NOVÉ

Ruská propaganda na internetu? Slovenský učitel na ni vyzrál

,

Stáhněte si novou aplikaci

Slovenský učitel dějepisu, aktivista a poslanec za Trenčínský kraj Juraj Smatana, jemuž vadí ruská propaganda na internetu, vymyslel aplikaci, která umí rozeznat, na jakých webových stránkách se takový obsah vyskytuje. Funkci si stačí nainstalovat do prohlížeče Google Chrome. Pokaždé, když se uživatel na podobné stránce octne, zobrazí se v pravém rohu obrazovky malé červené kolečko se srpem a kladivem. Upozornil na to slovenský Denník N.

Smatana od loňské roku shromažďuje seznam webových stránek, které šíří ruskou propagandu. Seznam poté zveřejňuje na Facebooku. V současné chvíli se na něm nachází přes čtyřicet položek. Mezi nimi i český Czech Free Press, ac24.cz nebo freeglobe.parlamentnilisty.cz. Ze slovenských webů se na seznam dostaly slobodnyvysielac.sk nebo zemavek.sk.

Aktivista v rozhovoru pro Denník N vysvětluje, že k sestavení seznamu ho inspirovala jeho práce pro portál ekoforum.sk, na kterém zveřejňují různé hromadné připomínky a petice.

Čtěte více: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

 Smatana vysvětluje, že určité množství článků na propagandistických serverech je pravdivých a převzatých ze seriózních zdrojů. „Mezi nimi jsou ale schované zprávy, které je možné označit za propagandu nebo dezinoformace. Základem každé propagandy je, že má pravdivé jádro, ať už jde o autentické osoby, politickou situaci a podobně,“ říká.

Kromě Česka a Slovenska Smatana se svými kolegy zmapoval i podobné propagandistické weby v zemích jako je Maďarsko nebo Bulharsko. Ať už se jedná o ty konspirátorské, protihomosexuální, protizápadní nebo proruské.

Aplikaci si může každý uživatel Google Chrome do svého počítače stáhnout zde.

Čtěte více: Ruská propaganda sílí: NATO odstartovalo válečné hry

Přejít na diskusi