Španělsko po protestech NATO couvlo. Admirál Kuzněcov nebude tankovat

Válka v Sýrii

Španělsko po protestech NATO couvlo. Admirál Kuzněcov nebude tankovatNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko stáhlo žádost, aby jeho válečné lodě v čele s letadlovou lodí Admirál Kuzněcov plující k Sýrii mohly ve španělské enklávě Ceuta v severní Africe doplnit palivo. Ve středu to oznámilo ruské velvyslanectví ve Španělsku. Španělsko původně s dotankováním souhlasilo, později ale kvůli kritice od spojenců uvedlo, že rozhodnutí ještě přehodnotí. Jádrem sporu je ruská letadlová loď, ze které mohou startovat letadla i k bombardování obléhaného Aleppa či civilních cílů.

„Ruské velvyslanectví v Madridu nás právě informovalo, že stahuje žádost pro své lodě o povolení zakotvit, tímto je zastávka zrušena,“ oznámilo ve středu odpoledne španělské ministerstvo zahraničí. Ruské zastoupení ve Španělsku následně podle agentury Reuters stažení žádosti potvrdilo, žádný důvod ale neudalo.

Obavy z toho, že letadlovou loď, která vplula ze severního Ruska podél norských břehů, Lamanšským průlivem a Gibraltarskou úžinou do Středozemního moře, mohou Rusové využít i k náletům na severosyrské Aleppo, vyjádřil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dnes dodal, že záleží na Španělsku, které však o obavách Severoatlantické aliance ví.

Španělské ministerstvo zahraničí následně pod tlakem kritiky uvedlo, že na základě informací aliance znovu prověřuje své dřívější rozhodnutí umožnit Rusům natankovat v Ceutě. Zároveň dodalo, že ruskému námořnictvu dovoluje tankovat ve svých přístavech dlouhodobě, každou žádost ale dosud posuzovalo odděleně. Nynější postup Moskvy prakticky záležitost uzavřel, od Madridu se již žádné dodatečné posouzení situace neočekává.

Letadlovou loď Admirál Kuzněcov doprovází raketový křižník Petr Veliký a protiponorkové lodě Severomorsk a Viceadmirál Kulakov.

Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkovýchlodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu Kalibr.

Ruským lodím umožňuje ve Středozemním moři tankovat i Řecko a Malta, uvedla agentura AFP.

Čtěte také: Kritizovali ruskou loď? Žurnalisty prý vyléčí jen plynové komory

Ruská chlouba? Na letadlovém křižníku Kuzněcov ani nesplachují záchody

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články