Praha je základnou ruských špionů, píše britský tisk

ruští špioni v Praze

Praha je základnou ruských špionů, píše britský tiskNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Britský týdeník The Observer se zabývá Prahou. Označuje ji za středoevropskou základnu Putinových špiónů. V článku si klade otázku proč jich v české metropoli operuje tak velké množství. Špioni se snaží ovlivňovat média i politiky. Britským novinářům neunikl ani Zemanův výrok o likvidaci novinářů.

Podle Observeru je v celku pochopitelné, proč se česká metropole stala středoevropským centrem ruských špiónů. Česká republika přitahuje Kreml svým členstvím v Evropské unii a v NATO. Praha je zároveň velice příjemné místo pro práci a pro život. Navíc jsou v české společnosti, i přes invazi v roce 1968, patrné silné proruské nálady, a podniká zde i mnoho ruských firem. Kreml si v České republice vybudoval pozici bezprostředně po skončení studené války, když to bylo ještě relativně snadné.

Po roce 1989 rozpustila Československá vláda tajnou policii, která byla pod vlivem KGB a začala budovat nové zpravodajské struktury. Trvalo však několik let, než se noví čeští špioni naučili svému řemeslu. Tu dobu využily ruské tajné služby k zapuštění silných špionážních kořenů. České úřady mají poslední dvě dekády obrovské problémy vypořádat se s obrovským rozsahem ruské špionážní sítě.

The Observer se odkazuje na výroční zprávy BIS, podle kterých funguje v České republice přibližně 140 špiónů z nichž 90 procent pracuje na ruské ambasádě v Praze a zbytek na konzulátech v Brně a v Karlových Varech. Autor upozorňuje, že rozsah ruské diplomatické mise je s přehledem největší v České republice. Na americkém velvyslanectví pracuje například jen 70 zaměstnanců.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Do toho se ještě musí připočíst špióni, kteří se do země dostanou jako turisté, nebo jako obchodníci. Zemi navštíví ročně přibližně tři miliony Rusů, proto není pro ruské tajné služby problém své lidi utajit.

Ruští špioni se v zemi podle Observeru snaží rekrutovat agenty uvnitř české vlády a v bezpečnostních strukturách. Dále se pokouší ovlivňovat tisk a veřejné vnímání Ruska. Finančně podporují politiky a strany, které Kreml považuje za spřízněné a šíří propagandu a dezinformace proti EU a NATO.

The Observer taktéž upozorňuje na proruskou orientaci prezidenta Miloše Zemana a vyčítá mu výroky o likvidaci novinářů, které pronesl při setkání právě s Putinem. Autor v této souvislosti upozorňuje na řadu novinářů, kteří byly v putinovském Rusku zavražděni. Proto takové žertování považuje za více než nevhodné.

Čtěte také: Zeman opět proslavil Česko. Jeho výroky řeší New York Times

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články