Kupte si padesátikorunu. Vyjde vás jen na 314 korun

Nákup na čínském eshopu

Kupte si padesátikorunu. Vyjde vás jen na 314 korunNOVÉ
Inzerát na českou padesátikorunu na čínském eshopu AliExpress. Foto:

Foto: Printscreen AliExpress

1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Sbíráte mince? Proč si nekoupit nějakou za pětinásobek její hodnoty, přestože je stále platná a v oběhu. Na čínském eshopu AliExpress nabízí prodejce minci v hodnotě 50 českých korun, která byla vyražena v roce 2009, a je nepoužitá. A protože je v perfektním stavu, nabízí ji prodejce jen za 10,67 dolarů (267 korun). S dopravou do České republiky pak padesátikorunová mince vyjde na krásných 12,56 dolarů (314 korun).

Největší česká mince je bezesporu zajímavá, například jako jediná z českých mincí je bimetalová, tedy pokovaná jak mědí, tak slitinou mědi a zinku. Mince zobrazuje na lícní straně českého lva a na rubové pohled na Prahu. Pro sběratele krásný kousek – kdyby ji Češi stále každý den nepoužívali a kdyby se stále nerazily nové.

Inzerát na populárním čínském eshopu AliExpress popisuje prodávaný artikl jako českou minci v hodnotě 50 korun z roku 2009 v údajně UNC kvalitě, což znamená, že nikdy nebyla v oběhu. Momentálně ji prodejce nabízí za více než deset dolarů, což dělá v přepočtu asi pětinásobek hodnoty mince.

„Jde o velmi běžný ročník, ale v perfektním stavu už s odstupem času určitou numismatickou hodnotu má,“ odpověděla serveru Echo24 Denisa Všetíčková z České národní banky na dotaz, zda je rok 2009 něčím zvláštní.

Přestože inzerát již pobavil mnoho Čechů na sociálních sítích, nejde o nic výjimečného. „Je zcela běžné, že si sběratelé jsou ochotni připlatit za některý ročník (či sériová čísla u bankovek) a platidla neopotřebovaná oběhem,“ uvedla Všetíčková.

Prodejce neporušuje zákony

Jako prodejce je v inzerátu uveden XDG World UNC Coins, který se věnuje prodeji mincí z celého světa. Nejde tak zřejmě o snadný způsob přivýdělku někoho z České republiky, podle dostupných informací se objednávky odesílají ze Spojených států. Prodejce kromě padesátikoruny nabízí i další platné české mince, ale i již zaniklé haléře (ty prodává za jeden dolar).

Prodej české měny v zahraničí je zcela legální, jak potvrzuje i Česká národní banka. „Nabízení oběžných platidel za vyšší než nominální hodnotu v zahraničí nespadá vzhledem k principu teritoriality práva do kompetencí ČNB ani se neřídí českými právními předpisy. Obdobná nabídka učiněná v ČR by nicméně v rozporu s právními předpisy nebyla, žádný právní předpis to nezakazuje,“ uvedla pro Echo24 mluvčí banky Všetíčková.

Čtěte také: ČNB bojuje se spekulanty. V lednu utratila za oslabení koruny 391 miliard

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články