KOMENTÁŘ

Nejbezmocnější žena světa. Kancléřka cukla

Týdeník Echo

Témata: ,

Spory o proslulé otevření hranic Německem pro uprchlíky na přelomu srpna a září 2015 jen tak neskončí. Brexit, Trump, tento týden volby v Holandsku, tam všude jsou události z podzimu 2015 nějak přítomny.

Týdeník Die Zeit vydal loni, k prvnímu výročí migrační krize, shrnující velký text, který se stal kapesní biblí lidí – i u nás –, kteří velkorysou imigrační politiku podporují. Článek chtěl dokumentovat, že Angela Merkelová svým rozhodnutím hlavně vyšla vstříc dvěma dalším unijním zemím, Rakousku a Maďarsku, kde se běženci hromadili takovým tempem, že na místě hrozila humanitární katastrofa. Přes množství detailů, kdy si kdo s kým telefonoval a jaké při tom padly poznámky, celá rekonstrukce neodpověděla na zásadní otázku: jak to, že toto jednorázové humanitární opatření k vyproštění 10 tisíc Syřanů z nádraží Budapešť-Kéleti trvalo potom dalších sedm měsíců, kdy do Německa přes jihovýchodní Evropu proudilo bez kontroly v průměru pět tisíc běženců denně?

Odpověď dává jiná rekonstrukce, která vychází knižně a jejíž synopsi představil autor Robin Alexander v neděli 5. března na stránkách týdeníku Welt am Sonntag. Alexander zjistil, že spolková vláda chtěla už dva týdny po legendárním otevření hranice tuto znovu uzavřít, nakonec však cukla, především v obavě před nehezkými fotografiemi, které by při odmítání běženců na hranici nutně vznikly. Čili vláda nejmocnějšího státu v EU, vláda s dvoutřetinovou většinou v parlamentu, změnila svůj názor z obav před okamžitou reakcí novinářů a lidí na sociálních sítích.

Různí lidé tzv. uprchlickou krizi datují různě. Někdo 4. zářím, kdy kancléřka pro uprchlíky pochodující po dálnici z Budapešti na Vídeň zrušila kontroly a registraci, někdo 31. srpnem, kdy k nárůstu žádostí o azyl pronesla okřídlenou větu „Wir schaffen das“ neboli „To zvládneme“. Důsledný historik půjde až k 24. srpnu, kdy německá nevládní organizace ProAsyl zveřejnila interní nařízení, že uprchlíci ze Sýrie se nebudou vracet do první země, kudy do EU přišli.

Čtěte také aktuální zprávu: Razie proti islámským fanatikům. Německá police pronikla do bašty salafistů

Každopádně díky Alexanderovi teď víme, že v sobotu 12. září 2015 špičky velké koalice v Berlíně rozhodly zavřít hranice. Na ty byly nasměrovány tisíce policistů, v autobusech i helikoptérách. Na druhý den ohlásilo vnitro mimořádnou tiskovou konferenci, vznikl už příslušný rozkaz a v něm klíčová věta, že všem žadatelům o azyl bez osobních dokumentů bude odmítnut vstup do země.

Celý komentář si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrime

Z nového čísla Své viny nedokážu úplně sečíst, říká Lubomír Zaorálek

Echo týdne: He is (Parou) back ● Téma: Stará zbraň ● Svět: Startup Macron se stal monopolem ● Fokus: Nejdivnější lidé na světě ● Komentář: Muž, který znal smysl soutěžení ● Rozhovor s Vratislavem J. Slezákem: Věrný pes se podobá svému pánovi ● Kulturní tipy ● Postavy ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Patriarcha a jeho sen o evropské říši Helmut Kohl: těžká politická váha ze staré školy, přispěl k vítězství Západu ve studené válce, stabilizoval Německo a nastartoval sjednocení Evropy
Johannes Gutenberg a zrod západního světa Muž, který vynalezl knihtisk, dokázal změnit a posunout svět víc než králové a prezidenti

Přejít na diskusi