Do Sýrie se už nevrátím, důležité je žít, říká uprchlík na Kosu

Turismus versus uprchlíci

Do Sýrie se už nevrátím, důležité je žít, říká uprchlík na KosuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pro obyvatele řeckého ostrova Kos je turismus hlavním zdrojem obživy. Proto je rozčílil článek britského bulvárního deníku Daily Mail, v němž byl Kos vylíčen jako místo, které zaplavují uprchlíci. The Guardian, další deník z Velké Británie se na místo vypravil, aby zjistil, kde je pravda. Ale s vřelým přivítáním od místních se nedočkal. ,,To, co napsal Daily Mail, nás zničí,“ prohlásil Manolis, člen bezpečnostní stráže v přístavu.

,,Proč britské noviny napsaly to, co napsaly?“ ptal se rozčilený Řek v návaznosti na text otištěný v Daily Mail. ,,Uprchlíci nám nezpůsobují problémy, jsou klidní a přátelští. Oni jen utíkají před válkou,“ ujišťoval novináře Manolis a zdůraznil, že článek způsobil značný pokles turistů přijíždějících na Kos. ,,Zničí nás, když k nám přestanou turisté jezdit. Za tento měsíc jsme dole o 27 procent,“ upozorňuje.

Čtěte také: Češi se bojí cestovat na Kos kvůli imigrantům

Ráno co ráno se na Kosu odehrává to samé. Centrem města prochází unavení uprchlíci. Jeden den to bylo 120 lidí, převážně ze Sýrie, ale jednalo se i o Afghánce, Íránce i Libyjce, druhý den „jen“ 60. Ti všichni vyráží z přístavu až na samý okraj města, kde je pro ně zřízen přechodný azyl v opuštěném hotelu Captain Elias.

Budovu hotelu dobrovolníci před Velikonocemi uklidili, kolem vypuštěného bazénu rozmístili desítky matrací a stanů. Uprchlíci zde čekají, až jim bude dovoleno přesunout se dále do Evropy. Oficiálně jim sice řecké zákony dovolují zdržet se na půdě Řecka po 7 dní, ovšem úřady jsou přetížené, proto se délka jejich pobytu protahuje.

Obyvatelé Kosu jsou vůči migrantům vstřícní a pohostinní. Nosí jim vodu, pytle s pomeranči, oblečení nebo plyšová zvířátka pro děti. Je vidět, že sami Řekové prožívají těžké časy, a proto s lidmi, kteří nemají střechu nad hlavou, soucítí.

Také většina turistů má pro ně pochopení. Švédská turistka Pernille Gustaová se jim snažila pomoci: ,,Ptali jsme se jich, co potřebují, ale oni se jen rozpačitě usmívali. Pokusíme se alespoň najít lékárnu a koupit nějaké léky dítěti, které má střevní problémy,“ uvedla sedmadvacetiletá žena.

Švédka nicméně přiznává, že jsou i tací, kteří trpí předsudky a pro smutný osud uprchlíků nemají pochopení. ,,V našem hotelu byla napjatá situace. Některým se nelíbilo, aby byli ubytováni ve stejné budově jako uprchlíci. Pak se ale ukázalo, že domnělí uprchlíci jsou muslimští Francouzi na dovolené,“ popisuje Gustaová nedorozumění.

Jeden z uprchlíků, syrský učitel Mohamad al-Shamali, se na Kos dostal na druhý pokus. Novinářům z The Guardianu ukázal na svém mobilu fotografie rozbombardovaného Aleppa. ,,Vím, že se do vlasti možná znovu nepodívám. Ale žít je důležitější,“ říká a stručně představuje uprchlíky kolem sebe: ,,Tenhle muž je na cestě do Dánska. Jeho dcera je nemocná, má něco s krví a on slyšel, že v Dánsku ji mohou vyléčit. Tihle dva jsou vojáci, kteří se na útěku ze Sýrie 3 kilometry plazili. A tenhle chlapík je student práv, kterého přinutili jít do armády. Sběhl a vydal se najít svoji manželku, aby mohli ze země uprchnout spolu.“

Čtěte také: Brusel do Česka posílá 1328 uprchlíků. Vláda kvóty odmítá

Drama na moři. Sto mrtvých při boji o jídlo a vodu

Sdílet:

Hlavní zprávy