Zaorálek to schytal za přirovnání dalajlamy k Henleinovi. Teď se omlouvá

Kontroverzní přirovnání

Zaorálek to schytal za přirovnání dalajlamy k Henleinovi. Teď se omlouváAKTUALIZOVÁNO
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek Foto: Foto: cssd.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uznal, že jeho vlastní vyjádření na dnešním tiskovém brífinku nebylo vhodné. Zaorálek při něm přirovnal setkání českého ministra kultury s dalajlámou ke schůzce se sudetoněmeckým předákem Konradem Henleinem. Ministr se za tento příměr omluvil na svém twitterovém účtu. 

„Na dnešním tiskovém brífinku jsem chtěl na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí Dalajlamy, použil jsem příměr, který nebyl vhodný a uvědomuju si, že je za hranou,“ napsal Zaorálek. 

Kontroverzní přirovnání použil ministr zahraničí při tiskovém brífinku, který následoval po setkání nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Na tom Zaorálek společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou, šéfy Poslanecké sněmovny a Senátu Janem Hamáčkem a Milanem Štěchem a ministrem obrany Martinem Stropnickým debatovali nejen o zahraničí politice České republiky, ale i o vzájemných vztazích Česka s Čínou. 

V médiích byl v těchto dnech jedním z hlavních zahraničněpolitických témat vztah Česka s Čínou, především v souvislosti s návštěvou dalajlamy v ČR, z níž později vyplynul skandál kolem neudělení státního vyznamenání pro bývalého osvětimského vězně a strýce českého ministra kultury Daniela Hermana. 

Schůzka ministra kultury Hermana s tibetským dalajlámou podle Zaorálka mohla čínské politiky popudit zcela oprávněně. Srovnal to se situací, jako by se za zády bývalé československé vlády scházel s předákem sudetských Němců Konrádem Henleinem.

„Já nevím, kdyby se někdo setkával s Konrádem Henleinem ze Sudetenlandu za první republiky, když tady byla oficiální vláda, asi by nám to taky vadilo,“ prohlásil Zaorálek.   

Slova ministra zahraničí odsoudil i jeho vládní kolega, ministr zemědělství Marian Jurečka. „Neskutečně silná slova z úst ministra zahraničí,“ prohlásil v Interview České televize. „Já si myslím, že je to něco, co naprosto vybočuje. Já jsem nezaznamenal, že by ministr Herman řešil jakékoli politické otázky,“ vrátil se krátce ke schůzce svého stranického kolegy s tibetským duchovním vůdcem.

Čína označuje jednaosmdesátiletého dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír, za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet, který čínská vojska v roce 1950 obsadila, za nedílnou součást čínského území. Kvůli setkání tuzemských politiků s dalajlamou v polovině října hrozila Čína Česku zhoršením vztahů. V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou parlamentních komor vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny. 

Čtěte také: „Schůzka s dalajlámou? To je jako setkání s Henleinem za zády vlády“ 

Čína hrozí Indii kvůli pozvání dalajlamy do hraničního státu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články