1 Dotační podvod a poškození finančních zájmů EU

ČT: Babiš a Faltýnek mají být obviněni ze dvou trestných činů

, AKTUALIZUJEME

Policie chce obvinit předsedu hnutí ANO Andreje Babiše kvůli kauze s dotacemi pro farmu Čapí hnízdo ze dvou trestných činů: z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka pak míní obvinit z dotačního podvodu. Informovala o tom Česká televize na úvod své hlavní večerní zpravodajské relace. Neuvedla však zdroj, ze kterého informace pochází. Na webu ČT24 se odkazuje na informace ČT.

Policie podezírá Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z toho, že společně konzultovali vyjmutí farmy Čapí hnízdo z koncernu Agrofert. Díky tomu se pak mohla farma Čapí hnízdo ucházet o evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun, která byla určená pro malé a střední podniky.

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání obou poslanců již včera. Babiš i Faltýnek vinu odmítají. „Je to deset let stará věc a využívá se v politickém boji,” uvedl Andrej Babiš pro ČT.

Ministerstvo financí dnes potvrdilo, že v případě prokázání pochybení v přijímání dotací bude muset celou částku vrátit zpět Evropské unii.

Čtěte také: Složit poslanecký mandát? Proč bych to dělal, diví se Babiš

Podle serveru Neovlivní.cz by se policejní vyšetřování nemělo týkat pouze Babiše s Faltýnkem, ale také dalších lidí. Server uvádí, že vyšetřování čeká také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. Policie se podle serveru také zajímá o dva členy představenstva farmy Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu, kteří Mayerovou podepsáním žádosti pověřili.

„Pokud by šlo o skutečně faktický problém, tak první obvinění jsem měla obdržet já, jakožto osoba která podepsala žádost o dotaci. Do dnešního dne mi nebyl – ani neformálně – sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl,“ sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony. Ve vedení firmy Čapí hnízdo působila Mayerová ještě pod dívčím jménem Nagyová. ČTK dále uvádí, že se jí zatím další bývalé představitele farmy Čapí hnízdo nepodařilo kontaktovat, aby se k záležitosti mohli vyjádřit.

Vyšetřování Babiše má „razítko“ Bradáčové

Policie zveřejnila detaily, jak žádala o vydání Babiše a Faltýnka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích
,

Hesla: , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.