NOVÉ

Řecko opustí eurozónu. Stratégové bank zvyšují sázky

,

Summit zkrachoval

Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny po neúspěšných pondělních jednáních ministrů financí eurozóny dle stratégů Commerzbank a Barclays roste.

Commerzbank po krachu pondělní schůzky euroskupiny uvedla, že řeckému odchodu z eurozóny připisuje 50% pravděpodobnost. Dosud to bylo 25 procent. „Poté, co ministři financí eurozóny opět nenašli shodu, se členství Řecka v eurozóně ocitá na hraně,“ uvedla Commerzbank.

Čtěte také: Summit zkrachoval. Zadlužené Řecko odmítlo evropské návrhy

Ekonomové Barclays Antonio Garcia Pascual a Thomas Harjes označili za „mimořádně obtížné“ očekávání, že Řecko požádá o prodloužení stávajícího záchranného programu do konce tohoto týdne tak, jak je po něm po pondělních schůzce požadováno.

Barclays očekává, že pokud Řecko prodloužení záchranného programu v tomto týdnu nevyřeší, dojde na zastavení dodávek likvidity řeckým bankám v rámci úmluvy ELA.

„Pokud tak ECB učiní, bude to velmi pravděpodobně znamenat odliv kapitálu z Řecka a potřebu zavedení kontroly jeho pohybu, včetně limitů na výběr hotovosti,“ uvedli ekonomové Barclays Garcia a Harjes. Očekává se, že bez prodloužení záchranného programu Řecku dojdou zdroje do konce března.

Čtěte také: Greenspan: Řecko opustí eurozónu

Komentář Lenky Zlámalové: Evropská centrální banka odstartovala odchod Řecka z eurozóny

Řecká akciová burza včera zakončila o bezmála 4 procenta níže, výnosy na státních dluhopisech rostou. Evropské akciové trhy dnes na řecké napětí reagují poklesem v blízkosti jednoho procenta.

Celý podrobný komentář si přečtěte na serveru pro investice, trhy a ekonomiku Roklen24.

Zajímají vás zprávy z byznysu, ekonomická data, analýzy a komentáře. Čtěte náš partnerský web Roklen24.

Přejít na diskusi