ON-LINE: EU dává Cameronovi čas, ale ne zase tolik

Důsledky brexitu

ON-LINE: EU dává Cameronovi čas, ale ne zase tolikON-LINE REPORTÁŽ 13
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropa i Velká Británie se vyrovnávají s následky brexitu. Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn se dnes dozví jména svých vyzývatelů. O jeho post se budou zřejmě ucházet dva protikandidáti –místopředseda strany Tom Watson a někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eagleová. Další postup řeší i evropské špičky. Litevská prezidentka dnes řekla, že se na neformálním jednání lídrů 27 zemí EU v Bruselu bude řešit budoucnost bloku po vystoupení Británie z unie. Zastoupení Evropské komise v Irsku odmítá tvrzení, že angličtina po odchodu Británie z Evropské unie přestane být oficiálním jazykem bloku.

Sledujeme důsledky brexitu on-line

 

9:40 Angličtina po brexitu bude nadále oficiálním jazykem
Zastoupení Evropské komise v Irsku odmítá tvrzení, že angličtina po odchodu Británie z Evropské unie přestane být oficiálním jazykem bloku. To v pondělí prohlásila předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuta Hübnerová s tím, že o registraci angličtiny jako takzvaného úředního jazyka EU požádalo pouze Spojené království, zatímco Irsko a Malta, kde je angličtina jedním z oficiálních jazyků, tak neučinily.

9:24 Litevská prezidentka: Důležitá je teď jednota EU
Lídři 27 zemí Evropské unie bez Británie se budou dnes na neformálním jednání v Bruselu zabývat zejména budoucností bloku poté, co si Britové v referendu odhlasovali vystoupení z unie. Po příjezdu na schůzku to řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Důležitá je teď podle ní hlavně jednota EU. „Dnešek už není o Davidu Cameronovi, on a Británie vědí, co dělat. Dnešek je o nás, o naší jednotě,“ řekla Grybauskaitéová. Kromě jednoty je podle ní v současné době nejdůležitější vytyčit si cíle, kterými se má EU zabývat. Mělo by přitom jít o cíle, které chtějí řešit občané. Konkrétně zmínila například migraci a hospodářský růst.

8:44 Britský labouristický šéf Corbyn se zřejmě dozví jména vyzývatelů
Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn, který kvůli kritice nedostatečné podpory členství v Evropské unii během kampaně před referendem čelí sílícímu tlaku k rezignaci, se zřejmě ještě dnes dozví jména svých vyzývatelů. Podle BBC se očekávají dva protikandidáti – místopředseda strany Tom Watson a někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eagleová. Corbyn odstoupit odmítá s tím, že kdyby tak učinil, zradil by důvěru svých podporovatelů. Každý z případných Corbynových vyzývatelů musí získat podporu nejméně 20 procent labouristických poslanců. Pokud se to protikandidátům podaří, bude následovat vnitrostranické hlasování, které o novém předsedovi rozhodne.

00: 50 Členské země Evropské unie chápou, že Londýn po referendu o odchodu z EU potřebuje určitý čas, záměry britské vlády ale chtějí znát co nejdříve.
V úterý večer to britskému premiérovi Davidu Cameronovi řekli ostatní šéfové států a vlád zemí unie. Cameron, pro kterého byla schůzka velmi pravděpodobně posledním unijním summitem, jehož se zúčastnil, zopakoval, že proces odchodu jeho země z EU spustí až jeho nástupce. Po setkání je také podle něj jasné, že evropští vedoucí představitelé chtějí získat jasnou představu o budoucím uspořádání vzájemných vztahů. Jasnou zprávou z večerní diskuse, nad kterou se také bude muset příští britská vláda zamyslet, je podle Camerona rovněž to, že Británie nemůže mít výhody členství v EU, aniž by na ně vynaložila náklady.

Středa 29.6. 2016

21:50 Méně ekonomických migrantů ze severní Afriky.
Na potřebě výrazného snížení proudu převážně ekonomických migrantů, kteří se nyní pokoušejí dostat do EU v oblasti centrálního Středomoří, se dnes shodli prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na summitu v Bruselu. Zdůraznili v této souvislosti potřebu plného využívání všech bezpečnostních procedur tak, aby byla zajištěna plná kontrola nad vnější unijní hranicí.

18:19 Drtivá většina britských labouristických poslanců dnes v nezávazném hlasování vyslovila nedůvěru svému předsedovi Jeremymu Corbynovi.

18:15 Většina z 27 zemí EU souhlasí s tím, že s Británii lze vyjednávat o jejím vystoupení z EU teprve poté, až Londýn britský odchod oficiálně oznámí.
Prohlásil to dnes na tiskové konferenci předseda europarlamentu Martin Schulz, který se zástupci osmadvacítky jednal na začátku dnešního unijního summitu. Atmosféra na schůzce byla podle něj jiná, než tomu bylo v předchozích případech.

17:01 Sobotka požádá Camerona aby zabránil netoleranci vůči Východoevropanům
Český premiér Bohuslav Sobotka chce dnes večer požádat britského ministerského předsedu Davida Camerona, aby dozvuky referenda o vystoupení EU nevedly ke vzniku atmosféry netolerance v britské společnosti vůči lidem například z Česka, Polska či Slovenska. Sobotka to řekl v Bruselu novinářům při příchodu na summit EU, na kterém bude takzvaný brexit hlavním tématem jednání prezidentů a premiérů při večeři.

16:15 Předseda EK Jean-Claude Juncker přednesl dnes projev ve francouzštině a němčině. Obyčejně dosud hovořil anglicky.

16:04 Skotsko chce přístup k evropskému jednotnému trhu i po brexitu
Premiérka Skotska Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu. Prohlásila to ve skotském parlamentu, kde ukázala odhodlání jednat se zástupci EU přímo a obejít tak odcházející britskou vládu. Odchod z Evropské unie by byl proti vůli skotského lidu, upozornila Sturgeonová. Zároveň ale dodala, že v nynější chvíli nežádá zatím o nové skotské referendum o nezávislosti na Británii.

15:50 Merkelová: Londýn musí zahájit odchod z EU, pak budou jednání
Mezi Evropskou unií a Británií nebudou žádná formální či neformální vyjednávání, dokud Londýn neaktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který zahajuje proces odchodu z unie. Po svém příjezdu na summit EU to oznámila německá kancléřka Angela Merkelová. Od Davida Camerona očekává, že dnes nastíní svou pozici a plány poté, co se britští voliči v referendu vyslovili pro opuštění EU.

