Izraelci nasazují revoluční zbraň proti teroristům. Dron s odstřelovací puškou

Nový bitevní dron

Izraelci nasazují revoluční zbraň proti teroristům. Dron s odstřelovací puškouNOVÉ
Dron TIKAD Foto:

Vizualizace: dukeroboticsys.com

6
Svět
Sdílet:

Izraelské speciální složky zařadily do své výzbroje revoluční zbraň. Nová multikoptéra americké firmy Duke Robotics dosahuje rozměrů středně velkých komerčně dostupných dronů, je však vybavena speciálním záchytným systémem, který umí nést odstřelovací pušku či granátomet a efektivně je za letu použít. Zbraň by měla mimo jiné fungovat jako účinný prostředek proti teroristům. S informací přišel server popularmechanics.com.

Malé či střední drony jsou dnes již běžně dostupné a bylo tak jen otázkou času, než se tato technologie začne ve velkém používat i na bitevním poli. Nový bojový dron jménem TIKAD toho možná bude důkazem. Již dříve byly sice Američany do bojů nasazeny bezpilotní letouny typu Reaper či Predator, ty však dosahovaly velkých rozměrů a byly vyzbrojeny laserem naváděnými raketami Hellfire. TIKAD však dokáže eliminovat cíl o velikosti jediného muže bez zbytečných materiálních škod a ztrát na civilistech.

“V Duke Robotics vytváříme něco, co změní způsob jakým se povedou budoucí boje. Něco, co zachrání životy našich vojáků a všech civilistů nacházejících se v oblasti střetu,“ prohlásil pro server digitaltrends.com Raziel Atuar, manager firmy Duke Robotics.

Problém se zpětným rázem

Ačkoliv je Izrael první na světě, kdo do své výzbroje podobnou techniku zařadil, s nasazením malých dronů do boje se experimentuje již delší dobu. V roce 2012 zkoušelo například americké námořnictvo quadkoptéru s brokovnicí, jako zbraň proti nepřátelským odstřelovačům. Problém však vždy až doposavad představoval zpětný ráz zbraně, který značně snižoval efektivitu dronu.

TIKAD však tento problém řeší díky speciálnímu robotickému, kardanovému závěsu, ve kterém je zbraň uchycena. Ten v reálném čase kompenzuje zpětný ráz, který je pomocí pohyblivých destiček rozprostřen a minimalizován. Závěs se navíc naklání tak, aby puška stále mířila na stejné místo. Dron firmy Duke Robotics je tak schopen nést a efektivně používat odstřelovací pušku, granátomet ráže 40mm, nebo dokonce kulomet.

Zneužití dronu přináší obavy

Američané však nejsou jediní, kdo v minulosti experimentoval s malými ozbrojenými drony. Islámský stát použil po domácku zkonstruované kamikaze-drony jako „bombardéry“ v bitvě o Mosul. Teroristické drony jsou poměrně nepřesné, přesto však dokáží spolehlivě zasáhnout větší cíle a dají se zneškodnit jen sofistikovanou rušičkou signálu.

Foto:

Foto: dukeroboticsys.com

Existují tak obavy, aby se nová technologie nedostala do nepovolaných rukou, jako jsou ty teroristů z ISIS. „Nebude to dlouho trvat, než budou mít všichni své kopie,“ říká profesor Noel Sharkey, předseda mezinárodní komise pro kontrolu robotických zbraní. „Některé z těchto kopií budou navíc mnohem méně stabilní a méně přesné, tak jak jsme to viděli u dronů, které ISIS použili k bombardování“ dodává Sharkey.

Sestrojit „odstřelovací“ dron, jako je TIKAD chce však odborné znalosti a není to tak snadné jako sestrojit ten, co použili teroristé v Mosulu. Přesto se autority shodují, že vývoj a šíření podobných zbraní by se nemělo brát na lehkou váhu. „Jakýkoliv vývoj v tomto odvětví musí být pečlivě sledován,“ upozorněuje Bonnie Docherty, vědecká pracovnice divize zbraní organizace Human Rights Watch.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články