Evropa brzdí s biopalivy, z polí jich bude méně

Podpora biopaliv

Evropa brzdí s biopalivy, z polí jich bude méněAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika
Sdílet:

Zatímco Česká republika zvažuje prodloužení podpory biopaliv, Evropská unie se vydává opačným směrem. Europoslanci se v úterý shodli na omezení podílu biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin na spotřebě energie v dopravě. Podle návrhu schváleného Evropským parlamentem by v roce 2020 neměl tento podíl přesáhnout sedm procent, což má zajistit větší zastoupení pohonných hmot vyráběných například z odpadů či řas.

Dosavadní pravidla stanovená Bruselem počítala s tím, že v roce 2020 budou energie z obnovitelných zdrojů v dopravě zastoupeny deseti procenty. Plodiny, z nichž se biopaliva vyrábějí, však i v důsledku této podpory ze strany EU začaly zabírat značné plochy zemědělské půdy a konkurovat výrobě potravin. Proto se unie rozhodla zajistit, aby ekologická paliva nebyla vyráběna pouze z plodin rostoucích na polích, ale i z jiných zdrojů.

Někteří poslanci hodlali biopaliva, z nichž se podle nich stal byznys ohrožující výrobu potravin, omezit ještě více, nakonec však zůstalo u sedmi procent. „Je to přijatelný kompromis,“ komentoval návrh eurokomisař pro energetiku a klimatické změny Arias Caňete.

Postup Evropského parlamentu nicméně vyvrací jeden z často opakovaných argumentů v České republice, proč je nezbytné biopaliva dál podporovat. Mnozí vysvětlují tuto nutnost právě nařízeními z Evropské unie.

Čtěte také: Podpora současných biopaliv je blbost. Už to ví Evropa i Amerika

Diskuse o prodloužení podpory biopaliv i pro další období nyní probíhá na půdě české Poslanecké sněmovny, kde zákonodárci projednávají novelu zákona o spotřebních daních. Ta zároveň obsahuje částečné zdanění biopaliv.

Návrh má podporu hnutí ANO a jsou mu nakloněni také jeho koaliční partneři sociální demokraté a lidovci. Na hlavu šéfa hnutí a ministra financí Andreje Babiše se však snáší kritika, že tím chce zvýšit zisky své firmy Agrofert. Babišova společnost patří totiž mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.

Miroslav Kalousek z TOP09 novelu před časem označil za „tunel na státní rozpočet“. „Jediným důsledkem je pět miliard veřejné podpory z daní nás všech pro Andreje Babiše podle zákona, který si on sám napsal a vláda mu ho bez protestů schválila,“ řekl exministr financí v České televizi.

Andrej Babiš ale jeho slovům oponoval s tím, že to Kalousek s těmi biopalivy popletl. „Sleva na spotřební dani byla v roce 2013 1,5 miliardy korun pro všechny subjekty v ČR,“ bránil se ministr financí na Twitteru.

Čtěte také: Babiš, Kalousek a biopaliva. Kde je pravda?

Historický průlom. Evropa chystá zákaz biopaliv

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články