14:30 Europoslanci vyzvali Británii k rychlému odchodu z EU
Europoslanci dnes na mimořádném zasedání v Bruselu schválili nezávaznou rezoluci, ve které vyzvali k rychlému odchodu Británie z EU. Jen tak může být ukončena současná nejistota ohledně budoucího dění. EU by podle nich zároveň měla projít hlubokou reformou.

14:12 Cameron: Británie se nesmí k Evropě otočit zády, jsou to přátelé
Proces odchodu Británie z Evropské unie i jeho výsledek chce britský premiér David Cameron vidět jako co nejkonstruktivnější. Británie se podle něj nesmí k Evropě otočit zády, neboť evropské země jsou její sousedé, přátelé, spojenci a partneři. Cameron to dnes řekl v Bruselu. Večerní jednání s dalšími šéfy států a vlád EU je pro něj zřejmě posledním summitem a zároveň první příležitostí, kdy může evropské partery seznámit s dosavadním vývojem i představou Londýna o dalším postupu.

14:04 Tusk: Rozhovory o brexitu nejsou bez oznámení z Londýna možné
Pouze britská vláda může iniciovat rozhovory o odchodu země z Evropské unie podle článku 50 lisabonské smlouvy, připomněl před dnešním unijním summitem předseda Evropské rady Donald Tusk. Unie je podle něj připravena začít s jednáním už dnes, v případě potřeby je ale připravena být trpělivá.

13:56 Starosta Londýna žádá větší autonomii pro své město. Více čtěte zde:
‚Londýn zůstává v EU.‘ Starosta Londýna žádá větší autonomii

 

13:02 Farage: Británie nebude jediná, kdo z EU odejde
Velká Británie nebude jedinou zemí, která vystoupí z Evropské unie, prohlásil dnes na mimořádné schůzi Evropského parlamentu lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. V projevu, který provázely časté projevy nesouhlasu poslanců proevropských frakcí, také vyzval k uzavření rozumné bezcelní dohody mezi EU a Británií, v opačném případě podle něj budou ztráty Evropy větší než britské.

12:50 Němečtí sociální demokraté chtějí tvrdý postup vůči Británii
Tvrdý postup vůči Británii, která se chystá opustit Evropskou unii, požadují němečtí sociální demokraté. Za to ji nemůže čekat žádná odměna, nechal se dnes ve Spolkovém sněmu slyšet šéf sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann. „Za vystoupení nesmí být žádná odměna, žádná prémie za nacionalismus a nepřátelskost vůči Evropě,“ řekl poslancům Oppermann, kterému notovali i další sociální demokraté. Chtějí aby Merkelová tlačila Brity k co nejrychlejšímu podání žádosti o vystoupení z osmadvacítky. Několik měsíců nejistoty by podle nich uškodilo jak britskému, tak evropskému hospodářství.

11:52 Juncker zakázal lidem z komise i neformální jednání o brexitu
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker z titulu své funkce zakázal pracovníkům Evropské komise předběžná či zákulisní jednání s britskou stranou do chvíle, než Londýn po referendu z minulého týdne formálně oznámí svůj záměr odejít z EU.

10:50 Merkelová: EU bude v jednání s Británií hájit své zájmy
Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže čekat, že ho to zbaví povinností a bude nadále užívat práv, která ze členství plynou. Evropská unie je proto při jednání s Británií připravena hájit své zájmy. Merkelová to uvedla během pondělního vystoupení ve Spolkovém sněmu.

10:04 Británie bude muset podle ministra financí po brexitu zvýšit daně
Britský ministr financí George Osborne, který patřil mezi hlavní zastánce setrvání v EU, řekl BBC Radio 4, že život v Británii nyní nebude tak růžový, jako byl za členství v evropském bloku. „Rozhodně budeme muset poskytnout lidem fiskální jistotu, budeme muset ukázat zemi i světu, že vláda dokáže vyjít se svými prostředky,“ řekl Osborne. Na dotaz, zda tím myslí růst daní a pokles výdajů, odpověděl: „Ano, přesně tak.“ „Život nebude tak růžový, jako byl uvnitř EU,“ řekl.

8:15 Vysloví labouristé nedůvěru Corbynovi?
Výsledky referenda způsobují také rozkol u britských labouristů: v průběhu dne by se mělo uskutečnit tajné hlasování o nedůvěře předsedovi strany Jeremymu Corbynovi. Ten je obviňován z toho, že byl v boji za udržení Británie v EU příliš vlažný. Ze stínového kabinetu mu odešly dvě třetiny lidí.

8:05 Summit v Bruselu: Cameron řekne, jak chce Londýn dál s brexitem
Dnešní večeře v Bruselu bude pro britského premiéra Davida Camerona první příležitostí seznámit šéfy států a vlád zemí Evropské unie nejen s výsledky čtvrtečního referenda, ale také s představou Londýna o tom, jak nyní dál. Poté, co si Britové odhlasovali odchod své země z nynější osmadvacítky, stal se brexit hlavním tématem bruselského summitu EU.

Pondělí 27. 6. 2016:

22:20 Schäuble: Brexit je k pláči, ale zvrátit se nedá
Výsledek britského referenda o setrvání země v Evropské unii je sice k pláči, rozhodnutí britského lidu se ale zvrátit nedá. Uvedl to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Do pláče je podle něj nyní zjevně i mnohým Britům, důsledky svého hlasování si ale „měli rozmyslet dřív“. „Nemyslím si, že by se rozhodnutí (o brexitu) dalo ještě zvrátit,“ prohlásil Schäuble na přednášce v jihoněmeckém městečku Künzelsau s tím, že ho výsledek hlasování hluboce zklamal. „Je to vážně k pláči,“ řekl. Nyní je ale třeba především zachovat chladnou hlavu, „aby ze špatného rozhodnutí nevznikly ještě větší škody“.

