Zeman i proti Kiskovi: Visegrád je moudřejší než zbytek EU

SUMMIT PREZIDENTŮ V4

Zeman i proti Kiskovi: Visegrád je moudřejší než zbytek EUAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman. Foto: Foto: Jan Zatorský
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rozkol uvnitř Visegrádské čtyřky narůstá. Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že by se země V4 neměly uvnitř Evropské unie hrbit. Přístup Visegrádu k migračním kvótám pak označil jako „inspirující“ pro ostatní země EU. Jeho slova tak ostře kontrastují s prohlášením slovenského prezidenta Andreje Kisky, který pozici Visegrádu v EU kritizoval.

„Jsem rád, že náš postoj se osvědčil a že ho nyní přejímají i další země, protože o kvótách se už téměř nemluví, nebo jsou považovány za mrtvé téma,“ prohlásil Zeman. Připomněl, že země V4 se stavěly proti povinnému přerozdělení žadatelů o azyl v rámci EU. „Názor V4 přejímají další země. EU můžeme inspirovat,“ uvedl Zeman podle mluvčího Ovčáčka.

Zeman prohlásil, že čtyřka podporuje myšlenku EU, která bude blíže občanům a bude méně byrokratická. „Brexit byl do jisté míry způsoben nefunkčností EU a nedostatkem silného vedení,“ dodal s odkazem na červnové referendum v Británii, ve kterém voliči rozhodli o odchodu Spojeného království z unie.

Český prezident se také ohradil proti zahraničním politikům a těm unijním zemím, které státy V4 kritizují. Jako příklad zmínil lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který se opakovaně ohradil proti vládě maďarského premiéra Viktora Orbána.

Při pátečním jednání prezidentů V4 se Zeman zřejmě neshodl se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou na vnějším pohledu na V4. Podle Kisky má V4 v zahraničí špatný obraz, proto doporučil nepoužívat skupinu jako štít pro vnitropolitické záměry. Zeman naopak v souvislosti s uprchlickou krizi vnímá V4 jako moudřejší než zbytek EU.

„Naprosto nesdílím názor, že by Visegrád byl sirotkem nebo otloukánkem uvnitř EU. Nedělejme ze sebe někoho, kdo se v EU hrbí,“ uvedl k tomu mimo jiné prezident Zeman.

Čtěte také: Rozkol mezi Kiskou a ostatními prezidenty V4 na summitu?

Hovořil také o tom, že evropský blok, respektive Evropská komise ztrácí důvěru velké části evropských občanů, proto kritiku mířící z unie na některé politiky V4 nepovažuje za obraz EU. „Naprosto nesdílím názor, že by Visegrád byl sirotkem nebo otloukánkem uvnitř EU. Nedělejme ze sebe někoho, kdo se v EU hrbí,“ dodal.

Tématem posledního jednacího dne byla mimo jiné i energetická bezpečnost. Podle Kisky není možné být závislý pouze na ruském plynu, proto je diverzifikace zdrojů důležitá. Zeman zdůraznil, že země V4 sdílí v otázce energetické bezpečnosti stejné zájmy, a ocenil pokračování projektu plynovodu Stork II, který propojí plynárenské soustavy Česka a Polska.

Prezidenti se podle polské hlavy státu Andrzeje Dudy shodli na tom, že zamýšlené rozšíření plynovodu Nord Stream, vedoucímu po dně Baltu z Ruska do Německa, není ekonomicky ospravedlnitelný a jde o politickou záležitost, uvedla zpravodajská televize TVN24.

Čtěte také: Rakouský parlament odmítl požadavek FPÖ připojit se k V4

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články