Experti: Exhumace faráře Toufara je nezákonná

Blahořečení neospravedlňuje

Experti: Exhumace faráře Toufara je nezákonnáNOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

„Jde o bezprecedentní obejití zákona," říká o exhumaci údajných ostatků umučeného faráře Josefa Toufara forenzní genetik Daniel Vaněk. Historik Petr Blažek považuje zásah na pražském ďáblickém hřbitově za „nešťastný“. Podle expertů hrozí, že v případě poškození koster dalších obětí komunismu pohřbených ve stejném hromadném hrobě je už nebude možné nikdy identifikovat.

Na místě, kde mají v hromadných hrobech spočívat ostatky až 150 obětí komunistické justice, se černá několik čerstvě vykopaných jam. Současný pokus pražského magistrátu najít na hřbitově v Ďáblicích kostru pátera Toufara umučeného Státní bezpečností v roce 1950 zdokumentoval tajemník Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) Jiří Línek. Snímky ve čtvrtek ukázal novinářům.

Jeho sdružení vadí, že kvůli církevnímu blahořečení faráře Toufara magistrát nechává překopávat pohřebiště s více oběťmi, aniž by o tom vedl s příbuznými zavražděných a veřejností jakoukoli diskuzi. Souhlas rodiny Josefa Toufara a hřbitovní správy je nedostatečný i podle některých odborníků. Sdružení politických vězňů se chce s žádostí o nápravu obrátit na českou vládu.

„Jde o bezprecedentní obejití zákona,“ říká forenzní genetik Daniel Vaněk, který se v minulosti účastnil například exhumace obětí konfliktu v bývalé Jugoslávii. Podle něj hrozí, že neodbornou exhumací, kterou podle něj magistrát provádí, hrozí nenávratné zničení genetických informací vyzvednutých koster. Pak už nebude možné nikdy zjistit komu z popravených a umučených politických vězňů ostatky patří. A to včetně těch, které budou označovány za Toufarovy. „Je tu nebezpečí falešných verdiktů,“ poznamenal Vaněk.

V Polsku to dělají jinak

Forenzní genetik uvedl, že před exhumací měli být - pokud to jde -  vyhledáni příbuzní v Ďáblicích pohřbených lidí, aby jim byla kvůli identifikaci odebrána DNA. „To, co se děje na ďáblickém hřbitově, má podléhat zákonu o památkové péči a maltské konvenci, protože se jedná o naše kulturní dědictví. Stát se k tomu zavázal a magistrát to nyní fragrantně porušuje,“ řekl Vaněk.

Zcela jiný přístup k obětem komunismu mají Poláci, připomněl historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Popsal, že nedávná exhumace hromadného pohřebiště protikomunistických odbojářů ve Varšavě probíhala pod patronací státu, za přítomnsoti státních zástupců, kteří sbírají důkazy zločinů komunismu a ve spolupráci s příbuznými obětí, kteří  byli o postupu prací podrobně informováni na webu. Na rozdíl od informačního embarga, které na ďáblickou exhumaci uvalil magistrát.

„Komunisti politické vězně pohřbili tajně a bez uvedení jejich jmen, teď se člověk zase nic nedozví. Je to jako za komunistů,“ zlobí se Línek ze SBPV. „Ten konspirační způsob mě zaráží,“ říká Zdena Mašínová, jejíž matka, která v pracovním táboře v Pardubicích zemřela v 50. letech,  je také pohřbena ve zmíněném hromadném hrobě.

Stát se má postarat o důstojné pohřebiště

Sdružení bývalých politických vězňů žádá, aby v Ďáblicích byly exhumovány i další oběti totality, jejich hroby označeny jmény a pohřebiště náležitě upraveno. „Stát tady má svou odpovědnost. Když nedokázal potrestat viníky komunistických zločinů, měl by se alespoň postarat o důstojné pohřbení jejich obětí,“ řekl historik Blažek. „Považuji za výsměch, pokud magistrát bývalé politické vězně odkázal, aby si na to peníze sehnali sami,“ pokračoval a dodal.: „Chápu důvody, které k exhumaci ostatků faráře Toufara vedly, ale ten způsob je velmi nešťastný.“

Odstupující primátor Tomáš Hudeček ve čtvrtek prohlásil, že exhumace proběhla úspěšně a jím pozvaní archeologové uvedli, že ostatky „s největší pravděpodobností“ patří Toufarovi. Reportér deníku ECHO24, který se chtěl zeptat na problematický postup exhumace, nebyl na tiskovou konferenci vpuštěn – pracovnice tiskového odboru magistrátu, které asistovali tři příslušníci městské policie, tvrdila, že je to kvůli chybějící akreditaci.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit