Ind pojídá solární panely. Karikaturista vyvolal bouři

Rasismus, nebo realita?

Ind pojídá solární panely. Karikaturista vyvolal bouřiNOVÉ
Bill Leak si za karikaturu Indů vysloužil vlnu kritiky. Foto: Reprofoto: Twitter
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Australský karikaturista, který je známý svými trefnými postřehy, se pustil do klimatického summitu v Paříži a tentokrát přestřelil. Obrázkem vyhublého Inda, který zkouší pojídat solární panely, si Bill Leak vysloužil kritiku kolegů i akademiků. Označili ji jako šokující a rasistickou. Informoval o tom britský list The Guardian.

Kresba zachycuje Inda, který se zarputilým výrazem roztlouká kladivem solární panely. Ty jsou uložené v krabici s logem OSN. Ve druhé části obrázku sedí rodina před hromadou střepů a muž zuřivě gestikuluje a volá: „Není to dobré. Nejez to.“ Opodál se krčí další Ind v typickém turbanu a odpovídá: „Vydrž. Nech mě to vyzkoušet s mangovým čatní.“ Otevírá ústa, do kterých míří lžíce střepů dochucená oranžovou omáčkou.

Leak reagoval karikaturou, která vyšla v pondělním čísle předního deníku The Australian, na závěry klimatické konference v Paříži. Země se o víkendu nakonec dohodly, že chtějí udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia. Indie je jedním z největších světových producentů skleníkových plynů, které k oteplování přispívají.

Karikaturista chtěl patrně poukázat na to, že se země potýká s problémy jako chudoba a mnozí trpí nedostatkem jídla. Naznačil, že Indie by potřebovala spíše jiný typ podpory od vyspělejších zemí než takový, které povede k ekologické šetrnosti. Solární panely jsou považovány za sice ekologicky přijatelné řešení pro výrobu energie, ale odrazují poměrně vysokými náklady.

Nicméně někteří obviňují kreslíře Leaka, že jen využil nelichotivých stereotypů, které jsou spojovány se třetím světem a udělal z Indů zaostalé hlupáky. „Karikatura je jednoznačně rasistická a staví na základních stereotypech – na méně rozvinutých národech, které nevědí, co si počít s technologiemi,“ řekla profesorka sociologie Amanda Wiseová z australské Macquarie University pro The Guardian.

Karikaturu odsoudili také žurnalisté. Karikaturista David Pope z konkurenčního listu The Canberra Times označil kresbu na Twitteru za „absurdní rasistickou blbost“. Další mu přes sociální síť vzkazovali, že jeho kresby nejsou vtipné a doporučovali, aby si zjistil víc informací o indickém energetickém sektoru.

Leak se nechtěl ke kritice vyjadřovat a odmítl to také editor Clive Mathieson. Pro britský list pouze řekl, že kresbu v pondělním vydání schválil.

Čtěte také: Země se dohodly. Chtějí udržet oteplování k 1,5 stupni

Klimatická konference je pro Česko velký závazek, tvrdí vědci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články