Televize je pod palbou kritiky. Neinformovala o vraždě studentky

Kritika německé TV

Televize je pod palbou kritiky. Neinformovala o vraždě studentkyNOVÉ
Televizní studio pořadu Tagesschau Foto: FOTO: wikipedia.com
1
Svět
Sdílet:

Středem sporů se v Německu stala veřejnoprávní televize ARD kvůli tomu, že ve svém hlavním zpravodajském pořadu Tagesschau zprvu neinformovala o vraždě devatenáctileté studentky, z níž je podezřelý nezletilý afghánský uprchlík.

Mladá studentka Maria Ladenburger, která se angažovala v pomoci běžencům ve svém volném čase, byla přepadena a znásilněna v polovině října, když se v jihoněmeckém Freiburgu vracela z univerzitního večírku domů. Její tělo se později našlo utopené v korytě řeky Dreisam. Na základě rozsáhlého pátrání a stop DNA na místě činu i těle dívky, německá policie zatkla koncem minulého týdne sedmnáctiletého afghánského běžence.

O případu, který pobouřil Německo, informovala většina zdejších médií, nejznámější zpravodajský pořad Tagesschau, tak ale nejprve neučinil. Šéfredaktor pořadu Kai Gniffke rozhodnutí později zdůvodnil tím, že Tagesschau informuje o tématech, která mají společenský, celostátní nebo mezinárodní rozměr. Každá ze zhruba 300 vražd, k nimž ve spolkové republice ročně dojde, k nim prý ale nepatří.

„Takže jsme v uplynulých dnech museli prověřit, jestli se případ ve Freiburgu od ostatních vražd liší. Tak jsme to neviděli, a proto jsme o smrti této mladé dívky neinformovali,“ napsal Gniffke. Fakt, že podezřelým je běženec, žádající o azyl, není podle něj sám o sobě důvodem postoj měnit.

Zpravodajský pořad o případu informoval, až když se rozproudila široká společenská a politická diskuze, čímž bylo podle Gniffkeho splněno nejméně jedno ze základních kritérií.

Ne všechny ale takové vysvětlení uspokojilo. „Považuji rozhodnutí Tagesschau za špatné proto, že samozřejmě vzbuzuje dojem, že o tom nechtěla informovat, protože podezřelým je sedmnáctiletý uprchlík z Afghánistánu,“ uvedl například Ansgar Heveling, zástupce vládních křesťanských demokratů v kulturním a mediálním výboru Spolkového sněmu. Úřady stále prověřují, zda-li se dívka s uprchlíkem znali.

Policie vyšetřuje, jestli má zadržený mladík též souvislost s případem znásilnění a vraždy ve městě Edinge. Ten se stal na začátku listopadu tohoto roku. Na místě činu v Edinge se zatím nenašly žádné stopy DNA. Mladý Afghánec půjde před soud příští rok.

Kritikou nešetřila ani Dagmar Rosenfeldová v komentáři deníku Die Welt. Případ vraždy mladé dívky měl podle ní široký společenský rozměr od momentu, kdy se podezřelým stal uprchlík. Ten odmítá vypovídat. Při rozhodování o obsahu zpravodajství podle ní nemůže hrát roli obava, že by daná informace mohla hrát do karet určité skupiny politiků nebo extremistů. Primárním posláním zpravodajského pořadu totiž není péče o společnost, ale poskytování informací, míní.

Trochu jinak to vidí odborník na mediální otázky v poslaneckých řadách koaliční sociální demokracie Martin Dörmann, který považuje případ za hraniční. Kritiku má sice za pochopitelnou, zároveň by podle něj ale vznikl pokřivený obrázek skutečnosti, kdyby se informovalo o této vraždě, ale nikoliv o jiných.

Čtěte také: Ministryně pro integraci se navážela do uprchlíků. Měli by jíst vepřové a pít alkohol

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články