DOKUMENT

Text, který zmrazil zemi a zahájil čistky. Poučení z krizového vývoje

,

Výklad událostí roku 1968

Témata: , , ,

Před 45 lety, 14. ledna 1971, vyšel v československém tisku shrnující dokument s názvem Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po 13. sjezdu KSČ. Text se stal závaznou normou pro interpretaci událostí roku 1968 a podkladem rozsáhlých prověrek v komunistické straně v rámci takzvané normalizace. Text v PDF zde.

Dokument označoval obrodný proces za kontrarevoluci a vstup vojsk Varšavské smlouvy prezentoval jako bratrskou a internacionální pomoc. Nezkrácenou verzi o 1500 stránkách schválilo plenární zasedání ÚV KSČ 11. prosince 1970.

Přijetím Poučení se uzavřela první vlna rozsáhlých čistek, které se dosud omezovaly na nejvýraznější představitele takzvaného pražského jara a na „očistu“ samotné strany. Od nynějška mohl být potrestán kdokoliv, kdo se odmítl jazyku dokumentu alespoň formálně podřídit. V normalizační společnosti mohl očekávat problémy počínaje ztrátou zaměstnání, kariérním pádem, zákazem studií a dalšími represemi. V květnu 1971 potvrdil závaznost Poučení 14. sjezd strany.

Komunistickou stranu po pražském jaru opustilo či muselo opustit podle Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) 27 procent členské základny – 474.000 komunistů.

Přejít na diskusi