‚Když Britové chtějí odejít, ať jdou,‘ říkají lídři EU v zákulisí

Hrozba brexitu

‚Když Britové chtějí odejít, ať jdou,‘ říkají lídři EU v zákulisíNOVÉ
Martin Schulz. Foto: FOTO: Wikimedia Commons, SPÖ Presse und Kommunikation
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v Londýně sdělil, že pro mnohé lídry Evropské unie by bylo snazší akceptovat odchod Velké Británie z EU, než přijmout všechny její požadavky. Schulz souhlasí s tím Britové vyvíjí na EU silný tlak a zkouší její trpělivost, sám je ale zastáncem setrvání Spojeného království v unii, protože je to stát s velkým ekonomickým i politickým vlivem.

Od svých kolegů prý soukromě slýchá, že „když Britové chtějí odejít, ať odejdou“. „Často zkouší naši trpělivost“, přiznává Martin Schultz.

Schulz se nicméně považuje za „velkého zastánce“ setrvání Velké Británie v Evropské unii, a to navzdory skutečnosti, že Britové svými neustálými požadavky zkouší.

„Evropa potřebuje Spojené království s jeho zahraničně-politickými zkušenostmi a vlivem, s její politikou volného trhu a s jeho obchodní silou, chceme-li mít naději na vyřešení některých krizí. A ještě více, pokud chceme udržet uspořádání globální bezpečnosti a utvářet budoucí světový řád,“ cituje socialistu Schulze deník The Telegraph.

Přestože souhlasí s tím, že Velká Británie vyvíjí na EU tlak kvůli svým požadavkům, má za to, že tlak a kritika jsou někdy nutné, aby se věci posunuly lepším směrem. „Když Britové tvrdí, že chtějí učinit EU demokratičtější, transparentnější, více konkurenční a méně byrokratickou, jsem pro!“ Varoval ale, že návrhy nesmí diskriminovat ostatní členy EU.

Shodu s EU našli Britové už nejspíš z velké části ohledně tří ze čtyř okruhů požadavků Londýna, tedy v oblastech jako jsou snahy o vyšší konkurenceschopnost, méně byrokracie či výraznější zapojení národních parlamentů do unijního rozhodování.

Mnohé unijní země však měly dosud problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí EU. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen lidé, kteří v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně Česka.

Co se týče schengenského prostoru, Evropský parlament podle Schulze podpoří všechny návrhy, které spravedlivě řeší skutečné problémy plynoucí z volného pohybu mezi státy Schengenu, pokud nebudou diskriminační a neoslabí evropské hodnoty. „Evropský parlament si je plně vědom své odpovědnosti v tomto procesu,“ řekl jeho předseda ve svém projevu v London School of Economics v centru Londýna.

V rozporu s britským premiérem Schultz tvrdí, že reformy navržené Velkou Británií nemusí být závazné a po referendu by mohly být upraveny. „Nic není nezvratné“, řekl Martin Schulz pro Sky News.

Dodal, že odchodem z EU Británie riskuje riziko ztráty zahraničních investic a druhého referenda o nezávislosti Skotska. Skotové jsou totiž z většiny příznivci setrvání v Evropské unii. Britský odchod z EU (tzv. brexit) by byl prý špatný pro mzdy a pracovní místa v ostrovním státě. „Británie dělá polovinu svého obchodu s EU,“ upozornil Schulz.

Čtěte také: Záchrana unie? Merkelová a Hollande kývli Britům na omezení dávek

Čtěte také: Bod zlomu. Pro vystoupení z EU je už 53 procent Britů

Čtěte také: Hollande už nechce dál ustupovat Londýnu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články