S Babišem se respektujeme, zpochybňovat EET je nesmyslné, říká Čunek

Jaké má Jiří Čunek politické ambice?

S Babišem se respektujeme, zpochybňovat EET je nesmyslné, říká ČunekROZHOVOR
Jiří Čunek. Foto:

FOTO: KDU-ČSL

2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Senátor, hejtman Zlínského kraje a stále ještě starosta Vsetína Jiří Čunek se podle svých slov zatím příliš nezabývá tím, jestli bude v květnu usilovat o získání další funkce – předsedy KDU-ČSL. Má totiž dost jiné práce. O svém potenciálním protivníkovi na šéfa strany, Pavlu Bělobrádkovi, však říká, že nemá oproti němu tolik zkušeností. S Marianem Jurečkou, ministrem zemědělství za KDU-ČSL zase nesouhlasí v jeho postoji k elektronické evidenci tržeb. „EET je odpovědnost Andreje Babiše. Parlament to schválil, to znamená, že zpochybňovat EET je nesmyslné,“ řekl v rozhovoru pro deník Echo24.

Dolaďují se detaily volební dvoukoalice STAN a lidovců. Obě strany si v sobotu odsouhlasily, že spolu půjdou do podzimních voleb. Podporujete tuto myšlenku spolupráce? Je to podle vás krok správným směrem?

Podporuji ji, ale jen za určitých podmínek.

Za jakých?

To nejde říct tak jednoduše, protože jich je hodně. Ale ta základní je, aby dvojkoalice měla budoucnost, nepotřebuje tolik ani ‚pevné‘ smluvní vazby, ale potřebuje, aby si tým, který bude společně pracovat, rozuměl a shodl se v základních otázkách.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Můžete některé z těchto základních otázek zmínit?

Lidskoprávní otázky, filozofické pohledy na svět i pohled na daně a další věci v sociální oblasti. Aby ten klub nebyl kvůli rozdílným názorům rozštípnutý ještě dříve, než vznikne. Když jsou totiž lidé ze strany, kde se několik let znají, znají své názory a tříbí je a pak spolu kandidují, je samozřejmě daleko pravděpodobnější, že nevznikne velká kolize. A toto musí nastat podstatně dříve, než podají kandidátky, abychom věděli, že ti lidé spolu mohou hovořit. Nemůže to být umělý projev.

Troufnete si odhadnout, kolik procent hlasů by tato dvojkoalice v podzimních sněmovních volbách mohla získat?

To záleží na tom, kdo bude lídrem a tou tváří, které občané mohou věřit. Ale úplně klidně to může být i víc než 15 %.

V souvislosti s volbami se objevují spekulace, že se chcete vrátit do nejužšího vedení strany. Už jste se rozhodl, jestli budete na květnovém sjezdu strany kandidovat na předsedu?

Řekl jsem, že to bude do května otevřená otázka. Nevím, jestli do sjezdu včetně, v každém případě do května určitě.

Byl byste případně ochotný vzít pozici místopředsedy strany?

Jak jsem řekl, je otevřená otázka, jestli budu kandidovat na předsedu strany, tím pádem je uzavřená otázka pro všechny ostatní kombinace. Všechny mé kandidatury v tuto chvíli nebudu do května řešit. Skutečně se tím málo zabývám, protože mám jinou práci. V tuto chvíli mám starosti s tím, abych se nějak se ctí dokázal zbavit pozice starosty Vsetína – s ohledem na problémy, které tam mám. Takže všechno soustředím na to, abych vyřešil tyto věci.

O svém případném oponentovi na předsedu strany, Pavlu Bělobrádkovi, říkáte, že se snaží, ale chybí mu zkušenosti. Jsou podle vás zkušenosti právě to rozhodující, co by vám mohlo křeslo předsedy přinést?

Pochopitelně, že je mladší a je tam kratší dobu. Kdybych se rozhodl kandidovat, vedlo by mě k tomu moje přesvědčení, že tu práci můžu vykonávat dobře. To je všechno, co k tomu můžu říct.

Mohl by hrát roli i váš dobrý vztah se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem?

Snažím se mít dobrý vztah s každým, to je první věc. Za druhé se v každém vztahu snažím uplatnit maximum zájmu toho, koho zastupuju. To znamená, že když zastupuje město, zastupuju městské zájmy, v případě kraje krajské a v případě senátu celostátní zájmy. A co se týče těch soukromých zájmů nebo zájmů, o kterých jsem přesvědčen, že jsou v jakémkoliv rozporu s veřejnou službou, si myslím, že dokážu, a prokázal jsem to za všechny ty roky, odolávat velmi dobře. Určitě na tom nic nezmění ani to, jestli s někým vycházím líp nebo hůř. Dokážu dokonce oddělovat soukromý život ve smyslu toho, že se s někým znám a vycházím s ním dobře, od toho, zda například požadavky a zájmy jednotlivých podnikatelů nejsou příliš v souladu s tím, o čem si myslím, že je správné. Nemám s tím vůbec žádný problém. Naopak určitá racionalita Andreje Babiše a racionalita moje, i v prosazování našich vlastních pohledů na určité věci, nás sblížila, protože se navzájem respektujeme. Nebo já ho určitě respektuji a domnívám, že i on mě. Věci, které jsou nedůležité, dokážeme dát stranou a o věci důležité se dokážeme poprat. A to i mezi sebou. To je určitě dobrá výbava pro každý dobrý partnerský vztah.

Je pro vás osobně tou důležitou věcí EET? Protože třeba ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlásil, že nechce být ve vládě s nikým, kdo bude podporovat spuštění dalších vln elektronické evidence tržeb.

EET je odpovědnost Andreje Babiše. Parlament to schválil, to znamená, že zpochybňovat EET je nesmyslné. EET je sice pro někoho velkou komplikací, ale mělo by vyjasnit, kdo má jaké příjmy a výdaje, jaký má podnikatel obrat. Jsem přesvědčený, že až by se ukázalo, že některé profese strádají, že se nemůžou uživit, pak bychom je mohli podpořit i z veřejných rozpočtů. Třeba podpořit pojízdné prodejny pro lidi na vesnicích, kteří nemohou nikam dál dojet, aby byl život pro ně snesitelnější. Proto názor svého kolegy Jurečky nesdílím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Jiří Čunek si brousí zuby na předsedu KDU-ČSL

Šéf ANO dokáže přiznat chybu. A vyzrálosti se naučí, říká Čunek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články