Chce někdo opravdu zakázat kouření? Výtky míří k alkoholu

Protikuřácký zákon

Chce někdo opravdu zakázat kouření? Výtky míří k alkoholuNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Jako velmi výbušný materiál se ukázal vládní návrh zákona, který omezuje kouření a pití alkoholu. Při jeho projednávání ve výborech se na něj snesla kritika ze všech stran a poslanci k němu zřejmě načtou desítky pozměňovacích návrhů. Vadí jim omezování alkoholu na společenských i sportovních akcích a varují také, že by se po přijetí zákona nemohlo kouřit například ve stanech na hudebních festivalech. Drtivá většina výtek se přitom vůbec netýkala zákazu kouření v restauracích a barech. Návrh ministra zdravotnictví tak možná neprojde kvůli tomu, že řeší příliš mnoho věcí. A podle některých poslanců by mohlo jít o záměr.

Poslanci dostali návrh protikuřáckého zákona z dílny ministra zdravotnictví už loni začátkem června, poté ho ale na několik měsíců „zaparkovali“ a na jeho úvodní projednání došlo teprve v prosinci. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek tehdy foukal na ministra Svatopluka Němečka kouř z elektronické cigarety a proti svému kolegovi se stavěli i poslanci ČSSD. Například Vítězslav Jandák se Němečka ptal, proč rovnou nezakazuje i konzumaci tlustého masa a jestli by se nemělo zakázat třeba i líbání či zregulovat pohlavní styk.

O nic klidnější ale nebylo ani nedávné projednávání zákona ve výborech. Před několika dny totiž poslanci zahrnuli ministerstvo desítkami výhrad. Nemluvilo se přitom ani tak o zákazu kouření v barech a restauracích, jako o omezování kouření a prodeje alkoholu na jiných místech, například na společenských a sportovních akcích.

Návrh ministerstva totiž počítá třeba s úplným zákazem podávání alkoholu ve školách a zdravotnických zařízeních, což by podle poslanců vedlo k tomu, že si zaměstnanci ani nebudou moci připít po pracovní době při oslavě narozenin. Poslanec ODS Marek Benda, který je vášnivým odpůrcem zákona, také rozporoval, aby byl na sportovních akcích povolen jen prodej alkoholu s nejvýše čtyřmi objemovými procenty ethanolu. To by totiž vyřadilo nejen podávání tvrdého alkoholu, grogu, svařeného vína či medoviny, ale také většiny piv. A to si jde třeba u vesnických fotbalových utkání jen těžko představit.

Poslanci: Zákaz se nesmí týkat festivalů a předzahrádek

Podle poslanců zákon umožní i takové absurdity, jako že by si vítěz na sportovní akci nemohl dát oslavnou sklenku šampaňského nebo že by se nesmělo pít na plesech pořádaných ve školních tělocvičnách.

Poslanci napříč spektrem kritizovali také navrhovanou odpovědnost hostinských za to, že se v jejich restauraci bude nacházet nezletilý v podnapilém stavu, nebo ustanovení, podle kterého bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

Čtěte také: Restauratéři se bouří proti zákazu kouření: Zničí venkovské hospody

Proto už k ministerskému návrhu začali načítat celou řadu změn. Za těmi nejvýraznějšími stojí Radek Vondráček z ANO, k němuž se přidal i Jan Chvojka z ČSSD. Oba tak například navrhují vypustit ze zákona pravomoc obcí zakázat vyhláškou kouření na veřejných venkovních akcích nebo to, aby se zákaz kouření ve vnitřních prostorách netýkal dočasných staveb. V opačném případě by totiž hrozilo, že by se nesmělo kouřit na předzahrádkách, v atriích, ale i na festivalech, veletrzích a podobných akcích. Na to mimochodem upozornil zákonodárce i Svaz měst a obcí.

Vondráček také navrhuje, aby na sportovních akcích mohly být prodávány alkoholické nápoje do obsahu 4,5 procenta ethanolu, kam by se už vešla většina piv. To Vondráčkova stranická kolegyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková je o poznání přísnější. Ráda by totiž zcela zakázala kouření v zoologických zahradách a znovu zavedla zákaz kouření i na nekrytých částek zastávek veřejné dopravy. Martin Plíšek z TOP 09 by naopak rád ze zákazu kouření vyjmul vodní dýmky.

Pozor na kuřáckou lobby. Projde zákon vůbec?

Drtivá většina poslaneckých připomínek se přitom vůbec netýkala samotného zákazu kouření v restauracích a barech, ale naopak restrikcí, které jdou nad rámec tohoto opatření. Potvrzují se tak varování některých poslanců, kteří už před několika měsíci upozorňovali, že je ministerský návrh tak široký, že téměř nemá šanci projít. A že jde dost možná o záměr.

Část sněmovny totiž nabádala k tomu, aby se schválila spíše norma z pera Radka Vondráčka. Poslanec navrhl o poznání minimalističtější verzi, která se zabývala jen kouřením v restauracích a barech. Koalice se nicméně rozhodla čekat na širokou verzi zákona.

Ať už bude projednávání protikuřácké normy vypadat v příštích týdnech a měsících jakkoliv, je jasné, že se ministerstvo bude muset potýkat také s tradičně silným tlakem kuřácké lobby. To ostatně už zjistila náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, která si poslancům dovolila říci, že jí od některých z nich přicházejí pozměňovací návrhy, kde zůstane i jejich původní autor, kterým je často některá z tabákových firem. Vzápětí se ale musela rozhněvaným poslancům omluvit.

Čtěte také: Kalousek se pere za elektronické cigarety. Jandák chce zakázat líbání

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články