Led v Antarktidě přibývá, říká nová studie vědců z NASA

Oteplování?

Led v Antarktidě přibývá, říká nová studie vědců z NASANOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci z NASA učinili překvapivý objev a zaskočili veřejnost informací, že zásoby ledu v Antarktidě se, na rozdíl od obecně rozšířeného přesvědčení nejen zmenšují, ale zároveň i zvětšují. V nové studii publikované ve vědeckém prestižním časopise dokonce zjistili, že ledu nejen přibývá, ale že dokonce tento nárůst již vykompenzoval jeho předešlý úbytek na jiných místech kontinentu a planety jako v Grónsku.

,,Naprosto souhlasíme s ostatními studiemi, které dokazují, že na antarktickém poloostrově, thwaitském ledovci a ostrově Pine v západní Antarktidě ledu stále ubývá. Ale nesouhlasíme s tím, že se tak děje i ve východní Antarktidě a středu západní Antarktidy. V těchto oblastech jsme vypozorovali nárůst ledové hmoty, který převyšuje úbytky v jiných částech kontinentu,“ píše ve studii publikované v časopise Journal of Glaciology její vedoucí Jay Zwally.

Vědci pod vedením Zwallyho k závěrům došli tak, že prováděli nový způsob měření tloušťky ledového pokryvu kontinentu, a to pomocí satelitů, které sledovaly malé změny v síle vrstvy v rozsáhlých oblastech.

Antarktida je rozlohou velká jako Spojené státy a část Mexika k tomu, proto je logické, že se led na celém kontinentu nechová stejně, píše se ve studii.

Studie svými poměrně revolučními výsledky konfrontuje například poslední výzkum OSN z roku 2013, z kterého vyšlo, že hladina moří se každý rok zvedá o 0,27 metru právě kvůli ledu tajícímu v Antarktidě. Studie NASA podíl Antarktidy na zvedající se hladině popírá. Naopak navrhuje, že Antarktida pomáhá kompenzovat úbytky ledu na jiných místech planety, například v Grónsku.

Důvodem rostoucích zásob ledu může být podle vědců padající sníh, který na kontinent začal dopadat již před 10 tisíci lety. Za tu dobu se na Antarktidě navršil a zformoval ve vrstvu ledu.

I přesto, že studie svými výsledky přináší menší naději, je jen krátkodobá. Podle vědců se tato plusová bilance do 20 let opět přehoupne v minusovou a ubývání ledu bude znovu dominovat. Skutečným klíčem k zastavení globálního oteplování je snížení emisí fosilních paliv.

Čtěte také: VIDEO: V Alpách kvůli oteplování padají skály

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články