Strach o vlastní život ji neparalyzuje. Naopak mobilizuje

Sapijat Magomedovová

Strach o vlastní život ji neparalyzuje. Naopak mobilizujeHomo Homini 2013 1
Homo Homini
Jana Hušková
Sdílet:

Mladá právnička, která nechtěla již déle přihlížet zvůli a násilí páchaném na civilním obyvatelstvu v ruském Dagestánu. Sapijat Magomedovová, jež zastupuje klienty v případech nezákonného zadržování, bití, věznění nebo sexuálního násilí a aktivně na sebe bere nebezpečí v případech neobjasněných vražd, riskuje denně při pomoci druhým své zdraví i život.

Advokátka zastupuje klienty ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Sama byla před čtyřmi lety zbita do bezvědomí spolupracovníky policie, když šla na policejní stanici hájit zájmy zadržené ženy. Útočníci dosud nebyli potrestáni a naopak se trestní řízení obrátilo proti ní samotné. „V poslední době jsou podobné případy stále častější. Čtyři kolegyně advokátky byly napadeny a dva případy skončily smrtí,“ uvedla v rozhovoru pro Radio Wave.

Ani takové případy jí však od její práce neodradí. Strach ji podle vlastních slov neparalyzuje, ale naopak mobilizuje, aby se o to důrazněji postavila na stranu lidských práv.

„Zabít člověka je jednodušší, než se s ním domluvit“

Sapijat Magomedovová obdržela cenu Člověka v tísni v roce 2014. Při přebírání ocenění nastínila, že podmínky, které v její zemi panují, jsou zkrátka „divokou směskou ruských zákonů, islámské morálky a zvyků v Dagestánu“.

„V Dagestánu je zabít člověka leckdy jednodušší, než se s ním domluvit,“ uvedla. „Ozbrojené bandy existují v legálním politickém prostranství a tyto bandy na sobě bohužel někdy mají policejní uniformu, někdy u sebe mají poslaneckou průkazku, jsou to korupčníci a vrahové,“ poukázala na to, že největším problémem je právě všudypřítomná korupce, která ovlivňuje vše od způsobu vyšetřování až po spravedlivé rozhodování soudu.

Tomuto faktu nahrávají státní orgány, které místo bránění práv občanů stojí raději stranou. „Míra korupce v našich zemích přímo závisí na tom, čeho jsme dosáhli na poli lidských práv a ticho či mlčení je to, co je potřeba k naprostému triumfu korupce.“

Neobjasněné únosy, vraždy, mučení

Magomedovová pomáhá také obětem sexuálního násilí, které je v regionu, kde stále ještě dochází k únosům nevěst či ke sňatkům dětí, stále tabu. Některé své případy dovedla až k Evropskému soudu pro lidská práva, například bití a mučení lidí na policejních stanicích, aby podepsali vynucené přiznání, nebo nespravedlivé obvinění muže, který při takzvaném teroristickém zásahu přišel o svou těhotnou manželku.

Dagestán je dnes považován za nejneklidnější oblast severního Kavkazu, uvádí Člověk v tísni. Střety mezi islamistickými radikály a státními bezpečnostními složkami patří ke každodenní realitě. Dochází zde k neobjasněným únosům, vraždám nebo mučení. Případy porušování lidských práv, z nichž jsou obviňovány právě státní ozbrojené složky, však často zůstávají nevyšetřeny a neobjasněny. Také policisté a další představitelé silových struktur se stávají častým terčem násilí především ze strany islamistických radikálů.

Ocenění jako záruka bezpečnosti

Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek ohodnotil Magovedovovou jako „mladou nesmírně odvážnou právničku pohybující se na pomezí Dagestánu a Čečenska, která se před lety rozhodla, že nemůže jen tak přihlížet tomu, co se děje, a která ve své podstatě právnického řemesla a poslání principielně trvá na tom, že právo má být hájeno, přestože jde o případy zatýkání bez udání důvodu, věznění nebo zabíjení bez soudu. Žena, která denně riskuje svoje zdraví a možná i život.“

Sama Magomedovová vyjádřila za ocenění velkou vděčnost. „Pro mě je cena Homini důležitá z několika důvodů. Jednak je to uznání mé práce jako advokátky, uznání mé osoby na mezinárodní úrovni a je to také podpora mé další práce a jistá záruka bezpečnosti. Jsem vám za to velice vděčna a děkuji,“ řekla při slavnostním ceremoniálu.

Čtěte další PŘÍBĚHY HRDINŮ, kteří bojuji za svobodu a důstojnost

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články