Aj Wej-wej podpořil uprchlíky, nechal se ostříhat v jejich táboře

'Vše, co děláme, je symbolické'

Aj Wej-wej podpořil uprchlíky, nechal se ostříhat v jejich tábořeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínský umělec Aj Wej-wej, který se různými aktivitami neustále snaží upozorňovat na svízelnou situaci uprchlíků v Řecku, podnikl ve čtvrtek nové „symbolické gesto“ a v táboře v Idomeni na řecko-makedonské hranici se nechal ostříhat. Informovala o tom agentura AFP.

Kadeřnické a holičské služby v přeplněném táboře, kde nejméně 10 500 lidí stále doufá v nejistých podmínkách na nepravděpodobné znovuotevření hranice s Makedonií, nabízí jen hrstka odborníků. Aj Wej-wej jednoho takového vyhledal a trpělivě si počkal jako každý jiný zákazník na to, až na něj dojde řada.

Do rukou se dostal profesionálnímu holiči, který si za zkrácení vlasů a vousů účtuje pět eur (135 Kč). Umělec se tradičně nechal ostříhat na centimetr a lehkou úpravu podstoupila i jeho bradka.

Po zákroku se Aj Wej-wej podíval krátce do zrcadla a navzdory protestům holičů mu strčil do kapsy dvacetieurovou bankovku (540 Kč).

„Potřeboval jsem si ostříhat vlasy, je to už dávno, co jsem to neudělal, a myslím, že to je pro mě ten správný čas. A samozřejmě je to symbolické. Vše, co děláme, je symbolické,“ řekl. „Pro mě to znamená, že zanechávám něco ze svých vlasů na této půdě a že se mi už nikdy nevrátí,“ citovala ho AFP.

Čtěte také: Berlínskou budovu zahalily záchranné vesty. Aj Wej-wej opět protestuje

Čínský umělec před několika dny v Idomeni zorganizoval pod deštivou oblohou minikoncert, při němž na klavír hrála mladá syrská uprchlice.

Aj Wej-wej si letos otevřel ateliér na ostrově Lesbos, prý aby prostřednictvím umění přitáhl pozornost k utrpení běženců. Společně se svými studenty z Číny a Německa má v plánu tam vytvořit několik projektů na téma uprchlické krize.

Nedávno se Aj Wej-wej nechal vyfotografovat ve stejné poloze, v jaké byl nalezen na mořském břehu utonulý tříletý syrský chlapec Ajlan Kurdí. Fotografie bezvládného dětského těla loni rozpoutala vzrušené debaty o strastech uprchlíků směřujících do Evropy a stala se symbolem dětských obětí současné migrační krize.

Čtěte také: Ve Frankfurtu vzniklo nové graffiti. Obří utonulý Ajlan

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články