Chlapec, kvůli kterému se rozhořela válka v Sýrii

Zapomenutý příběh začátku války

Chlapec, kvůli kterému se rozhořela válka v SýriiNOVÉ
Mouawiya Syasneh. Foto: Foto: Repro foto Al Jazeera
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mouawiya Syasnehovi bylo v roce 2011 jen 14 let, Islámský stát neměl ještě takovou sílu a Bašár Asad v „klidu“ vládl Sýrii. Syasneh tehdy na zeď své školy nasprejoval protivládní slogany a nevědomky tím začal dlouholetý konflikt v Sýrii. Nyní jako dospělý muž bojuje proti Asadovi v Syrské osvobozenecké armádě a říká, že kdyby věděl, že jeho graffiti způsobí takový masakr, nikdy by to neudělal.

Zapomenutý příběh muže, který jako dítě neúmyslně započal konflikt, který má důsledky pro celý svět, natočil pro televizi Al Jazeera britský producent Jamie Doran, který má na kontě několik cen Emmy. Mouawiya Syasneh bydlí nyní v syrském městě Deraa, kde vyrostl a kde válka v Sýrii začala. „Hrál jsem si s kamarády, chodívali jsme ven, do školy. V sedmé třídě to všechno začalo,“ začíná své vyprávění Syasneh.

„Nečekal jsem, že se tohle stane civilistům, že to vyvolá takovou reakci. Později jsme si začali říkat, že jsme to opravdu pokazili a udělali obrovskou chybu. Kdybychom věděli, co se stane, nikdy bychom ty slogany nenasprejovali.“

Bylo mu jenom 14 let, když nasprejoval protivládní slogany na zeď školy. Byl únor 2011 a nikdy by ho v té době nenapadlo, jaké to může mít důsledky. Zrovna probíhalo tzv. Arabské jaro a v arabském světě docházelo k velkým protestům a převratům. „Viděli jsme, co se děje v Tunisku a Egyptě, takže jsme se sešli ve škole, vzali jsme barvy a posprejovali zdi. Napsali jsme: Příště jsi na řadě ty, Doktore (Asade),“ vypráví v dokumentárním filmu Syasneh. O několik dní později si policie všimla, co chlapci napsali a začal hon. Zatkla jak Syasnehe, tak i jeho komplice a další tucet chlapců.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Syasneh byl zadržován podle svých slov 45 dní. „Mlátili nás, nadávali nám, mučili nás, hrozili nám zabitím,“ vzpomíná nyní již dospělý muž. Policisté ve vazbě je mučili elektrošoky a mlátili elektrickými kabely. „Za ruce nás pověsili na háky, chodidly jsme přitom sotva dosáhli na podlahu. Nechali nás tam viset tak dlouho, dokud jsme se nepřiznali,“ popisuje Syasneh.

Dětská nerozvážnost, která vedla k válce

Rodina neměla přitom tušení, kde jsou chlapci věznění. Když se otcové na své syny ptali, policisté jim prý odvětili, aby na děti zapomněli a ať jdou domů a udělají si nové. Pro obyvatele města Deraa bylo takové chování zcela nepřijatelné – a tak začaly první demonstrace, kde lidé žádali navrácení chlapců z vazby. Protesty byly zprvu poklidné, policie však začala na dav nejprve útočit vodními děly a slzným plynem, později začala do davu otevřeně střílet. Při střelbě zemřelo několik lidí, včetně dětí, násilnosti si vyžádaly stovky zraněných. Podle dokumentárního filmu navíc každý, kdo měl střelné poranění, byl v nemocnici okamžitě zatčen. Zranění lidé se tak scházeli v místní mešitě, která však byla také provládními jednotkami napadena.

Arabské jaro také odstartoval čin mladého muže. Šestadvacetiletý Tunisan Muhammad Buazízí se na protest proti nezaměstnanosti a obecně špatným životním podmínkám v Tunisku rozhodl 17. prosince 2010 upálit před úřadem vlády. To vyvolalo po celé zemi velké protesty a demonstrace, které vedly 14. ledna 2011 k pádu režimu diktátora Zína Abidína bin Alího. Tuniskem se pak inspirovali lidé z Egypta, Libye, Jemenu či Alžírska.

Protesty však neustávaly a do ulic stále vycházely tisíce lidí. Syrské úřady to nakonec vzdaly a pustily chlapce z vazby. Jejich zmlácené obličeje ale rozohnily protestující ještě více. „Byli jsme překvapení, když jsme ty protesty viděli. Měli jsme radost, že máme takovou podporu. Všichni ti lidé vyšli do ulic jen kvůli nám. Ale nemohli jsme tušit, jak to brzy skončí,“ popisuje prvotní euforii Syasneh. Vojáci a policisté totiž do několikatisícového davu začali znovu pálit a došlo k velkému zatýkání.

Protesty se rozšířily díky internetu

Díky mobilům a internetu viděla celá země, co se děje. Protesty se tak postupně rozšířily z Deraa do dalších syrských měst. Přestal to být protest za konkrétní chlapce, postupně se rozhořelo povstání, které přerostlo ve válku. Neutuchající konflikt se nyní snaží vyřešit Turecko spolu s Ruskem, Evropa pak v posledních letech čelí vlně migrace především ze Sýrie. Ve válce zemřelo přes půl milionů Syřanů.

Co se stalo se Syasnehem? Válka smazala jeho sny jít na univerzitu a kvůli chudobě své rodiny se rozhodl připojit k opoziční Syrské osvobozenecké armádě. Když na začátek konfliktu vzpomíná, sžírají ho výčitky – ve válce totiž zemřel jeho otec i nejlepší přítel. „Nečekal jsem, že se tohle stane civilistům, že to vyvolá takovou reakci. Později jsme si začali říkat, že jsme to opravdu pokazili a udělali obrovskou chybu. Kdybychom věděli, co se stane, nikdy bychom ty slogany nenasprejovali,“ dodává Syasneh.    

Čtěte také: Začala operace, která má obklíčit islamisty v syrské Rakce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Jak Trump zachránil Ukrajinu

KOMENTÁŘ

O víkendu americká Sněmovna reprezentantů po mnoha měsících dohadování a zdržování konečně schválila tři balíčky vojenské pomoci pro Ukrajinu, pro Izrael a pro  ...

00:01
×

Podobné články