21:45 Euroskeptický tisk v Británii nyní varuje před následky brexitu
Britská média, zvlášť ta bulvární, která před britským referendem podporovala hlasování pro odchod z Evropské unie, nyní varují před jeho následky. Nejčtenější The Sun začal psát o obavách o možnosti cestování po Evropě, The Telegraph varuje, že se EU bude nyní chovat k Británii jak k Řecku, a The Daily Mail je znepokojen možností, že Británie už nebude moci v Calais dělat kontroly bránící přílivu uprchlíků. Už den po hlasování The Sun varoval: „Občané Spojeného království brzy ztratí právo žít a pracovat v zemích EU v návaznosti na historické hlasování pro brexit.“ Editor listu The Sun na Twitter napsal: „Všechno se teď změní. Doufám, že si uvědomujeme, co jsme to právě udělali.“

21:22 Angličtina nebude po brexitu oficiálním jazykem EU, říká členka EP
Po odchodu Británie z Evropské unie přestane být angličtina jedním z oficiálních jazyků unie, řekla předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuta Hübnerová. Žádná jiná členská země totiž neuvádí angličtinu jako svůj oficiální jazyk. Angličtina je ale i jedním z pracovních jazyků v unijních institucích a je v současnosti dominantním jazykem, který nejvíce používají zaměstnanci EU, poznamenala bývalá členka Evropské komise Hübnerová.

21:05 Rusko: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR v roce 1991
Zmatek po britském referendu připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. I když je nerozumné načrtávat přímé paralely, je zřejmé, že Británie prochází „turbulentním, matoucím a nepředvídatelným obdobím“, řekl Peskov novinářům. Mnoho generací si podle něho jasně vzpomíná na tu dobu „nejistoty“.

20:40 Šéf britských labouristů Corbyn čelí rostoucímu tlaku, aby odešel
Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn se po čtvrtečním rozhodnutím Britů opustit Evropskou unii ocitá pod stále větším tlakem, aby odstoupil. Přestože jeho stínový kabinet opustilo již 23 z 31 členů, sám tvrdí, že hodlá proti vnitrostranickému „převratu“ bojovat. Na opuštěná místa začal jmenovat nové lidi, které podle britských médií ale spojuje jediné: politická nezkušenost. Už v úterý bude vedení strany tajně hlasovat o vyslovení nedůvěry Corbynovi.

20:17 S&P kvůli brexitu odebrala Británii špičkový rating AAA
Ratingová agentura Standard & Poor‘s (S&P) dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

20:05 Kerry: Británie si zachová významné místo ve světové politice
Americký ministr zahraničí John Kerry počítá s tím, že Británie si i po odchodu z Evropské unie udrží významné místo ve světové politice: dál bude podle něho výrazná v NATO, ve skupině nejprůmyslovějších zemí G7 a v Radě bezpečnosti OSN. Odmítl názor, že by význam Británie klesl, dodal ale, že se její role mění. Podle Kerryho by nyní vyjednávání Británie a EU o britském odchodu z evropského bloku neměla ovládnout pomstychtivost, ale zdravý rozum.

19:49 Po schůzce v Berlíně tlačí Hollande a Renzi Británii k brexitu
V Berlíně se sešli německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi, kteří chtějí dát EU nový impuls a zbylých 27 zemí unie by mělo hledat prvky, které je spojují. Hollande a Renzi zároveň vyzvali Británii, aby při realizaci svého odchodu z EU jednala rychle. Merkelová znovu zopakovala svá slova o tom, že by se záležitost neměla dlouho zdržovat. K rychlému jednání ale Londýn nevyzvala.

18:37 Kaczyński obvinil z brexitu šéfa Evropské rady Tuska
Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v pondělí obvinil předsedu Evropské rady a svého krajana Donalda Tuska z odpovědnosti za britský odchod z Evropské unie. Podle něho by Tusk měl zcela „zmizet z evropské politiky“. Tusk měl podle šéfa PiS více usilovat o zmírnění britských obav z členství. „Jako vyjednavač nese Donald Tusk přímou odpovědnost. Ale to platí rovněž pro celou Evropskou komisí v jejím současném složení,“ prohlásil Kaczyński.

18:13 Sobotka na Brity s odchodem tlačit nebude
Lídři Evropské unie by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak unii zatraktivnit pro uchazečské státy, řekl premiér. Česká republika podle premiéra nebude patřit k těm, kdo budou „tlačit na pilu“ a požadovat urychlené vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Podle Sobotky nyní v ostrovní zemi vypukla vleklá politická krize a „chaos“ a je třeba nejdříve vyjasnit, kdo za Británii bude vyjednávat. Více se můžete přečíst v článku ZDE.

17:43 Cameron zapojí do příprav vyjednávání s EU regionální vlády
Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) se plně zapojí i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska, oznámil dnes odcházející britský premiér David Cameron v parlamentu. Jeden ze skotských poslanců však premiérova slova vzápětí zpochybnil. Šéf britské vlády poprvé promluvil na veřejnosti po pátečním projevu, ve kterém reagoval na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, a v němž ohlásil svou rezignaci. Cameron dnes v parlamentu reagoval na obavy především Skotů z přerušení důležitých vztahů s evropským blokem. Zástupce Skotské národní strany ale po premiérových slovech prohlásil, že jeho strana nemá v úmyslu přihlížet tomu, že Skotsko opouští Evropu proti své vůli.

17:40 Starosta Londýna Khan odsuzuje útoky na občany z jiných zemí EU
Starosta Londýna Sadiq Khan dnes vyzval obyvatele metropole, aby se postavili proti nenávistným projevům vůči přistěhovalcům z jiných zemí Evropské unie. Podobné xenofobní útoky vypukly po odhlasování odchodu Británie z EU a úřady je nebudou ani v nejmenším tolerovat, zdůraznil podle webu listu London Evening Standard Khan. Policie bude podle londýnské radnice velmi ostražitá poté, co se objevila řada incidentů včetně nápisů namířených proti polské obci v oblasti Hammersmith. Někteří přistěhovalci z jiných zemí EU si stěžovali, že lidé na ulicích na ně pokřikovali, aby odjeli domů, že našli podobné písemné výzvy k odchodu z Británie v poštovních schránkách a že jejich děti čelí ve školách nepřátelskému chování.


17:08 Cameron zopakoval rozhodnutí respektovat výsledky referenda
Odstupující premiér Velké Británie David Cameron zopakoval při svém vystoupení v parlamentu své zklamání z rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. Výsledky referenda jsou ovšem podle něj závazné a země je tak musí respektovat. V úvahu tak prý nepřipadá možné opakování hlasování, které žádají někteří obyvatelé Velké Británie v peticích.
Cameron rovněž odsoudil xenofobní útoky, ke kterým krátce po vyhlášení volebních výsledků došlo v některých britských městech. Cílem útoků byli zejména obyvatelé východní Evropy, kteří v současné době v Británii pracují.
Nepříznivé výsledky voleb ovšem nijak neovlivnily Cameronův smysl pro humor. Na úvod svého vystoupení si totiž neodpustil menší žert směrem k nové labouristické poslankyni za obvod Tooting. Té doporučil nechat si zapnutý telefon pro případ, že by ji zavolal šéf labouristů Jeremy Corbyn s nabídkou nově uvolněného místa ministryně ve stínové vládě. Z té totiž podávají labouristé hromadně demise na protest právě proti dosavadnímu předsedovi Corbynovi.

