Mnichovu došla trpělivost. Seehofer hrozí Merkelové odvoláním

Uprchlická krize

Mnichovu došla trpělivost. Seehofer hrozí Merkelové odvolánímAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pokud spolková vláda nezmění svou politiku v uprchlické krizi, může to vést k odvolání kancléřky Angely Merkelové. Deníku Augsburger Allgemeine to dnes řekl bavorský premiér Horst Seehofer, podle něhož však zatím situace do takového bodu nedospěla. Bavorská zemská vláda dnes poslala do Berlína oficiální výzvu k zajištění bezpečnosti hranic; pokud spolková vláda požadavek odmítne, chce se Mnichov obrátit na ústavní soud.

„Ten okamžik ještě nenadešel, ale přijde, pokud se brzy něco nezmění,“ řekl Seehofer o možném vyslovení nedůvěry spolkové vládě. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) tvoří spolkový kabinet společně s kancléřčinou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD). CDU i SPD však i bez Seehoferovy strany mají nadpoloviční většinu poslanců ve Spolkovém sněmu.

CSU už dlouho usiluje o razantní omezení počtu přicházejících běženců. „Pokud nestanovíme horní hranici pro počet uprchlíků, bude to mít dramatické dopady na naši schopnost integrovat je, na zajištění státních výdajů, na bezpečnost v zemi, na funkčnost státní správy,“ řekl Seehofer.

Bavorská vláda dnes oficiálním dopisem vyzvala spolkový kabinet, aby zajistil bezpečnost německých hranic. Pokud Berlín požadavky Mnichova odmítne, chce se Seehofer obrátit na ústavní soud. Někdejší ústavní soudce Udo di Fabio v právním posudku vypracovaném pro mnichovskou vládu konstatoval, že bavorská žaloba by měla naději na úspěch, neboť zářijové otevření hranice bylo v rozporu s německou ústavou.

SPD dnešní krok bavorské vlády odsoudila. „Je to ohlášení rozpadu koalice. V koalici si nemáme psát výhrůžné dopisy, máme řešit problémy,“ řekl o výzvě ze strany CSU šéf poslaneckého klubu SPD ve Spolkovém sněmu Thomas Oppermann.

Podle Oppermanna požadavky CSU stále víc komplikují hledání řešení v uprchlické krizi. SPD jednoznačně odmítá zavedení horní hranice pro počet přijímaných běženců a nesouhlasí ani se vznikem detenčních center pro uprchlíky na hranicích. Místo toho ve shodě s Merkelovou volá po společném evropském řešení uprchlické krize.

Seehofer dnes také vyjádřil obavy, že uprchlická krize může způsobit neúspěch konzervativní unie CDU/CSU v parlamentních volbách v příštím roce. Podle posledních průzkumů sice konzervativci zůstávají s velkým náskokem nejsilnějším politickým uskupením v zemi, proti volbám v roce 2013 ale ztratili téměř čtvrtinu z tehdejších 41,5 procenta voličů.

Čtěte také: Bavorský premiér kritizuje Merkelovou kvůli migrantům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články