‚Dnes nejde o pravdu.‘ Novinář z Watergate kritizuje média a WikiLeaks

Bernstein KRITIZUJE stav ŽURNALISTIKY

‚Dnes nejde o pravdu.‘ Novinář z Watergate kritizuje média a WikiLeaksNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Carl Bernstein, novinář proslulý odhalením aféry Watergate v 70. letech v Americe, označil počínání společnosti WikiLeaks za nezodpovědné a lehkomyslné. Společnost se podle něj při zveřejňování utajených informací nesnažila chránit zpravodajské služby. Zároveň vyzývá novináře, aby k získávání informací pracovali s lidmi, a ne s moderními technologiemi. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Organizace, která zveřejnila miliony důvěrných dokumentů, včetně záznamů z vojenských operací, podle dvaasedmdesátiletého Bernsteina vykonala mnoho záslužné a užitečné práce, zároveň však jednala neopatrným způsobem. Neposkytla podle něj při zveřejňování informací dostatečnou ochranu jednotlivcům, kteří byli se zveřejňováním spjati.

Jeden ze dvou bývalých reportérů deníku Washington Post, který pomohl rozkrýt politickou aféru Watergate, jež vedla k rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona, také trvá na tom, že nejlepší žurnalistiky se může dosáhnout pouze v kontaktu s lidmi, a nikoliv prostřednictvím internetu a sociálních médií. „Myslím, že dnes je mnoho lidí, kteří neusilují o dobrání se pravdy, ale zajímají je pouze informace, kterými mohou podpořit to, co si opravdu myslí,“ vyjádřil Bernstein své zklamání nad selekcí informací.

Carl Bernstein se k problematice zveřejňování utajených dokumentů vyjádřil v Hollywoodu, při příležitosti promítání oscarového filmu Všichni prezidentovi muži, který rekapituluje události kolem aféry Watergate z let 1972 až 1974. Mimo jiné také řekl, že novinařina není snadná. Opravdová novinařina musí podle něj být snaha dosáhnout pravdy. „Je to o mluvení s lidmi, o získávání zdrojů. Můžete získávat informace na internetu, v knihovně nebo na Twitteru, ale příběh tam nezískáte. Velké zprávy se však stále dělají starou technikou, je třeba mluvit s lidmi,“ komentoval novinář aktuální situaci v médiích.

V souvislosti s tím také vyzdvihl letos dvěma Oscary oceněný film Spotlight, který je založen na práci investigativních novinářů, kteří rozkrývají masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli katolické církve.

Čtěte také: Příliš „bílí“ Oscaři?

WikiLeaks začala zveřejňovat emaily šéfa CIA

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články