Státní úředník kritizuje stát: Nepostavíme ani dálnici

BARTUŠKA SE OPÍRÁ DO POLITIKů

Státní úředník kritizuje stát: Nepostavíme ani dálniciNOVÉ 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Diplomat Václav Bartuška po čtyřech letech skončil ve funkci vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína. Zanechal po sobě závěrečnou zprávu, kde lze mezi řádky číst kritiku politické nestability Česka a neschopnosti státu postavit velké důležité stavby.

Bartuška byl vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína od roku 2010. Původně měl skončit už před dvěma lety, ale kvůli komplikovanému výběrovému řízení mu vláda prodloužila mandát až do letošního června. Nakonec ale ČEZ letos na jaře soutěž na další dva bloky zrušil, protože kabinet odmítl poskytnout garance za výkupní ceny temelínské elektřiny.

Ve své závěrečné zprávě pro Sobotkův kabinet píše Bartuška o dalších dvou plánovaných jaderných blocích jako o Temelínu 3+4. Kromě popisování toho, jak dohlížel na výběr dodavatele dvou reaktorových bloků, si Bartuška všímá i dalších velkých staveb v zemi.

„Mám rád Temelín 3+4, protože před nás staví nepříjemnou otázku – a nedává možnost ji 'okecat'. Ta otázka zní: 'Je Česká republika ještě schopna zvládnout nějaký velký projekt'?,“ napsal Bartuška ve své zprávě, kterou má deník ECHO24.cz k dispozici.

„Po svém jmenování jsem byl často tázán, zda bych si přál nějaký speciální zákon, Lex Temelín, umožňující zrychlit byrokratické procesy a zajistit, že elektrárna bude skutečně postavena. Odpovídal jsem, že nechci Temelín 3+4 v zemi, která nebude mít hotovou dálniční síť, rychlé vlaky, základní infrastrukturu moderního státu. Stále na tom trvám. Vidím Temelín 3+4 ve stejném světle, jako (nepostavenou) dálnici Praha-České Budějovice, (neexistující) rychlou silnici Hradec Králové-Olomouc, (chybějící) vysokorychlostní železnice Praha-Berlín a Praha-Mnichov. Jako varování, že samo od sebe se nic neudělá,“ uvedl někdejší vládní zmocněnec.

Čtěte také: Bartuška skončil jako vládní zmocněnec pro Temelín

Bartuška pracuje ve státní správě sedm let, nadále zůstává zvláštním velvyslancem České republiky pro energetickou bezpečnost. „Zažil jsem pět premiérů. Ukažte mi velkou, fungující firmu, která by měla za sedm let pět šéfů: neexistuje. Zvykli jsme si na pády vlád, politickou nestabilitu. Avšak okolní svět ji vnímá velmi ostře. Měl jsem tu čest být u jednání, která měl dávný premiér Mirek Topolánek před šesti lety s německou kancléřkou Merkelovou a polským premiérem Tuskem; oba sousední politici stále ještě vládnou,“ připomněl Bartuška.

Podle Bartušky potřebuje Česko pozitivní vizi, která by napomohla vytvořit politický konsensus alespoň o těch nejzákladnějších věcech. Bartuškova zpráva prošla na srpnovém jednání vlády bez rozpravy.

Sdílet:

Hlavní zprávy