Herman: Hrad mi hrozil kvůli dalajlamovi. Strýc nedostane vyznamenání

Dalajlama v Česku

Herman: Hrad mi hrozil kvůli dalajlamovi. Strýc nedostane vyznamenáníAKTUALIZOVÁNO
Jiří Brady. Foto: Reprofoto: Youtube/TEREZÍNSKÁ ŠTAFETA
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku 28. října nevyznamená 88letého Jiřího Bradyho, který je strýcem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Původně přitom Bradyho, který přežil vyhlazovací tábor v Osvětimi a píše o holocaustu, plánoval vyznamenat. Herman uvedl, že na něj Hrad činil nátlak, že pokud se setká s dalajlamou, nedostane jeho strýc vyznamenání. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky se s tímto nátlakem svěřil Herman lidovcům již před dvěma týdny. Jurečka sdělil, že navrhne, aby se předávání státních vyznamenání KDU-ČSL na protest nezúčastnilo.

Přestože měl být Brady jedním z těch, kdo 28. října převezmou vyznamenání z rukou Miloše Zemana, jeho jméno v pátek ze seznamu lidí navržených na vyznamenání zmizelo. Informaci původně přinesl server Aktuálně.cz. Informaci potvrdil ministr kultury a Bradyho synovec Herman.

Herman dnes také řekl, že ho Hrad dříve vyzval, aby schůzku s dalajlamou zrušil. Herman byl jedním z politiků, kteří se tento týden setkali s tibetským vůdcem během jeho návštěvy Prahy. Zeman jejich setkání následně zkritizoval prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Že Hrad vyvíjel na ministra kultury nátlak kvůli tomu, aby se nesešel s dalajlamou, potvrdil na svém Twitteru také ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj informoval vedení KDU-ČSL už před dvěma týdny, že mu prezidentská kancelář hrozí zrušením vyznamenání pro jeho strýce Bradyho. Ministr a místopředseda lidovců kvůli tomu podle informací ČT zvažuje, že se slavnostního předání státních vyznamenání 28. října nezúčastní.

Jurečka řekl, že neúčast na ceremoniálu 28. října osobně zvažuje. „Budu chtít na předsednictvu KDU-ČSL prodiskutovat to, jestli za dané situace, která tady teď je, nepřistoupit k tomu nějakým způsobem společně, stejným přístupem všichni nejenom ministři, ale i poslanci a senátoři KDU-ČSL,“ uvedl Jurečka.

Doplnil, že dosud se bránil tomu brát ceremoniál připomínající vznik Československa jako „soukromou oslavu“ prezidenta republiky. „V dané situaci ale budu chtít, abychom to (neúčast na ceremoniálu) zvážili všichni společně,“ řekl.

Parlamentní listy blízké politice Miloše Zemana vzápětí uvedly, že naopak ministr kultury „brutálně porušil“ dohodu s prezidentem tím, že se setkal s tibetským duchovním vůdcem. „Za Bradyho lobboval osobně jeho příbuzný Herman, který přemlouval Zemana, aby mu dal vyznamenání. Zeman souhlasil a Herman oplátkou slíbil, že se nesejde s dalajlamou,“ řekl serveru zdroj blízký Hradu poté, co v pátek média o případu začala informovat.

Kvůli informacím, které k celé záležitosti přinášejí média, kritizoval ministra kultury prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru. „Opravdu kulturní ministr. Média pilně zásobuje podivnými zkazkami a vesele tak kvůli svým zájmům dupe po státním svátku 28. 10.,“ napsal.

Brady už dostal harmonogram ceremoniálu, řekla jeho dcera

Bradyho dcera Lara serveru Aktuálně.cz řekla, že ještě před týdnem jejímu otci telefonovali lidé z prezidentské kanceláře, aby ho o nominaci informovali. Prý dostal i harmonogram slavnostního ceremoniálu. „Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě – v Německu, v Kanadě… A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,” řekla serveru Bradyho dcera Lara.

Sám Brady to pro server později potvrdil s tím, že mu volal osobně ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Podle Forejta se od něj lidé, se kterými mluvil, dozvěděli, že jsou jen v návrhu na udělení vyznamenání. Zda mluvil přímo s Bradym, odmítl Forejt potvrdit.

„Žádný seznam jsme oficiálně i neoficiálně neuveřejnili, to se stane až večer 28. října. Tudíž netuším, na co se vůbec v této věci odkazuje. To za prvé. Za druhé, kdo bude vyznamenán, nevím. Ví to pan prezident, ví to pan premiér, který kontrasignuje. A u pana premiéra vskutku nevěřím, že by seznam před 28. říjnem „vyzvonil“. Mimochodem, seznam vyznamenaných byl potvrzen až v tomto týdnu,“ reagoval na dotaz serveru Echo24.cz ohledně (ne)jmenování Bradyho prezidentův mluvčí Ovčáček.

Ceremoniálu se už nezúčasní většina rektorů vysokých škol.

Potvrdí-li se Hermanova slova, musí na to demokratická společnost reagovat, uvedla bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Postup Hradu, o kterém Herman mluvil, označila za vydírání. „K případu se musí vyjádřit vláda jako celek, Poslanecká sněmovna i občané. Nemůžeme mlčky přihlížet pokračující destrukci demokratického života v naší zemi,“ napsala Němcová ČTK.

„Hradní msta na příbuzném, který si prošel nacistickými koncentráky, je vrchol nevkusu,“ napsal na Twitteru ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Brady – původem z Nového Města na Moravě – musel v roce 1942 odejít i se sestrou Hanou (kterou později proslavila kniha Hanin kufřík) do koncentračního tábora v Terezíně. Následně byli převezeni do vyhlazovacího Tábora v Osvětimi – Březince, kde Hana zemřela.

Po válce, během níž přežil i pochod smrti, Brady emigroval do Kanady, kde žije dodnes. Brady byl vyznamenán ve více zemích světa, včetně domovské Kanady i v Německu. Na vyznamenání jej v minulosti navrhovali i čeští senátoři, dosud jej však nezískal.

Čtěte také: Herman se setkal s dalajlamou, Hrad to kritizuje, ministerstvo mlčí

Kdo může dostat vyznamenání od Zemana? Filipi, Stingl nebo Povšík

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články