Boj o les na Lipně. Stromy byly shnilé a nebezpečné, namítá developer

Kontroverzní olympijský park na Lipně

Boj o les na Lipně. Stromy byly shnilé a nebezpečné, namítá developerNOVÉ
Vizualizace Centra obce Lipno nad Vltavou. Foto: FOTO: Conduco
6
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Po pozemkové válce vyvolal v Lipně nad Vltavou spory pokácený les. Na jeho místě, kde v srpnu vyrostl olympijský park Rio-Lipno, má stát náměstí, park, hotel s podzemními garážemi i společenský sál. Ozývají se kritici, kteří tvrdí, že olympijský park otevřel developerům, kteří prý skáceli zdravé stromy, cestu k realizaci megalomanského projektu. Miloš Kratochvíl, spolumajitel firmy, která za plánovanou výstavbou stojí, ale odmítá, že olympiáda pokácení lesa ovlivnila. „Územní rozhodnutí máme schválené už od roku 2014. Ty stromy byly shnilé a ten přestárlý les nebezpečný. Jejich pokácení se díky parku jen uspíšilo,“ řekl pro Echo24.cz.

Vymýcení lesa na břehu Lipna vzbudilo řadu emocí. Ozývaly se především hlasy, že pokácení 230 stromů hrálo do karet developerským plánům. Veřejnost si stěžovala, že se tím zničila příroda. Hlasitě se k tomu vyjadřoval i předseda Strany zelených Matěj Stropnický, který zpochybnil, jestli bylo nutné stromy pokácet. „Jednalo se o velmi zdevastovaný hospodářský les, který byl shnilý a přestárlý a určený lesním hospodářským plánem k vymýcení. Na cyklostezce, která lesem vedla, denně projížděly dva až tři tisíce lidí, dětí na kolech, což bylo velmi nebezpečné,“ reagoval na pro Echo24.cz Kratochvíl.

Podle Kratochvíla vyšla jeho firma vstříc požadavkům Českého olympijského výboru (ČOV), který hledal pro park vhodnou lokaci. „Přišlo nám rozumné poskytnout ČOV zadarmo tuto plochu. Akorát to pro nás znamenalo urychlit přípravné práce, provést terénní úpravy a zpevnění,“ dodal. „Vznikl kolem toho rozruch, ale my našeho kroku nelitujeme. I dnes považuji zapůjčení pozemku za správný krok. Stálo nás to spoustu času a peněz, bylo to hektické, ale za to, že sem přijely za sportem tisíce lidí, to stálo,“ uvedl Kratochvíl.

Kratochvíl spoluvlastní společnost Conduco, která se specializuje na pomoc investorům při realizaci jejich projektů, a dosud na Lipně investoval miliony korun. Mimo jiné zde postavil oblíbenou Stezku korunami stromů nebo spravuje místní lyžařský areál. Ve spolupráci s obcí, která byla původně jen staveništěm přehrady, chce realizovat projekt Centrum obce Lipno nad Vltavou, jehož součástí má být obecní centrum, náměstí, hotel, park, který nahradí pokácený les, i obchody a kavárny.

„Výstavbu Centra obce připravujeme už asi šest sedm let. Bylo podle nás potřeba nalézt řešení, proto jsme se začali ptát odborníků, jak by to mělo vypadat, co by nemělo chybět. Například většina ubytování na Lipně je v apartmánových bytech, které neodpovídají požadavkům mnoha návštěvníků. Náš hotel bude jediným, který bude mít parkování ukryté pod zemí v několika patrech, aby to nenarušilo profil obce. Lipno také postrádá náměstí,“ uvedl Kratochvíl a dodal, že součástí tohoto záměru jsou i drahé inženýrské sítě.

Komplexní projekt, který by měl na břehu Lipenské přehrady vzniknout, je v souladu s územním plánem. „V roce 2014 bylo vydáno územní rozhodnutí, které je vyšším stupněm dokumentace. Výstavba začne, až získáme pravomocné stavební povolení a zajistíme financování. Stavět bychom chtěli začít příští rok. Momentálně jednáme se dvěma seriózními investory,“ řekl Kratochvíl s tím, že vše by mohlo být v provozu do dvou let od zahájení stavby.

Jak upozorňuje server iDNES.cz, firma Conduco svůj plán s realizací projektu plánuje už několik let. Před třemi lety odkoupila od obce pozemky v centru Lipna nad Vltavou, které obec získala v restitucích. Obchod ale zpochybnili policisté a kvůli tomu, že byly pozemky údajně prodány nevýhodně, obvinili starostu Zdeňka Zídka. Soud jej nakonec osvobodil s odůvodněním, že Lipno na prodeji neprodělalo.

Čtěte také:

Akce roku, nebo promarněné miliony? Otvírají se olympijské parky

Hejtman si z olympiády udělal volební kampaň. Za desítky milionů od kraje

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články