NOVÉ

Putna daroval Zemanovi knihu o Rusku. Aby se poučil

Ovčáček převzal, prolistoval

Aby byl napříště poučenější a své budoucí výroky o Rusku a Ukrajině opíral o relevantní zdroj informací, daroval v pátek literární historik Martin C. Putna prezidentu Miloši Zemanovi svou novou knihu Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity. Dílo si na Pražském hradě převzal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který slíbil, že se hned o víkendu pustí do četby.

Putna je známým kritikem Zemanových výroků, prezident ho zase dlouho odmítal jmenovat profesorem.

„Téma Ruska a Ukrajiny je poměrně velmi aktuální a současná politika a žurnalistika hovoří zejména o té současné rovině. A jelikož jsem se léta zabýval ruskými kulturními dějinami, náboženskými a literárními, tak jsem si řekl, že je mojí povinností jakožto odborníka pokusit se poskytnout k tomu trochu těch hlubších souvislostí,“ řekl Putna novinářům po předání knihy.

Putna také uvedl, že v minulosti opakovaně a velmi důrazně vyjadřoval nesouhlas s politickými názory prezidenta. To prý ale není důvod darování knihy: „Podstatné je, že ta kniha se pokouší jít do hloubky. To znamená, aby se ta argumentace, která se děje, děla poučeně.“

O tom, že Zeman poučení ve výrocích o Rusku a Ukrajině potřebuje, je Putna přesvědčený.

Zeman se ke knize dostane hned začátkem příštího týdne. Alespoň to Putnovi slíbil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Ten si ji sám ještě o víkendu přečte. Doufá ale, že kniha není jednostranná.

Přejít na diskusi