Oběti holokaustu? Židé vyčítají Bílému domu, že je vynechal

Prohlášení bez zmínky židů

Oběti holokaustu? Židé vyčítají Bílému domu, že je vynechalNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice kvůli svému prohlášení vydanému na Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Bílý dům totiž při této příležitosti explicitně nezmínil šest milionů Židů, kteří zemřeli za druhé světové války. Namísto toho zmínil pouze „nevinné lidi“ zasažené hrůzami nacistického režimu. A některé židovské instituce to Donaldu Trumpovi vyčítají.

„S těžkým srdcem a pochmurnou myslí vzpomínáme a ctíme obětí, přeživší a hrdiny holokaustu. Je nemožné zcela pochopit hrůzy nevinných lidí zasažených nacistickým režimem,“ píše se v původním prohlášení Bílého domu vydanému v pátek 27. ledna, tedy na Mezinárodní den památky obětí holokaustu. 

Trumpova administrativa ale vysloveně nezmínila šest milionů Židů, kteří padli za oběti masovému vyvražďování řízeného nacistickým režimem. Nestalo se tak ani v pozdějším prohlášení samotného nového prezidenta USA, který pouze přislíbil „učinit všechno, co bude v jeho moci za doby působení v prezidentském úřadě i v životě, pro to, aby moci zla už nikdy neporazily síly dobra.“ 

Vynechání Židů z oficiálního prohlášení si ihned všimli reportéři CNN, kteří s touto skutečností konfrontovali přímo Bílý dům. Mluvčí Trumpovy administrativy Hope Hicksová však jakékoli námitky odmítla s tím, že „navzdory tomu, o čem píší média, jsme neuvěřitelně integrující skupinou a do úvahy jsme tak vzali všechny ty, kteří trpěli.“ 

Hicksová navíc CNN zaslala odkaz na článek serveru Huffington Post, v němž jsou připomínány i nežidovské oběti holokaustu. V textu je tak kromě šesti milionů Židů zmíněno i dalších pět milionů zemřelých kněží, Romů, mentálně či fyzicky postižených lidí, komunistů, odborářů, svědků Jehovových, anarchistů, Poláků i dalších Slovanů. „Byla pro nás čest vydat prohlášení právě pro připomenutí tohoto důležitého dne,“ doplnila Hicksová. 

Na prohlášení Bílého domu reagovalo například Centrum Anny Frankové. „Jak můžete zapomenout, pane prezidente, že šest milionů Židů bylo zavražděno proto, že byli Židé? Zvolil jste vágní frází nevinní lidé. Byli to Židé, pane prezidente,“ citoval ředitele památníku Stevena Goldsteina deník The Guardian

Náboženská organizace Anti-Defamation League bojující dlouhodobě proti antisemitismu se nad prohlášením rovněž pozastavila. Její ředitel Jonathan Greenblatt ho označil za „zmatené a problematické“. Bílý dům jím navíc prý vytváří do budoucna nebezpečný precedent. 

Téma antisemitismu je pro americké prezidenty obvykle mimořádně důležitou otázkou. Bývalá hlava USA Barack Obama před nenávistí k Židům varovala ve svém projevu v roce 2015. Podobně učinil i Bill Clinton v roce 1993. Židovské oběti holokaustu navíc výslovně zmínil i bývalý republikánští prezidenti George W. Bush, nebo Ronald Reagan. 

Čtěte také: ‚Čeká vás poslední sprcha v Osvětimi‘. To je nová zážitková hra

Nález v koncentračním táboře. Je to přívěšek příbuzné Anny Frankové?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články