Vědecké odhalení: ‚Celý život na záchodě sedíme špatně‘

Kniha německé badatelky

Vědecké odhalení: ‚Celý život na záchodě sedíme špatně‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Způsob, jakým usedáme na toalety, je špatný. Pojednává o tom přinejmenším kniha německé autorky Giulii Endersové, podle které většina lidí na Západě dělá při sezení na záchodě chybu. Místo toho bychom měli sedět v poloze dřepu, uvedla v rozhovoru pro The Guardian.

Mikrobioložka a nadšená expertka na střeva představila teorii ve své knize, která byla nyní přeložena do angličtiny. Tvrdí, že dřep je pro vykonávání potřeby na záchodech mnohem přirozenější způsob. Tato poloha – ještě stále používaná například na Blízkém východě – totiž podle ní klade menší tlak na naše střeva.

Pokud ale sedíme, pouze celý proces prodlužujeme. Což podle Endersové vede k tomu, proč jsou hemeroidy a střevní onemocnění častější v Evropě než v Asii. Celý proces přirovnává k zahradní hadici, která se při našem způsobu sezení jednoduše zlomí.

Endersová celou teorii shrnuje tím, že dřepy jsou nejen účinnější, ale i lepší pro naše zdraví. „Přes miliardu lidí, kteří usedají na toaletu v dřepu, nemají téměř žádné střevní potíže. Na Západě, když sedíme, mačkáme naši střevní tkáň. Když jsme v dřepu nebo máme malou stoličku před WC, na které máme nohy, pak je úhel správný,“ uvedla lékařka v rozhovoru pro The Guardian.

Kniha mladé lékařky, která má být od září k dostání i v Česku, obsahuje i další neotřelé pasáže týkající se vztahu duševního zdraví a zdravých střev. Zabývá se také vnímáním vnitřního a vnějšího svěrače, jejichž ignorování vede ke špatnému fungování.

Endersová v současné době působí v Ústavu mikrobiologie ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se věnuje výzkumu. Kontroverzní kniha je její debut, v Německu bylo dosud prodáno více než 200 tisíc kopií.

Čtěte také: O humoru a náboženství aneb co radí záchod návštěvníkům

Močení ve sprše jako úspora. Češi rozvinuli nápad z Británie

Sdílet:

Hlavní zprávy