, zatímco ceny jdou nahoru a lidé přichází o práci. U nás na jihu je i ve vzduchu cítit zoufalství a únava,“ komentuje situaci další obyvatelka Oděsy, 47letá Svitlana, která se živí jako účetní.

Téměř všechny sliby politiků během revolučních událostí prý zůstaly nedodrženy, pozornost většiny připoutala válka na Východě a situace na Krymu. „Všichni jsme věřili, že revoluce přinese nějaké změny. Bohužel se to nestalo. Teď nežijeme, ale snažíme se přežít. Zatím to nějak zvládáme, ale pohár trpělivosti někdy může znovu přetéct," obává se Svitlana.

Podle statistik americké agentury Gallup za rok 2015 bylo jen 17 % Ukrajinců spokojených se životními podmínkami v zemi, což je o deset procent méně než v roce 2014. O bod poklesl i index optimismu: víra v lepší budoucnost dosahuje 5 z 10 bodů.

Nedostatek vyhlídek pro mladou generaci

Minimální mzda na Ukrajině činí 1430 UAH (cca 1400 Kč) a průměrný Ukrajinec vydělává kolem čtyř tisíc korun měsíčně. Oficiální míra nezaměstnanosti je 9,1 % a kolem pěti milionů obyvatelů nemají stálou práci. Mladí lidé a studenti se snaží přestěhovat do Evropy nebo USA, odůvodňují to tím, že na Ukrajině jsou ztížené bytové a pracovní podmínky.

„Nevím, kolik bych tady vydělávala, ale vím, že to stejně nestačí. Žádné vyhlídky pro sebe na Ukrajině nemám, protože tady je skoro nemožné najít místo, kde by platili dost. Kvůli tomu lidé začínají krást - za tisícovku dokážou zabít, v rodinách se hádají a rozvádějí kvůli penězům,“ říká studentka oděské lékařské fakulty, která má v plánu přestěhovat se do České republiky.

„Tady jsou i chytří lidé, kteří chápou, co se děje, a snaží se to vydržet, ale většina se chová hloupě a neslušně. Mají vztek, protože životní podmínky se zhoršily a nikdo na to nebyl přípraven. Na Ukrajině buď máš peníze a zbytek obyvatelstva tě nezajímá, nebo nemáš skoro nic a snažíš se přežít. Občas to bohužel nekončí dobře,“ popsala 19letá studentka.

Důchodci jsou na tom nejhůř

Minimální důchod na Ukrajině činí 1130 UAH (cca 1100 Kč). „Musím platit léky a léčbu, jídlo, komunální služby, na což mi samozřejmě můj důchod nestačí. Všechno mi platí děti, sama bych to nezvládla,“ sdělila 82letá paní, která má penzi v přepočtu 1500 Kč. „Pár mých známých dostává 1100 Kč. Tady se nežije, tady se jen přežívá a důchodci jsou na tom nejhůř,“ dodává.

Podle ní ale všechno není tak špatné, jak si myslí většina. „Nevím, jestli opravdové změny někdy přijdou, jak nám pořád říkají politici v televizi, ale určitě to nebude tak rychle. Myslím si, že se toho nedočkají ani mé děti, ale vnoučata možná ano,“ myslí si.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články