Začala rozhodující ofenziva proti islamistům. Dobytí Mosulu

Nejvýznamnější bitva od roku 2003

Začala rozhodující ofenziva proti islamistům. Dobytí MosuluAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Irácké jednotky zahájily ofenzivu, jejímž cílem je znovudobytí severoiráckého města Mosul z rukou Islámského státu (IS). Oznámil to v pondělí časně ráno irácký premiér Hajdar Abádí v irácké státní televizi. Mosul je nejvýznamnějším městem, které IS ještě na severu Iráku kontroluje. Přípravy na boj o ně trvaly několik měsíců.

Osvobozovací operace v Mosulu má být podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Americký ministr obrany Ash Carter dnes nazval zahájení operace za osvobození Mosulu „rozhodujícím momentem kampaně“, která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Carter také řekl, že věří, že Iráčané extremisty porazí a osvobodí Mosul a zbytek Iráku od radikálních ozbrojenců. Mezinárodní koalice vedená USA je podle něj připravena Iráčanům v boji pomoci.

„Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci,“ komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na twitterovém účtu.

„Dnes jsem vyhlásil začátek heroické osvobozovací operace,“ oznámil irácký premiér v televizi obklopen vysokými iráckými důstojníky. Podle BBC uvedl, že do města vstoupí jen vládní jednotky. Brigádní generál Hajdar Fadl agentuře AP řekl, že ofenzivy se zúčastní přes 25 000 vojáků.

V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo již v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek. Dnes ráno po oznámení iráckého premiéra byla podle agentury AP už v okolí města slyšet sporadická střelba.

Vojenské jednotky jsou rozděleny podle etnických ohledů

Osvobozovací operace se účastní také jednotky kurdských pešmergů, které už obsadily sedm vesnic ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od Mosulu. Kurdský plukovník Amozhgar Táhir řekl, že jeho oddíly budou osvobozovat vesnice obývané křesťany a šabaky, které leží východně od města. Do Mosulu podle něj vstupovat nebudou z etnických ohledů.

Také irácké šíitské milice zvané lidové mobilizační síly (PMF) budou použity k osvobozování menších měst na severu Iráku, ne Mosulu. Nasazeny mají být konkrétně do bojů o dvousettisícovou Havídžu, která leží asi 100 kilometrů jihovýchodně města. Nasazení těchto milic na jiná místa má zabránit třenicím mezi iráckými sunnity a šíity. V Mosulu žijí hlavně sunnité, většinu obyvatel Iráku tvoří šíité.

PMF se zúčastnily bojů proti radikálům z IS také v jiných iráckých městech a byly obviněny z toho, že situaci využívají k vyřizování účtů se sunnity. Připisují se jim vraždy a únosy stovek lidí. Milice šíitů ovšem platí za výkonné bojovníky a pro vládu v Bagdádu je podle analytiků politicky nemožné držet PMF stranou bojů o Mosul.

Bitva může trvat měsíce

Podle listu The New York Times bude dobývání Mosulu rozděleno na několik etap. Do prvních bojů o asi desítku vesnic na východě města bylo nasazeno na 4000 kurdských pešmergů. Ostatní jednotky se shromažďují na základnách kolem města a začnou Mosul obkličovat, aby Islámský stát odřízly od zásobovacích tras. Do závěrečných bojů budou nasazeny irácké speciální oddíly vycvičené americkými specialisty. Do tohoto závěrečného boje zasáhnou zřejmě také členové federální policie a některých dalších armádních oddílů.

Počítá se s tím, že boje potrvají i několik měsíců a budou těžké. IS pod městem vykopal tunely a velmi hustě rozmístil miny. Jsou také vyhloubeny příkopy a do nich nalita nafta, kterou mohou radikálové zapálit.

IS ve městě v minulých týdnech, kdy se připravovala ofenziva v Mosulu, zpřísnil vynucování svých rozkazů a podle svědků mnoho lidí povraždil a pronásledoval ty, kteří se pokusili uprchnout. Minulý týden podle zdrojů Reuters uteklo z města na 800 lidí.

Přijde nová uprchlická vlna?

Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje v roce 2014. Není jasné, kolik obyvatel žije ve městě nyní. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O‘Brien ale dnes oznámil, že v souvislosti s ofenzivou v Mosulu je ohrožen 1,5 milionu lidí.

Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700 000 lidí. Jen v prvních dvou týdnech po zahájení bojů očekávají humanitární organizace, že z města uprchne asi 200 000 lidí.

Čtěte také: Pátá kolona v řadách IS. Bojovníci chtěli zběhnout k irácké armádě

Anglická Al Jazeera na svých facebookových stránkách vysílá přímý přenos z předměstí Mosulu, kde ofenziva začala:

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články