16:17 Labouristé prý chystají hlasování o nedůvěře
Členové Labouristické strany sepsali petici, v níž požadují odchod stávajícího předsedy Jeremyho Corbyna z funkce. Pod tímto textem je podle serveru BBC podepsáno celkem 57 levicových poslanců, píše BBC.
Zpravodajka Guardianu Anushka Asthanaová mezitím přišla se zprávou, podle které by měli labouristé vyslovit Corbynovi nedůvěru už dnes večer. Hlasování o novém předsedovi by se pak mělo konat o den později.

16:09 Britští pracovníci Evropské komise mohou zůstat
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ujistil všechny britské pracovníky Evropské komise, že se nemusejí obávat o svá pracovní místa. Pro tuto evropskou instituci jich v současné době pracuje zhruba 1000. „Svou národnost jste nechali u dveří v okamžiku, kdy jste vstoupili do této instituce,“ apeloval u svých zaměstnanců na smysl pro evropanství Juncker podle agentury AP.

15:52 Zájem o irské pasy roste
Irští úředníci zaznamenali od čtvrtka, kdy proběhlo referendum o brexitu, zvýšený zájem o irské pasy ze strany britských občanů. Irské ministerstvo zahraničí se domnívá, že za těmito žádostmi stojí úmysl Britů zůstat oficiálně občany Evropské unie. O irský pas přitom může požádat jakýkoli člověk, který má mezi rodiči či prarodiči Ira.
Poštovní úřady v Severním Irsku už podle agentury Reuters hlásí nedostatek formulářů, s jejichž pomocí mohou lidé požádat o irské občanství. Na irské velvyslanectví v Londýně od čtvrtka přišlo přes 4000 žádostí, běžně se přitom tento počet pohybuje kolem 200 denně.

15:23 Speciální vztah Británie a USA bude pokračovat
Spojené státy si uchovají svůj dlouhodobý speciální vztah k Británii i poté, co Britové v referendu odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie. V Bruselu to dnes řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Zdůraznil také, že Spojené státy mají zájem na silné Evropské unii.
Přestože britské referendum nedopadlo tak, jak si přála administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, je podle ministra Kerryho potřeba respektovat vůli lidu. Realizována by měla být odpovědně, citlivě, promyšleně a strategicky, dodal.

 

15:04 Nového premiéra bude mít Británie nejpozději 2. září
Nový předseda britské konzervativní strany a zároveň premiér bude veřejnosti znám nejpozději druhého září. Odhlasovala to parlamentní komise konzervativců. Nominace na nového předsedu bude strana přijímat od středeční půlnoci do čtvrtečního poledne.

14:33 Vystoupení z EU je suverénní rozhodnutí, prohlásil Cameron
Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí. Dnes to po jednání britské vlády oznámil Cameronův úřad s tím, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU. Premiér dále oznámil, že nevidí žádný důvod ke druhému skotskému referendu o nezávislosti na Londýnu. Více můžete číst v článku ZDE.

14:12 Trump věští rozklad Evropské unie
Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump předpovídá po čtvrtečním rozhodnutí Britů opustit EU další rozklad této instituce. Důrazně také varoval Skotsko před vypsáním dalšího referenda, jehož cílem by mělo být osamostatnění od Velké Británie a opětovné začlenění do struktur EU.
„Lidé promluvili. Myslím, že EU se rozpadne. Opravdu si myslím, že bez problémů imigrace by Evropská unie neměla šanci se rozpadnout. Lidé toho mají dost, ať už tady nebo v jiných státech,“ zopakoval své tradiční protiuprchlické argumenty při své návštěvě ve Skotsku.

14:01 Vláda schválila mandát pro premiéra na jednání Evropské rady
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude na nadcházejícím summitu podporovat dohody s třetími zeměmi, které mají zmírnit migraci do Evropy. Prioritou ČR bude také to, aby dopady odchodu Velké Británie z EU na evropskou ekonomiku byly co nejmenší. Vyplývá to z mandátu, který dnes ministři pro premiéra schválili a o kterém informoval úřad vlády.
Jednání Evropské rady se bude zabývat výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z evropské osmadvacítky. Situaci vysvětlí členským zemím britský premiér David Cameron během úterní pracovní večeře. Tématem středečního summitu, kterého už se zástupci Británie nezúčastní, bude kromě brexitu rovněž migrace, podpora zemědělství a spolupráce EU a NATO.

13:27 Investoři přišli kvůli brexitu o rekordní dva biliony dolarů
Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů (49 bilionů Kč). To je nový rekord, ještě nikdy v minulosti nebyly ztráty za jediný den tak vysoké. Předchozí rekord je z období finanční krize v roce 2008 a činil 1,9 bilionu dolarů, řekl finanční televizi CNBC analytik S&P Howard Silverblatt.
Burzy od Asie až po Spojené státy v pátek v reakci na takzvaný brexit výrazně oslabovaly. Z indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, například vyplývá, že 400 nejbohatších investorů světa v pátek kvůli propadu trhu přišlo v úhrnu o 127 miliard dolarů.

 

13:13 Merkelová s rozšířením eura nesouhlasí
Evropská unie musí zajistit, aby ji po Británii neopustily další země, řekla německá kancléřka Angela Merkelová. EU by se podle kancléřky měla zaměřit na řešení problémů, které nejvíc zajímají evropské občany.
Merkelová uvedla, že nyní není správný čas pro to, aby EU usilovala o rychlé prohloubení spolupráce mezi státy, které používají společnou měnu. O to prý usiluje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který má zájem na rozšíření eurozóny na celou EU.
Podle Merkelové by se unie měla naopak zaměřit na problémy, na něž si nejčastěji stěžují evropští občané. Kancléřka zmínila zabezpečení vnějších hranic EU, vytváření pracovních míst a zlepšení vnitřní bezpečnosti.

13:02 Británie bude mít přístup na evropský trh, slibuje Johnson
Zastánce takzvaného brexitu a někdejší starosta Londýna Boris Johnson řekl, že Británie si bude schopna vyjednat plný přístup na jednotný trh i bez podmínek v podobě volného pohybu zboží, služeb, kapitálu i lidí.
Johnson se vyjádřil i na adresu Evropanů pracujících v současné době na území Velké Británie. Tito lidé mají podle bývalého starosty Londýna i nadále zajištěna stejná práva, jaká platí pro Brity pracující na území EU.

12:54 Stínová vláda se nadále rozpadá
Další zástupci labouristické stínové vlády odeslali své dopisy s rezignací předsedovi strany Jeremymu Corbynovi. Stínová ministryně školství Jenny Chapmanová zdůvodnila svůj krok nedůvěrou v Corbynovy vůdčí schopnosti. „Ukázalo se, že nedokážete náš tým labouristů držet pohromadě. Nepříjemná pravda je, že potřebujeme vůdce, který má mnohem širší schopnosti,“ píše se v jejím dopise. Spolu s Chapmanovou rezignovala i stínová ministryně pro bydlení Roberta Blackman-Woodsová.

12:32 Libra spadla na 31leté minimum
Britská libra klesá k dolaru o více než dvě procenta a obchoduje se za 1,3218 USD. Takto levně se libra naposledy prodávala v roce 1985, tedy před 31 lety. Euro vůči dolaru oslabuje o necelé jedno procento, protože investoři se obávají, že brexit by mohl vyvolat protibritské nálady v EU.

12:26 Labouristé směřují k stranickým volbám, naznačil místopředseda
Šéf labouristů Jeremy Corbyn čelí čím dál většímu tlaku od svých spolupracovníků. Pochybnosti o jeho budoucnosti ve funkci předsedy mu vyjádřil naposledy i místopředseda strany Tom Watson. „Vypadá to, že se blížíme k volbám předsednictva,“ sdělil podle BBC Watson Corbynovi na setkání levicových politiků. Předseda Labouristické strany by měl údajně zvážit, zda se pustí do náročného boje proti svým kolegům.

12:13 EU nebude s Británii neformálně jednat o odchodu
Evropská unie s Británií nepovede žádné neformální rozhovory o odchodu z osmadvacítky, dokud Londýn oficiálně nepožádá o vystoupení z unie, uvedl dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Konkrétní termín, do kdy by Británie takový krok měla učinit, nesdělil.
Mluvčí německé vlády dnes čelil několika otázkám na jednotu německého postoje, pokud jde o brexit. Zatímco ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se nechal slyšet, že by proces britského vystoupení měl začít co nejdříve, německá kancléřka Angela Merkelová, uvedla, že případné malé zdržení nepovažuje za problém.
Seibert dnes řekl, že si Německo nepřeje, aby se proces zbytečně protahoval. Zároveň ale poznamenal, že jestli Londýn potřebuje určitý čas, Berlín to respektuje. Jaké časové období má na mysli, neupřesnil.

12:00 Vláda schválila zřízení pracovní skupiny k brexitu
Vláda dnes schválila zřízení pracovní skupiny, která připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU. Na twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiér se v nejbližších dnech zúčastní evropského summitu k výsledkům čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit EU.

 

11:55 Němci nezpochybňují smysluplnost EU, tvrdí bavorský premiér
Nikdo v Německu nezpochybňuje smysluplnost Evropské unie. Němci však chtějí, aby unie byla lepší než dosud, zabývala se zásadními otázkami a neřešila byrokratické drobnosti, řekl bavorský premiér Horst Seehofer. Nad samotným brexitem vyjádřil lítost.
„Obyvatelstvo je velkou většinou pro Evropu a v ní je také naše budoucnost. Potřebujeme však lepší Evropu,“ řekl Seehofer. EU se podle něj nemůže chovat tak, jak to dělala v posledních letech. „Místo aby se Evropa zabývala mezinárodní kriminalitou, nezaměstnaností mladých nebo krizí zemědělství, se starala například o předpisy pro hnojení,“ řekl bavorský premiér.

11:36 Členové britské stínové vlády hromadně rezignují
Členové britské stínové vlády z Labouristické strany odesílají do rukou jejího předsedy Jeremyho Corbyna dopisy se svou rezignací. Stínový kabinet už takto opustila například labouristická kandidátka na ministryni školství Lucy Powellová nebo předpokládaný kandidát na ministra spravedlnosti Wayne David. Další labouristé, včetně stínové ministryně Marie Eaglové, údajně dopis se svou rezignací odešlou v nejbližších hodinách.

 

11:10 Ministři V4: O budoucnosti EU by mělo rozhodovat všech 27 zemí
Důsledky odchodu Velké Británie z Evropské unie musí projednat představitelé zbývajících členských zemí při dalších společných jednáních. Na tyto schůzky by přitom v budoucnu měli být pozvání zástupci všech 27 členských zemí. Shodli se na tom ministři zahraničí evropských zemí V4, Německa a Francie na pražském setkání. Více si můžete přečíst v článku ZDE.

10:04 Akcie v EU nadále klesají
Evropské akcie zahájily týden poklesem, za kterým nadále stojí nervozita po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie. V prudkém poklesu dnes pokračují britské banky. Například akcie Lloyds Banking Group na začátku obchodování ztrácely 1,8 procenta a Royal Bank of Scotland 6,7 procenta. Nadále naopak posiluje cena zlata.

 

9:50 Juncker chystá rozšíření eurozóny
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce brexit využít k tomu, aby se rozšířila eurozóna a eurem se do budoucna platilo v celé Evropské unii. Více si můžete přečíst v článku ZDE.

9:33 Sobotka varuje před vlnou separatismu v EU
Po odchodu Británie z Evropské unie hrozí vytvoření vlny separatismu, kterému se musí společenství postavit, uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Zdůraznil přitom, že EU považuje za pojistku proti opakování hrůz, k nimž došlo ve 20. století. „Obávám se, že Evropa prožije vlnu separatismu a nacionalismu. Musíme ale být připraveni postavit se mu čelem,“ řekl premiér. „Myslím, že máme celou řadu silných argumentů pro pokračování evropského projektu. Mezi jinými i proto, že EU je nejlepší pojistka proti tomu, aby se opakovaly hrůzy 20. století,“ doplnil.

9:19 Mezi Merkelovou a Hollandem panuje o brexitu shoda
Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí chystá probrat budoucí kroky týkající se brexitu s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim. Hollande před pondělním jednáním ujistil veřejnost, že mezi ním a Merkelovou panuje „úplná shoda“.
Budoucnost Evropy spatřuje francouzský prezident v jednotnosti unie a dalším prohlubování vzájemné spolupráce. „Odděleně riskujeme rozdělování, neshody a hádky,“ citovala Hollandea BBC.

9:05 Británie odchod z EU ekonomicky zvládne, ujišťuje ministr financí Osborne
Odchod Spojeného království z Evropské unie nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie je ale dostatečně silná, aby tuto výzvu zvládla. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil britský ministr financí George Osborne, který poprvé od čtvrtečního referenda veřejně vystoupil.
„Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí,“ řekl Osborne, který opakovaně ujistil o tom, že vláda je pevně rozhodnutá ekonomiku ochránit. Připomněl, že centrální banka je připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber (8,4 bilionu Kč).

9:01 Šéf labouristů čelí tlaku k odchodu
Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn se po čtvrtečním rozhodnutím Britů opustit Evropskou unii ocitá pod stále větším tlakem k odstoupení. K rezignaci ho vyzval mimo jiné dosavadní labouristický stínový předseda Dolní sněmovny parlamentu Chris Bryant, poslanec Stephen Kinnock v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC pak zase prohlásil, že strana kvůli Corbynovi v možný podzimních předčasných volbách může přijít až o 60 křesel.
Pokud Corbyn neodstoupí, může se podle Bryanta zapsat do historie jako ten, který rozštěpil Labouristickou stranu. „Vyzývám vás, neboť jste čestný muž, abyste učinil čestný krok a udělal jediné rozhodnutí, které by odvrátilo možnou zkázu, a to je rezignace,“ napsal Bryant ve svém rezignačním dopise Corbynovi.

21:17 V Praze bude o brexitu jednat V4, Německo i Francie
O situaci kolem odchodu Británie z Evropské unie a o nadcházejícím summitu osmadvacítky budou v pondělí v Praze jednat ministři zahraničí visegrádské čtyřky, Německa a Francie. Uvedl to dnes český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Já jsem na pondělí už pozval na snídani Frank-Waltera Steinmeiera, přijedou všichni ministři Visegrádu a budeme ráno v devět hodin tady v Praze se bavit o tom, co je podle mě třeba připravit na summit,“ řekl Zaorálek v dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Večer na svém twitteru dodal, že účast na pražské schůzce potvrdil i šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault.

19:44 EU nečeká, že Cameron už na summitu spustí britský odchod z unie
Evropská unie neočekává, že britský premiér David Cameron oznámí záměr své země odejít z EU podle příslušného článku unijní smlouvy už toto úterý na červnovém summitu osmadvacítky. Novinářům to dnes řekl dobře informovaný unijní činitel. Představitelé zemí unie podle něj chápou, že politická situace v Londýně je nyní velmi složitá. Rychlé zahájení rozhovorů je nicméně podle tohoto vysoce postaveného unijního představitele v zájmu jak sedmadvaceti ostatních členských zemí unie, tak také samotné Británie.

18:22 Britské regiony žádají záruky, že vláda uhradí ztracené dotace EU
Regiony Velké Británie, které čerpají finanční podporu z fondů Evropské unie, žádají vládní záruky kompenzace ztracených dotací. Uvedla to dnes britská televizní stanice Sky News. Regiony očekávají, že nepřijdou-li dohodnuté peníze z Bruselu, nahradí je po odchodu z EU Londýn. Podle unijního fondu regionálního rozvoje měly do roku 2020 dostat britské regiony 3,6 miliardy liber (121 miliardy korun).

17:39 EU Británii už nic nenabídne, říká německý vicekancléř Gabriel
Evropská unie neučiní Británii po referendu o brexitu žádné další nabídky, aby zemi v evropském bloku udržela. Řekl to v dnešním německém tisku vicekancléř a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel. Na rozdíl od kancléřky Angely Merkelové, která po oznámení výsledků referenda volila spíše smířlivý tón a vyzývala k jednáním s jasnou hlavou, si Gabriel nebral servítky. „Nelze být jen tak trochu těhotná. Tedy ani být polovičním partnerem,“ uvedl vicekancléř podle agentury Reuters.

17:02 Svobodní nabídli občanům „czexit“
Česká euroskeptická Strana svobodných občanů v reakci na výsledky britského referenda vyvěsila po Praze několik billboardů s nápisem „Nabízíme czexit“. Jinými slovy se strana snaží vzbudit debatu o vystoupení ČR z EU. „Nezávislost na Evropské unii je nadějí pro svobodnou, prosperující a bezpečnou Českou republiku,“ uvedl k tomu předseda strany Petr Mach.

16:17 Hofer odmítl další politickou centralizaci EU, hrozil rakouským referendem
Evropská unie by se měla vyvarovat kroků směřujících k politické centralizaci, jinak hrozí, že Rakousko uspořádá do roka referendum o členství v EU stejně jako Britové, kteří ve čtvrtek rozhodli o odchodu z evropského svazku. Řekl to v tisku člen krajně pravicové Svobodné strany Rakouska a neúspěšný prezidentský kandidát Norbert Hofer.

13:34 Podle Hammonda Británii nic nenutí hned zahájit odchod z EU
Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda Londýn nic nenutí k tomu, aby okamžitě aktivoval článek 50 unijní smlouvy, který se týká vystoupení z Evropské unie. Řekl to dnes v rozhovoru, který poskytl televizi ITV v souvislosti se čtvrtečním referendem, v němž se většina hlasujících Britů vyslovila pro odchod z EU. „Nic nás nenutí, abychom aktivovali článek 50 v nějaké konkrétní době,“ uvedl Hammond. „Premiér (David Cameron) jasně řekl, že toto bude rozhodnutí, které učiní nový ministerský předseda po převzetí moci,“ dodal.
Hammond, který stál v kampani před referendem na straně stoupenců setrvání v EU, v rozhovoru poskytnutém ITV uvedl, že nebude po Cameronově odchodu usilovat o vedení Konzervativní strany ani o funkci premiéra. Ministr také vyjádřil pochybnosti nad tvrzením odpůrců setrvání v unii, že se Británii po výsledku referenda, jaký byl, podaří udržet přístup na společný unijní trh a přitom prosadit plnou kontrolu nad migrací z členských zemí EU. „Ti, kteří říkají, oni potřebují víc nás než my je, nebojte se, umožní nám kontrolovat migraci z EU při zachování přístupu k společnému trhu, se prostě mýlí,“ zdůraznil Hammond. „Nedokážeme vyjednat kontrolu migrace z EU a zároveň plný přístup na společný trh“.

