Odborář-politik, který spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘, zproštěn obvinění

HROZILY MU DVA ROKY

Odborář-politik, který spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘, zproštěn obviněníNOVÉ
Muž v hnědé bundě postává vedle skupiny maskovaných radikálů. Foto: Foto: Print screen z YouTube
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Státní zástupce smetl se stolu případ politika Jiřího Vítka, který byl obviněn z pomluvy kvůli šíření spekulací o „muži v hnědé bundě“. Za to mu původně hrozily až dva roky za mřížemi. Samotný Vítek, který je mimo jiné předsedou strany Patrioti ČR, serveru Echo24.cz řekl, že rozhodnutí státního zástupce vítá.

„Policie můj případ předala státnímu zástupci, který ho smetl se stolu s odkazem na svobodu slova. Proti rozhodnutí státního zástupce se nelze odvolat, policie by musela celou věc začít prošetřovat znovu od začátku. Nelze vyloučit, že se tak stane, ale v tuto chvíli to vypadá, že to pro mě skončilo, což pochopitelně vítám“ řekl Vítek.

Do hledáčku policie se předseda Patriotů a bývalý hasič dostal kvůli příspěvku, který sdílel na svém blogu. Vítek v něm zpochybnil průběh známého incidentu, ke kterému došlo během protiislámské demonstrace z letošního února v Praze na Malé straně. Tam se tehdy střetl průvod levicových demonstrantů mířících na Hradčany se skupinou maskovaných radikálů. Obě skupiny na sebe chvíli pokřikovaly a házely po sobě různé předměty – například lahev nebo dlažební kostky. Radikálové se po chvíli dali na útěk.

Na místě chyběli těžkooděnci

Incident následně vyvolal vlnu spekulací na sociálních sítích. Maskovaní radikálové, kteří napadli průvod levicových demonstrantů, totiž podle mnohých nebyli pravicoví extremisté, jak se uvádělo v médiích, ale policisté v přestrojení. Velkou pozornost upoutal i „muž v hnědé bundě“, který na záběrech z demonstrace působí dojmem, že skupinu maskovaných mužů řídí a dává jim pokyny. Pochybnosti pak pouze posílila skutečnost, že se někteří z radikálů opakovaně objevili ve dveřích budovy, jež spadá pod ministerstvo vnitra.

Podezření, že mohlo jít o policejní provokaci následně vyjádřil i předseda Patriotů Vítek. „Scénář ze sobotní demonstrace pro média psala pravděpodobně policie, která účelově připravila malou epizodu, která však mohla stát zdraví nejen občanů, ale také některých policistů, které někdo v této hře obětoval,“ napsal v sobotu 7. února – tedy den po demonstraci – na svůj blog na serveru iDNES.cz.

Vítek se na blogu pozastavil například nad tím, že na místě střetu chyběli jinak všudypřítomní těžkooděnci a dvě skupiny demonstrantů tak muselo vlastními těly oddělovat jen několik „pochůzkářů“. Celý zákrok pak nepřímo přirovnal k předlistopadovým taktikám Státní bezpečnosti. Kvůli tomuto příspěvku byl později obviněn z pomluvy.

Čtěte také: Politik, který spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘, byl obviněn z pomluvy

Podal trestní oznámení muž v hnědé bundě?

Právě to, že se v příspěvku zastal zasahujících „pochůzkářů“, mu ale nyní pomohlo. „Státní zástupce kromě svobody slova argumentoval také tím, že díky mému dřívějšímu angažmá v Unii bezpečnostních složek (odborová organizace – pozn. red.) problematice rozumím. Rovněž připomněl, že ve svém blogu jsem kritizoval vedení policie a nikoli policisty, kteří na místě zasahovali – těch jsem se naopak zastal,“ uvedl pro Echo24.cz.

Otázkou v celém případu i nadále zůstává, kdo na Vítka trestní oznámení podal. Ve hře je totiž možnost, že oznámení podal samotný „muž v hnědé bundě“ – tedy kriminalista v civilu –, který se po únorové demonstraci stal snad „nejhledanějším mužem“ v Česku. „Kdo podal trestní oznámení samozřejmě vím, ale nemůžu to říct – hrozí za to vysoká pokuta,“ uvedl před časem Vítek. Prozradil jen to, že oznámení údajně podal jeden ze zasahujících policistů nebo jiný účastník incidentu v Thunovské.

Policii se po incidentu na Malé straně podařilo identifikovat 25 radikálů, kteří napadli průvod levicových demonstrantů, a pět z nich obvinili z trestného činu výtržnictví. Zbylých dvacet pak policisté podezírají ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, za který jim hrozí pokuta. „Svým hrubým a aktivním jednáním se snažili vyvolat fyzický konflikt s účastníky ohlášené demonstrace,“ uvedl k o tmu mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Ministerstvo vnitra rovněž popřelo, že by skupinu radikálů jakkoli řídilo – policie pouze přiznala, že „muž v hnědé bundě“ byl kriminalista v utajení.

Čtěte také: Policie chce obžalovat čtyři maskované z akce, kde byl muž v hnědé bundě

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články