1,3 milionu lidí v Paříži pochodovalo na památku obětí teroristických útoků

Přijelo 40 světových politiků

1,3 milionu lidí v Paříži pochodovalo na památku obětí teroristických útokůAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

V pařížských ulicích se uskutečnil historický a početně bezprecedentní pochod k uctění památky obětí teroristických útoků z posledních dnů. Při nich v Paříži a okolí zabili islamističtí radikálové 17 lidí. V čele průvodu se nachází státníci, příslušníci rodin zemřelých a přeživší útoků. Odhaduje se, že se kvůli události shromáždilo až 1,3 milionu lidí, včetně představitelů 40 států světa.

Francouzský prezident François Hollande Paříž v neděli označil za „hlavní město světa“. Do francouzské metropole se sjelo pět desítek zahraničních státníků, které Hollande přijímal v Elysejském paláci. Nechybí mezi nimi izraelský premiér Benjamin Netanjahu, německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron a vedoucí představitelé Evropské unie. Českou republiku zastupuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, Slovensko předseda vlády Robert Fico. Na náměstí Republiky, odkud pochod vyjde, odvážejí zahraniční státníky autobusy.

Pařížské metro, které museli využít i čeští státníci, nezvládalo převážet nápor lidí, kteří mířili k manifestačnímu průvodu. Mnoho z účastníků proto na místo dorazilo se zpožděním. Na manifestaci se vybavili francouzskými trikolorami nebo nápisy "Je suis Charlie" ("Jsem Charlie"). „Přišla jsem demonstrovat za svobodu slova, za novináře, kteří se nezalekli výhrůžek a pokračovali v jeho prosazování," řekla ČTK mladá Pařížanka. 

Už dlouho před začátkem akce zaplnilo náměstí Republiky doslova lidské moře. Shromáždění zpívají francouzskou hymnu, tleskají a volají "Charlie!" a "Charlie, Svoboda!". Poté, co oběti uctili minutou ticha se pochod z bezpečnostních důvodů vydal dvěma směry. Znovu se sejde až v cíli, kterým je Národní náměstí.

O bezpečnost se má v ulicích starat asi dva tisíce policistů a přes tisíc vojáků, včetně odstřelovačů, kteří jsou umístěni na střechách budov.

Na znamení solidarity s Francií byla v bruselském ústředí Severoatlantické aliance vlajka NATO a vlajky členských států staženy na půl žerdi. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg se pařížské manifestace rovněž účastní.

Památku obětí útoku ale neuctívají pouze v Paříži. Stovky lidí se sešli také v Londýně na Trafalgarském náměstí, před Braniborskou bránou v Berlíně, v japonském Tokyu nebo španělské Sevillle.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit