Největší britské firmy sepsaly výzvu k setrvání v EU. A libra dál padá

Kdo je pro Brexit?

Největší britské firmy sepsaly výzvu k setrvání v EU. A libra dál padáNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéfové více než třetiny největších britských firem varovali před odchodem Británie z Evropské unie. Tím se postavili před červnovým referendem za premiéra Davida Camerona. Někteří z největších britských zaměstnavatelů ale dopis na podporu setrvání Británie v EU odmítli podepsat a někteří z šéfů připojili svůj podpis výslovně jen sami za sebe, aby dali najevo, že jejich firmy zůstávají v tomto politickém zápase neutrální. Mezitím dál padá libra. Vůči dolaru je nejslabší za sedm let.

Dopis připravený kampaní za „Británii silnější v Evropě“ podepsali šéfové téměř 200 korporací. Mezi nimi byli vůdci 36 firem ze stočlenného londýnského burzovního indexu FTSE 100, například telekomunikační skupiny BT, maloobchodních společností Marks & Spencer a Asda nebo ropného koncernu BP.

Cameron sjednal s EU minulý týden dohodu, jíž podmiňoval svou podporu setrvání země v unii. Stanovil datum referenda na 23. června a vyzval občany, aby hlasovali proti „brexitu“ (odchodu Británie z EU). V pondělí ale kurz libry klesl vůči dolaru o zhruba dvě procenta na minimum za téměř sedm let, protože za vystoupení z EU se vedle několika ministrů vlády postavil vlivný a charismatický starosta Londýna Boris Johnson.

„Podniky potřebují neomezovaný přístup na evropský trh 500 milionů lidí, aby mohly dál růst, investovat a vytvářet pracovní místa,“ píše se v dopise zveřejněném v listu The Times. „Domníváme se, že odchod z EU odradí investice a ohrozí pracovní místa i celou ekonomiku,“ uvádí dopis.

Čtěte také: O Británii v EU rozhodne referendum v červnu. Cameron doporučí setrvat

Velké korporace se už podobným způsobem zapojily do kampaně před skotským referendem o nezávislosti v roce 2014, aby vyjádřily podporu jednotné Británii. Řada skotských voličů ale tehdy pohrozila, že bude signatářské firmy bojkotovat, a tato zkušenost mohla podle agentury Reuters hrát roli i ve snížené ochotě „velkého byznysu“ zapojit se do další rozdělující politické kampaně.

Maloobchodní gigant Tesco, který je největším britským soukromým zaměstnavatelem, podpis pod dopisem odmítl. Tesco uvedlo, že rozhodnutí v referendu patří pouze britskému lidu, kdežto úkolem firmy je sloužit všem svým zákazníkům. Podobně se vyjádřil další velký řetězec supermarketů Sainsbury.

Zapojení velkého byznysu do kampaně za setrvání v unii může být riskantní, protože aktivisté kampaně za odchod označují EU za nástroj globální elity, odcizené zájmům obyčejných Britů. Investiční manažer Jim Mellon, který pomáhá kampani za vystoupení, BBC řekl, že signatáři dopisu jsou vesměs lidé, kteří své pozice získali „šplháním po korporátním žebříku“, na rozdíl od „skutečných podnikatelů“, kteří své firmy sami založili. Odmítl také Cameronovo tvrzení, že hlasování pro odchod z EU bude „skokem do temnoty“; velmi temné dny podle něj naopak čekají Evropskou unii.

Čtěte také: Británie v Unii zůstane. Tak trochu ano a trochu ne

Čtěte také: Brexit má silného zastánce. Pro odchod z EU je populární starosta Londýna

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články