13:10 Zeman: Brexit naruší zónu volného obchodu v Evropské unii
Prezident Miloš Zeman se obává, že odchod Velké Británie z Evropské unie naruší zónu volného obchodu v unii. V důsledku brexitu podle něj ochladnou i politické vztahy mezi Británií a EU, protože evropské špičky se budou cítit uražené. Nedomnívá se, že by z unie odešly další země. Očekává naopak odchod Skotska z Velké Británie.

11:36 Sturgeonová chce po brexitu jednat s EU o ochraně skotských zájmů
Ta Británie, od níž se Skotsko v referendu před dvěma lety rozhodlo neodtrhnout, už po brexitu neexistuje, řekla dnes v pořadu stanice BBC skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Prohlásila také, že jejím úkolem nyní bude udělat vše pro ochranu skotských zájmů a v jednáních s Evropskou unií se pokusit zabránit tomu, aby bylo Skotsko proti vůli svých občanů vyřazeno z evropského bloku.

11:07 Evropský parlament také tlačí na Brity, aby rychle odešli z EU
Čtyři velké frakce v Evropském parlamentu chtějí vyzvat britskou vládu, aby už v úterý zahájila jednání o vystoupení z unie, napsal dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Usnesení navržené lidovci, sociálními demokraty, liberály a zelenými by měl parlament schválit v úterý na mimořádném jednání k výsledkům britského referenda o vystoupení z osmadvacítky. Podle návrhu usnesení je brzký začátek procesu vystoupení z unie nezbytný, aby se zabránilo škodlivé nejistotě a ochránila se integrita unie. Frakce dále zdůrazňují, že není možné vyjednat nové vztahy Británie k unii před ukončením procesu jejího vystoupení.

11:04 Britská opozice se dál štěpí
Vůdce britské Labouristické strany Jeremy Corbyn odvolal ze svého stínového kabinetu ministra zahraničí Hilaryho Benna. Krátce poté rezignovaly na svůj post stínová ministryně zdravotnictví Heidi Alexanderová a stínová ministryně pro rovné příležitosti Gloria de Pierová. Spory v opozici se stupňují po čtvrtečním referendu o členství Británie v EU, v němž zvítězili stoupenci brexitu. Corbyn čelí tlaku stranických kolegů, včetně Benna, kvůli svému údajně nedostatečnému boji za setrvání Británie v unii. Dvě členky strany podaly již dříve návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci.

9:48 Začátek jednání o brexitu může Cameron EU oznámit i ústně
Britský premiér David Cameron může spustit vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie i ústně, například během nadcházejícího summitu, a nemusí do Bruselu posílat formální dopis. Postup, kterým bude moci Británie po referendu zahájit oficiální jednání o svém odchodu z osmadvacítky podle článku 50 unijních smluv, vyjasnil v sobotu mluvčí Evropské rady. „Spouštěcím momentem… může být dopis předsedovi Evropské rady nebo oficiální prohlášení na jednání Evropské rady řádně zaznamenané v oficiálním zápisu z jednání,“ citovala mluvčího agentura Reuters. Podle něj sice stačí ústní oznámení, musí ale být jednoznačné. „Nemusí to být v písemné podobě, stačí to říct,“ uvedl Reuters s odkazem na dalšího nejmenovaného představitele EU.

9:10 The Guardian: Stoupenci brexitu ustupují od svých argumentů
Organizátoři kampaně za odchod Británie z Evropské unie pomalu začínají ustupovat od svých klíčových tvrzení, jimiž podpořili tažení proti Bruselu. Napsal to v komentáři britský list The Guardian. Během kampaně odpůrci evropské integrace protestovali proti přistěhovalcům, volnému pohybu osob a nákladům na britské členství v EU. Jen několik hodin po oznámení výsledků se vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage distancoval od tvrzení, že 350 milionů liber, jimiž země přispívá do unijní pokladny, může být využito na podporu britského zdravotnictví.

Konzervativní poslanec Daniel Hannan zase připustil, že úroveň přistěhovalectví do Spojeného království může po brexitu zůstat stejná. „Upřímně řečeno, pokud lidé hlasovali v domnění, že bude nulová imigrace z EU, pak budou zklamáni,“ řekl Hannan. Tábor odpůrců EU přitom jak následky přistěhovalectví, tak i možnost subvencí do zdravotnictví využíval jako klíčovou součást své kampaně.

8:50 Brexit podle Sorose poškodí Británii a rozloží EU
Po rozhodnutí Britů opustit integrovanou Evropu je rozpad Evropské unie „prakticky nezvratný“. Napsal to miliardář George Soros v komentáři pro server Project Syndicate. Nepříznivé následky podle něj pocítí i Velká Británie.„Británii se nakonec může, ale i nemusí po odchodu dařit lépe než jiným zemím, ovšem její ekonomika a obyvatelstvo nepochybně v krátkodobém a střednědobém horizontu utrpí,“ napsal Soros. „Katastrofický scénář, jehož se mnozí báli, se naplnil a rozpad společenství je prakticky nezvratný,“ uvedl finančník, který před negativními následky brexitu varoval už před referendem.

8:20 Po vítězství brexitu se britská opozice štěpí
Stínový ministr zahraničí britských labouristů Hilary Benn byl odvolán ze stínové vlády vůdcem Labouristické strany Jeremym Corbynem. Spory v opozici se stupňují po čtvrtečním referendu o členství Británie v EU, v němž zvítězili stoupenci brexitu. Corbyn čelí tlaku stranických kolegů, včetně Benna, kvůli svému údajně nedostatečnému boji za setrvání Británie v unii. Dvě členky strany podaly již dříve návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci.

7:30 Skotové chtějí nezávislost
Skotskou nezávislost nyní podporuje 59 procent Skotů. Vyplývá to z průzkumu, který byl proveden po čtvrtečním referendu o členství Británie v Evropské unii, v němž zvítězil brexit. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na skotský list The Sunday Post. Podle průzkumu publikovaného britským listem The Sunday Times si samostatnost Skotska přeje 52 procent skotských voličů.

Neděle 26. 6

18:32 The Guardian: Je referendum právně závazné? Jednoduchá odpověď: Ne

Je referendum o EU právně závazné? Jednoduchá odpověď na tuto otázku zní Ne, napsal britský deník The Guardian. Britský premiér, který je proti brexitu, se teoreticky mohl rozhodnout vůli lidu ignorovat a o tématu hlasovat v parlamentu, kde by většina rozhodla o tom, že je třeba v Evropské unii zůstat. Proč? Protože parlament je svrchovaným orgánem a referenda obecně nejsou v Británii závazná.

