‚Zastavit uprchlickou vlnu? Nesmí se ustoupit morálnímu vydírání‘

Bývalý australský premiér Abbott:

‚Zastavit uprchlickou vlnu? Nesmí se ustoupit morálnímu vydírání‘30 ROZHOVORŮ 2
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Když předloni na podzim Německo fakticky vypovědělo smlouvy EU o azylové politice, jezdil zrovna po Evropě čerstvě rezignovavší australský premiér Tony Abbott. Během svých veřejných vystoupení apeloval na západoevropské politiky, ať co nejrychleji zavřou vnější hranice Unie. Jinak se Evropa časem pod náporem přistěhovalecké vlny zhroutí.

Za příklad dával politiku, již Austrálie uplatňuje vůči tzv. boat people, kteří na lodích a člunech připlouvali k australskému pobřeží a žádali v zemi o azyl. Úřady je deportují do sběrných středisek mimo Austrálii, kde teprve se o jejich žádosti rozhoduje. Dnes takto fungují dva tábory, na ostrovech Nauru a Manus (druhý patří Papui – Nové Guineji), dříve i v Kambodži nebo v Indonésii. Canberra hostujícím zemím za jejich ochotu platí.

Po vypuknutí uprchlické krize jste jezdil po západní Evropě a západoevropské politiky veřejně vyzýval, aby si vzali příklad z vaší politiky suverénních hranic. Proč si ho většina z nich nevzala?

Ano, nevzala. Musel byste se zeptat jich. Ale stejnou radu jim dávám i dnes. A mám dojem, že dnes jsou jejímu přijetí blíž než před rokem. Zastavit migranty není jednoduchá věc, ale hlavní překážka, kterou musíte zdolat, není logistika, ochrana hranic či způsob, jak zastavit loď. Nejtěžší je přijmout rozhodnutí, které je svou povahou morální: že je důležitější vaše právo kontrolovat, kdo přijde do vaší země, než právo lidí zvenku vymáhat pro sebe vstup. A toto morální rozhodnutí musejí učinit i vlády v EU, než skutečně začnou kontrolovat hranice. Dokud budou Středozemní moře křižovat lodě a čluny do Evropy, budou tisíce lidí v moři umírat. Nejsoucitnější a nejmorálnější je zastavit pašeráky a lodě, aby se na tu cestu vůbec nevydávali. 

Foto:

Titulka

Celý rozhovor z Týdeníku Echo 39/2016 najdete v časopise 30 ROZHOVORŮ, který je na stáncích a v trafikách k dostání od úterý 27. června. Vy si jej nyní můžete objednat a přijde vám do vaší schránky. OBJEDNÁVEJTE ZDE

A vy si myslíte, že dnešní elity v Evropě jsou schopny tak tvrdé rozhodnutí přijmout?

Takhle: jestli ho nepřijmou, smiřují se nutně s tím, že Evropa může být osídlena kýmkoliv, kdo se rozhodne se tu usadit a vynutí si vstup. Za nějakou dobu to změní charakter Evropy. Nevěřím, že by to byla změna k lepšímu.

Kritici vám vyčítají, že detenční tábory mimo Austrálii jsou nehumánní, že v těch hostitelských zemích je korupce a zvůle. Je to propaganda, nebo v tom je kus pravdy?

Já naprosto uznávám, že lidé eskortovaní na ostrov Manus nebo Nauru nepodnikali nebezpečnou cestu proto, aby se ocitli v Nauru. Jeli do Austrálie. Ale já jsem v obou střediscích byl a viděl jsem, že jsou to otevřené tábory, že lidé v nich mají kde bydlet, dostávají jídlo a jsou tam chráněni. Několik z nich se pokusilo o sebevraždu, ale myslím, že naše vláda by nikdy neměla ustupovat morálnímu vydírání, jakémukoliv. Máme u nás jednoho známého uprchlického advokáta, jmenuje se Paris Aristotle. Nedávno se vrátil z jednoho z těch dvou táborů a řekl zhruba toto: Ano, stanou se tam občas nešťastné incidenty, ale v táboře není žádné systematicky špatné zacházení. Žádný systémový problém.

Leckdo namítne, že Austrálie to má vcelku jednoduché. Je to vlastně velký ostrov, zatímco Evropa by musela střežit hranice, které jsou částečně na zemi, částečně na členitém pobřeží blízko Turecka. A že by Evropa musela migranty odhánět s napřaženými zbraněmi.

Ale to je přece jednoduché. Pokud máte tradiční hranici, kde člověk, který ji chce přejít, musí ukázat dokumenty, pas, tak pokud já odmítnu, pas neukážu, a přesto se snažím k vám vniknout, není to vstup do země, ale invaze.

Takže Evropa má na své vnější hranici nasadit armádu?

Kdybych já na letišti v Praze odmítl vytáhnout pas a pokusil se jen tak projít kontrolou, asi by mě fyzicky omezili v pohybu, že? A kdybych se s nimi pral, oni by vystupňovali svůj zásah. Až do okamžiku, kdy bych byl přemožen. Tak funguje každý seriózní stát. Proč když nikde po Evropě nemůžete prorazit kontroly při výstupu z letiště, smíte to udělat, když do Evropy jdete po souši?

Foto:

Titulka

Celý rozhovor z Týdeníku Echo 39/2016 najdete v časopise 30 ROZHOVORŮ, který je na stáncích a v trafikách k dostání od úterý 27. června. Vy si jej nyní můžete objednat a přijde vám do vaší schránky. OBJEDNÁVEJTE ZDE

Dlouholetý australský politik, šéf pravicové Liberální strany (2009–2015), ministr a v letech 2013–2015 premiér Austrálie. Narodil se v Londýně, otec byl Brit, matka Australanka. Když mu byly tři roky, rodina se přestěhovala do Sydney. Studoval práva a ekonomii, vzdělání dokončil v Oxfordu. Po návratu do Austrálie se tři roky chystal v kněžském semináři na povolání katolického kněze, zběhl však na novinářskou dráhu a odtud do politiky. Od roku 1994 sedí v parlamentu za liberální demokraty. Volby v roce 2013 vyhrál se slibem znovuzavést kontrolu hranic a zrušit uhlíkovou daň, jíž předchozí levicová vláda chtěla přispět k zastavení globálního oteplování. Zákon, jímž se uhlíková daň zrušila, pak skutečně předložil okamžitě po nástupu k moci. Abbott je zastáncem původního australského obyvatelstva. Je ženatý, má tři dcery.
Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články