Seehofer jako „německý Trump“ normalizuje vztahy s Ruskem

SETKÁNÍ BAVORSKÉHO PREMIÉRA S PUTINEM

Seehofer jako „německý Trump“ normalizuje vztahy s RuskemAKTUALIZOVÁNO
Horst Seehofer Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Návštěva bavorského premiéra Horsta Seehofera Ruska vyvolala v Německu rozporuplné reakce. Zatímco řada německých politiků Seehofera kritizují, němečtí podnikatelé jsou nadšení. Návštěvu chválí také ruský prezident Vladimir Putin, se kterým se bavorský premiér ve středu večer setkal v jeho rezidenci a který snahu normalizovat vztahy mezi Německem a potenciálně Evropskou unii a Ruskem kvituje.

„Víme o vašich názorech a touze dělat vše pro normalizaci vztahů mezi EU a Ruskem a rusko-německých vztahů a jsme za to samozřejmě vděční,“ citovala Putinova slova určená Seehoferovi agentura TASS.

Seehofer odjel do Moskvy v rámci úsilí o to, aby byly v dohledné době zmírněny západní sankce proti Rusku, které byly vyhlášeny kvůli ruské roli v krizi na východní Ukrajině. Před příletem do Moskvy upozornil, že sankce vážně poškozují bavorskou a ruskou ekonomiku, takže je v zájmu obou stran to změnit.

„Máme zvláštní vztah s Bavorskem, objem obchodu a ekonomických vztahů je velmi velký,“ prohlásil Putin při schůzce. Zároveň hovořil o „obrovské zodpovědnosti za zachování pracovních míst a udržování kulturních vazeb“. Bavorsko se podílí 20 procenty na objemu vzájemného obchodu Německa a Ruska a 50 procenty na německých investicích v Rusku.

Seehofer, který je předsedou vlády největší německé země, si za cestu do Moskvy vysloužil kritiku především od opoziční strany Zelených a z řad sociálních demokratů, kteří spolu se Seehoferovou Křesťanskosociální unií (CSU) a Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové tvoří spolkovou vládu.

Výčitky se týkají především porušování lidských práv v Rusku a údajného vměšování Moskvy do evropské migrační politiky. Kritické hlasy se ale objevily i v CDU. Kritici bavorskému premiérovi ale vyčítají také to, že se údajně nechá Putinem zneužívat k prosazování ruských zájmů na úkor těch německých. Seehofer nicméně kritiku odmítl s tím, že ji vyslovili „politici páté třídy“. Představitelé bavorského průmyslu jeho cestu do Ruska uvítali.

Britská BBC přirovnává Seehofera k postavě Donalda Trumpa, bavorský politik podle ní miluje své podporovatele a nesnáší kritiky, kteří z něj dělají populistu. Seehoferova CSU by měla být spojencem německé kancléřky, nicméně ta má právě v Seehoferovi velkého kritika a německý politik dokonce hrozí jejím odvoláním, pokud spolková vláda nezmění svou politiku v uprchlické krizi.

Čtěte také: Mnichovu došla trpělivost. Seehofer hrozí Merkelové odvoláním

Výslovné podpory se ale Seehoferovi dostalo také od zástupců bavorského hospodářství. „Dialog nesmíme přerušit. Rusko je pro nás důležitým obchodním partnerem,“ uvedl jednatel Sdružení bavorského hospodářství Bertram Brossardt. „Rusko potřebujeme politicky a potřebujeme jej i hospodářsky,“ dodal. Sankce, které Západ na Moskvu uvalil kvůli předloňské anexi Krymu, Brossardt označil za špatný krok. „Politicky nic nezměnily a hospodářsky uškodily,“ uvedl.

Pozitivně návštěvu Seehofera v Rusku hodnotil ve středu i bývalý premiér Braniborska a předseda Německo-ruského fóra Matthias Platzeck. „Příští týdny a měsíce musíme využít k zasypání příkopu mezi Ruskem a Evropou,“ uvedl. Problémy světového významu by měla EU a Rusko řešit podle něj společně. Rusko se podle něj stává stále více nacionalistickým a nepřátelským a jeho politická a hospodářská destabilizace není v zájmu Evropy ani Německa.

V delegaci, která bavorského premiéra doprovází, je kromě podnikatelů a novinářů také jeho dlouholetý předchůdce ve funkci předsedy zemské vlády i CSU Edmund Stoiber. Podle agentury DPA právě on setkání nejmocnějšího muže Ruska s představitelem jedné ze 16 německých spolkových zemí vyjednal. Seehofer se setká také s ministry průmyslu a hospodářství a s moskevským starostou Sergejem Sobjaninem.

Čtěte také: Bavorský postoj k migraci je nám blízký, prohlásil Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články