17:05 Hollande jednal se šéfy politických stran včetně Le Penové
Francouzský prezident François Hollande, jehož země byla jedním ze zakládajících členů evropských společenství, se dnes sešel na krizovém jednání o následcích brexitu s předsedy francouzských politických stran. Jednání se mimo jiné zúčastnila i šéfka pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Na neformální schůzce se večer Hollande setká také s italským premiérem Mateem Renzim.

16:21 Agendu po eurokomisaři Hillovi převezme Valdis Dombrovskis z Lotyšska
V reakci na výsledek čtvrtečního referenda odstoupil britský eurokomisař pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii Jonathan Hill, který před hlasováním usiloval o setrvání Británie v EU. Jeho agendu převezme místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis z Lotyšska.
16:08 Frontman skupiny Radiohead Thom Yorke podporuje nové referendum
Zpěvák britské kapely Radiohead Thom Yorke vyzývá Brity na sociálních sítích, aby podepsali petici k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii.
15:07 Hlavním vyjednávačem EU pro odchod Británie je Didier Seeuws
Hlavním vyjednávačem Evropské unie pro britský odchod z bloku byl jmenován zkušený belgický diplomat Didier Seeuws. Povede takzvaný brexitový krizový štáb v Radě EU, která zastupuje členské státy nynější osmadvacítky. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na diplomaty v Bruselu. Didier Seeuws byl do konce roku 2014 šéfem kabinetu bývalého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye. V současnosti pracuje na ředitelské pozici v Radě Evropské unie.
14:11 Merkelová nemá problém se zdržením žádosti Británie o odchod z EU
Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Británie bude chtít výsledky referenda o vystoupení z Evropské unie naplnit a že to nebude trvat věčně. Krátká prodleva před oficiálním podáním žádosti o vystoupení pro ní ale není problém. Řekla to dnes po jednání špiček konzervativní unie CDU/CSU v Postupimi. Nedlouho předtím přitom šestice ministrů zahraničí EU vyzvala Londýn k rychlému postupu.
13:45 Britský eurokomisař Jonathan Hill oznámil rezignaci
Britský eurokomisař pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii Jonathan Hill ohlásil dnes v reakci na výsledek britského referenda rezignaci. Informovala o tom agentura Reuters. Hill před hlasováním usiloval o setrvání Británie v EU. „Nemyslím si, že by bylo správné, abych pokračoval jako britský komisař, jakoby se nic nestalo,“ uvedl Hill v prohlášení. „Proto jsem řekl (předsedovi Evropské komise) Jeanu-Claudeovi Junckerovi, že odstoupím,“ dodal. Více čtěte ZDE: Britský eurokomisař Jonathan Hill rezignoval. Kvůli výsledkům brexitu
13:19 Kotleba začne sbírat podpisy, chce referendum jako v Británii
Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. LSNS tak učinila v reakci na výsledek čtvrtečního hlasování voličů v Británii, kteří se vyslovili pro odchod země z EU a jejichž rozhodnutí LSNS uvítala. Podle průzkumů veřejného mínění ale většina Slováků členství země v EU podporuje. Více čtete ZDE: Kotleba začne sbírat podpisy, chce referendum jako v Británii
13:10 Evropa tlačí na Británii, aby ihned zahájila proces odchodu z EU
Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se dnes v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala. „Respektujeme Británii a lidové hlasování této velké země, i když výsledku litujeme, ale požadujeme, aby Evropa – zbývajících 27 zemí – byla také respektována,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Více čtěte ZDE: Evropa zvyšuje tlak na Británii, aby rychle odešla z unie
12:50 Skotská vláda připravuje právní kroky k referendu o nezávislosti
Otázka druhého referenda o nezávislosti Skotska je na stole a vláda připravuje právní kroky, které by ho umožnily. Po zasedání skotského kabinetu to uvedla premiérka Nicola Sturgeonová. Skotská vláda podle ní zahájí okamžitě jednání s evropskými institucemi, aby ochránila Skotsko a jeho místo v EU. „Kabinet souhlasil s tím, abychom zahájili rozhovory s institucemi Evropské unie a členskými státy EU, abychom zjistili všechny možnosti, jak ochránit místo Skotska v Evropské unii,“ uvedla Sturgeonová. Více čtěte ZDE: Skotsko chce nezávislost. Připravuje právní kroky k referendu
12:10 Britské probuzení? Už 1.5 milionu lidí žádá v petici nové referendum o EU
Už více než milion Britů podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Podle mapy petenti pocházejí především z Londýna a jeho okolí. Právě obyvatelé metropole se ve čtvrtečním referendu spolu se Skoty a obyvateli Severního Irska vymkli celostátnímu průměru a hlasovali převážně pro setrvání v EU. Více čtěte ZDE: Britské probuzení? Už milion lidí žádá v petici nové referendum o EU
11:59 Britové si po referendu googlují, co vlastně provedli
Britové až po skončení čtvrtečního referenda začali vyhledávat na internetu, jaké následky vlastně bude mít odchod z Evropské unie pro jejich zemi. Také si zjišťovali o EU více podrobností, například jaké má členy, vyplývá z dat vyhledávače Google. Asi osm hodin po uzavření hlasovacích místností Google oznámil, že počet otázek „Co se stane, když opustíme EU?“ se více než ztrojnásobil. Více čtěte ZDE: Britové si po referendu googlují, co vlastně provedli
11:09 Juncker se obává dalších referend o vystoupení z EU
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v Evropské unii i v dalších členských zemích. Řekl to v rozhovoru, který poskytl sobotnímu vydání německého bulvárního deníku Bild. Další referenda se podle Junckera nedají vyloučit, protože „populisté obyčejně nevynechají jedinou příležitost, aby nadělali spoustu povyku kvůli tomu, aby získali nové příznivce pro svou protievropskou politiku“. Více čtěte ZDE: Juncker se obává dalších referend o vystoupení z EU
9:28 Cameron drží celý kontinent jako rukojmí, stěžuje si předseda europarlamentu

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz označil za skandální, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu. Podle Schulze Cameron „drží celý (evropský) kontinent jako rukojmí“, napsala dnes agentura AFP. Představitelé Evropské unie v pátek vyzvali Camerona, aby co nejdříve zahájil jednání o odchodu Británie z Evropské unie poté, co britští voliči ve čtvrtečním referendu podpořili brexit. Více čtěte ZDE: Cameron drží celý kontinent jako rukojmí, stěžuje si předseda europarlamentu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články