Až 90 % neúspěšných žadatelů o azyl zůstává v Rakousku. Nelze je deportovat

Uprchlická krize v Evropě

Až 90 % neúspěšných žadatelů o azyl zůstává v Rakousku. Nelze je deportovatNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Drtivá většina neúspěšných žadatelů o azyl zůstává v Rakousku. Stát je totiž nedokáže poslat zpět do jejich zemí původu, jelikož uprchlíky zpětně nepřijímají, cituje server The Local rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila (SPÖ).

Týká se to především severoafrických států, které záměry Rakouska odmítají či rovnou ignorují. „Vůbec nehraje roli, zdali žádost o azyl přijmeme nebo zamítneme. Tak či onak zůstanou uprchlíci v zemi, jelikož je nikdo nechce přijmout zpět,“ tvrdí ministr obrany Hans Doskozil.

Migranti navíc častokrát předstírají, že pocházejí z válečné Sýrie a Iráku, čímž celý proces značně komplikují a prodlužují. Většinou jde o Maročany, Alžířany a Íránce, které odhalí tlumočníci při výslechu nebo jazykové prověrce.

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP) se svým kolegou souhlasí a považuje současnou patovou situaci za velký problém. „Není vyloučené, že zůstaneme v této prekérní situaci roky, či rovnou celé dekády,“ cituje server The Local jeho nespokojenost s aktuálním řešením imigrační krize.

Hned po Německu a Velké Británii je Rakousko druhou nejatraktivnější destinací imigrantů. Země za uplynulý rok evidovala více než 37 tisíc žádostí o azyl. V posledních týdnech se čím dál více vyslovuje proti kvótám o přerozdělování uprchlíků mezi členskými státy Evropské unie.

Podle rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze rozdělování běženců nefunguje, protože mnoho zemí není připraveno přijmout velké množství migrantů. „Dalším důvodem ale je také to, že se mnoho běženců zdráhá jít do některých zemí EU. Například Rumunsko, jako i jiné státy, bylo donuceno zajistit tisíce bytů. Ale zatím je jen několik set lidí ochotno jít do Rumunska,“ řekl.

Čtěte také: Rakousko čelí zvýšené hrozbě útoků. V zemi je na 290 džihádistů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články