Extremista varoval v Praze před vzestupem extremismu

Sjezd socialistů v Praze

Extremista varoval v Praze před vzestupem extremismuNOVÉ
Jeremy Corbyn na jednom pódiu s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou Foto: Foto: Twitter/Jeremy Corbyn
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn, známý svými extremistickými názory, varoval v sobotu v Praze před vzestupem extremismu v Evropě. Levice se podle něho musí proti extremismu sjednotit a vést obyvatele k lepším životním podmínkám. „Právě my musíme nabídnout skutečnou politickou alternativu,“ řekl marxista Corbyn.

Předseda labouristů promluvil na pražském sjezdu Strany evropských socialistů (PES), který dnes končí. Na jeden z dotazů z pléna se Corbyn velmi rezervovaně postavil k možnosti opakovat ve Velké Británii referendum, v němž lidé rozhodli o vystoupení ostrovní země z Evropské unie.

Labouristé si takový výsledek všelidového hlasování nepřáli, připomněl jejich lídr. „Byl výsledkem nátlaku pravice, která chtěla, aby se (referendum) uskutečnilo,“ tvrdil. Nyní sice lze podle Corbyna říci, že se jednalo o omyl, ale tázal se, jaký signál by to vyslalo voličům. „Myslím, že ho (výsledek referenda) musíme akceptovat,“ uvedl Corbyn. Británie musí mít podle něho nadále dobré vztahy s Evropou a chránit práva a podmínky pracujících.

V souvislosti s vzestupem extremismu v Evropě mluvil lídr labouristů o pocitech lidí, kteří podle něho soudí, že zůstávají za nynější rostoucí globalizace pozadu. Přitom se podle Corbyna mylně domnívají, že třeba problém nezaměstnanosti působí migranti. Poukazoval na rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými a na stagnující nebo klesající životní úroveň.

„Nemůžeme a nikdy nesmíme dovolit, aby antisemitismus, rasismus, islamofobie nebo jakákoli jiná nenávist se rozvíjela na tomto kontinentu. Jediná cesta vpřed pro socialisty, pro levicové strany, je jednota proti tomu všemu, abychom vedli lidi společně dopředu k lepšímu světu a k lepším životním podmínkám v budoucnosti,“ prohlásil Corbyn.

Vyjádřil se proti úsporným opatřením a proti „nespoutanému kapitalismu“. Je podle něho nutné jít cestou přerozdělování bohatství a ekonomiky založené na investicích. „Nesmíme opouštět socialistické principy, musíme vytyčit ekonomický program sociální spravedlnosti,“ přiznal nakonec své postoje marxista, který se svou skupinou nyní ovládá labouristickou stranu.

Strana evropských socialistů sdružuje socialistické či sociálnědemokratické strany a má 33 členů. Její rada se schází každoročně, účastní se jí přes 500 delegátů, podporovatelů a dalších hostů. Třídenní pražské jednání by mělo odpoledne uzavřít přijetí deklarace.

Čtěte také: Socialisté Evropy se radí v Praze. Přijel Fico, Corbyn i Gabriel

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články