Bombu je potřeba hledat u muslima, ne u bělocha, napsal sloupkař

BRITSKÝ NOVINÁŘ POBOUŘIL

Bombu je potřeba hledat u muslima, ne u bělocha, napsal sloupkařNOVÉ
Novinář Kelvin MacKenzie. Foto: Reprofoto: Youtube.com/ODN
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pořádný poprask ve Velké Británii způsobil sloupkař bulvárního listu The Sun Kelvin MacKenzie. Ve svém sloupku totiž uvedl, že je nepravděpodobné, aby se běloch pokoušel propašovat bombu na palubu letadla. Podle něj je zřejmé, že obsluha letišť by měla výbušniny hledat především u „muslimů z Blízkého východu a Afriky“.

Britského novináře k napsání kontroverzního příspěvku vedly jeho vlastní zkušenosti. Před nedávnem totiž strávil příjemnou dovolenou na Mauriciu, kterou mu podle jeho vlastních slov zkazila jen jedna událost. A sice setkání s pracovníkem letištní ostrahy během mezipřistání v Dubaji při zpáteční cestě do Británie.

MacKenzie se totiž domnívá, že obsluha letiště pouze ztrácela čas, když se u něj – coby bělocha – snažila najít bombu. „Jeden letmý pohled na moji fotku dokáže prozradit dvě věci, které by dubajským úředníkům napověděly, že nejsem terorista. Tou první je můj věk a tou druhou je má barva pleti,“ uvedl Mac Kenzie.

Vzápětí však britský novinář ještě přitvrdil. „Rasové profilování je nepohodlná věc, ale každý ví – především nervózní zaměstnanci dubajského letiště – že pokud se někdo pokusí propašovat na palubu letadla bombu, bude to muslim z Blízkého východu nebo Afriky,“ napsal ve svém sloupku.

V závěru svého pondělního sloupku si MacKenzie neodpustil ještě jednu narážku, když připomněl, že i zaměstnanci dubajského letiště jsou muslimové. „Pokud se pasažéři chtějí skutečně cítit v bezpečí, tak bych to měl být já, kdo bude prohledávat bezpečnostního úředníka a žádat ho, aby si zapnul telefon. Zastavovat na letištích zákona dbalé a nenásilné bílé lidi je ztráta času a urážka všeobecné inteligence,“ napsal.

Existují i bílí teroristé

Nekorektní sloupek britského novináře podle očekávání vyvolal bouřlivou diskusi a na jeho osobu se ve Spojeném království snesla vlna kritiky. Jeho příspěvek kritizovala například britská lidskoprávní organizace Tell MAMA, která se snaží bojovat proti nenávisti, islamofobii, bigotnosti a předsudkům.

„Navrhovat to, že bychom měli přistupovat k rasovému profilování a že by pan MacKenzie neměl být důkladně zkontrolován, ukazuje jeho aroganci, která je dechberoucí. Ve skutečnosti se plete a rétorika, kterou používá, nerezonuje u širší veřejnosti,“ řekl k tomu šéf organizace Tell MAMA serveru The Huffington Post.

Ke kritice se ale přidali i další lidé. Například uživatelé na sociálních sítích začali poukazovat na to, že teroristé se mohou rekrutovat i z řad lidí bílé barvy pleti. Kritici jako příklad často zmiňovali ozbrojence, kteří na začátku ledna obsadili vládní budovu v americkém Oregonu nebo norského teroristu Breivika.

Devětašedesátiletý MacKenzie, jehož pondlění sloupek teď rozděluje britskou společnost, patří mezi nejznámější novináře ve Spojeném království. Ve známost vešel především jako editor bulvárního deníku The Sun, který vedl mezi lety 1981 a 1994. Pod jeho vedením se z listu The sun stal nejprodávanějším deníkem v Británii.

Čtěte také: ‚Bílý terorismus.‘ Američané kritizují nečinnost vlády

Breivik žaluje Norsko. Vězení prý porušuje jeho lidská práva

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články